Harissa

Co jeszcze można z papryki...

Harissa

Postprzez idir » 3 mar 2015, o 20:10

jak wam zostało suszonej czerwonej chilli polecam do zrobienia harisse. jak zrobicie sami to nie ma nic wspólnego z kupną, jest o niebo lepsza i bardizej aromatyczna. Harissa nie powinna być bardzo ostra, ja robie z Kasmere Mirch. W Północnej Afryce jest papryka nazywana harissą...ciekawe co za odmiana.
przepis na moim blogu

http://idir.pl/blog_kulinarny/2014/07/15/harissa/
Avatar użytkownika
idir

NOWY
 
Posty: 25
Images: 0
Dołączył(a): 25 lut 2015, o 10:18
Papryki: Jalapeno, Habenreo Red, Pasilla Bajio, Kashmere Mirch, Serrano, Ramnad Mundu.

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Harissa

Postprzez pacpaw » 3 mar 2015, o 21:01

Brakuje mi zdjęcia efektu końcowego ;)
Avatar użytkownika
pacpaw

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 104
Images: 0
Dołączył(a): 30 cze 2013, o 09:17
Lokalizacja: Poznań
Papryki:

Re: Harissa

Postprzez Mr. Ed » 3 mar 2015, o 21:34

Zdjęcie mało ważne, czerwona ciapa nieważne jak zrobisz :)

Była na forum cała dyskusja o harissie. Przestrzeń smakowa odmienna od europejskiej albo azjatyckiej i trzeba się przyzwyczaić, ale po przywyknięciu jest genialna. Mam sporo zamrożonych superhotów z sezonu 2014, ciekawe czy da się "podrobić" mieszając z wystarczająco dużą ilością słodkiej papryki?...
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Harissa

Postprzez idir » 3 mar 2015, o 21:52

Jak tylko dasz rady ususzyć słodką to do dzieła i daj znać, z kupną papryką w proszku nie próbowałbym.
Wpisałem harissa w wyszukiwarce i nie znalazłem wątku, dlatego wpisałem tutaj.
Avatar użytkownika
idir

NOWY
 
Posty: 25
Images: 0
Dołączył(a): 25 lut 2015, o 10:18
Papryki: Jalapeno, Habenreo Red, Pasilla Bajio, Kashmere Mirch, Serrano, Ramnad Mundu.

Re: Harissa

Postprzez Mr. Ed » 3 mar 2015, o 22:17

Zobacz viewtopic.php?f=14&t=1396

Właśnie dowiedziałem się, że do harissy należy użyć papryki chilli jednego gatunku. Nic to, poeksperymentować mogę, przypraw w domu mam sporo :)

Suszona słodka kosztuje grosze w lidlu itp., ale może lepiej świeżego Bella zmielić?....
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Harissa

Postprzez idir » 4 mar 2015, o 12:48

Surowy Bell będzie miał za dużo wody. Do harissy będziesz musiał bella wpierw ususzyć, to i tak zdecydowanie lepsza opcja od mielonej sklepowej. Nie wiem czy oni to siarką suszą czy inną chemią, ale nie nadaje się to do robienia harissy. Prędzej płatki suszonej papryki (kiedyś takie coś widziałem). Zabieram się do robienia to wrzucę zdjęcia krok po kroku, bo te na blogu słabe.
Avatar użytkownika
idir

NOWY
 
Posty: 25
Images: 0
Dołączył(a): 25 lut 2015, o 10:18
Papryki: Jalapeno, Habenreo Red, Pasilla Bajio, Kashmere Mirch, Serrano, Ramnad Mundu.

Re: Harissa

Postprzez Syndi » 5 mar 2015, o 06:29

Mr. Ed napisał(a):Zdjęcie mało ważne, czerwona ciapa nieważne jak zrobisz :)
Mam sporo zamrożonych superhotów z sezonu 2014, ciekawe czy da się "podrobić"


Raczej się nie da mają inny aromat, do harissy musi być c.annuum - z ogólnie dostępnych dobrze pasują krajowe odmiany (cyklon, orkan) albo czeskie, wtedy nie ma potrzeby na siłę suszyć bella/blocka. Ponadto, jak dasz annuum, to nie ma takiego rygoru stosowania tylko jednej odmiany, możesz wtedy sobie cyklona wzmocnić cayenne, rawit albo jakimś piquin.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą


Powrót do Sosy, dipy, marynaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości