Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Hodujesz pomidory, a może zioła, to jest właściwe miejsce aby się tym podzielić.

Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez jkl » 25 maja 2013, o 22:48

Pytanie jak w temacie, czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi? Jest to chrzan japoński (mocniejszy od zwykłego) który się uprawia na masową skalę praktycznie tylko w Japonni. Próbowałem znaleźć jakieś nasiona do wysadzenia ale w polskim internecie można znaleźć tylko przetwory z wasabi które i tak są, praktycznie w całości, zwykłym chrzanem z barwnikiem spożywczym.

Jeśli ktoś zna jakieś namiary na nasiona albo ma doświadczenie w tym temacie to bym był wdzięczny za podzielenie się informacją ;)
Avatar użytkownika
jkl

NOWY
 
Posty: 23
Dołączył(a): 19 lut 2013, o 21:12
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez tomek1491 » 25 maja 2013, o 22:55

Avatar użytkownika
tomek1491

ROZGADANY
 
Posty: 218
Images: 17
Dołączył(a): 29 mar 2012, o 22:24
Lokalizacja: Ciechanów
Pochwały: 3
Highscores: 5
Papryki:

Re: Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez jkl » 25 maja 2013, o 23:22

Dzięki za informację
Znalazłem też 10 nasion za prawie 2 funty http://www.amazon.co.uk/SD0112-Horserad ... B00B0NDPZS

Może ktoś zna jakieś polskie źródła? Albo że w Polsce udało się wyhodować wasabi. Na zagranicznych forach piszą że kiełkowanie może trwać nawet dwieście dni a i tak efekty są wątpliwe - więc nie wiem czy warte to wszystko jest całego zachodu.
Avatar użytkownika
jkl

NOWY
 
Posty: 23
Dołączył(a): 19 lut 2013, o 21:12
Papryki:

Re: Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez Polishteam » 26 maja 2013, o 08:02

Poeksperymentować można, ale będzie ciężko. Dla domowych warunków można by było zastosować uprawę hydro (chociaż koszty pewnie przerosły by wartość wasabi).
Zresztą wasabia uzyskuje pełną dojrzałość około 3 lat, więc trochę długo. Łatwiej kupić chyba w proszku lub w paście oryginalne wasabi niż samemu kombinować, a kosztowa na pewno wyjdzie taniej.
Ale jak byś miał chęci to fajnie by było zobaczyć polskie "wasabi". <thumright>

A tak na marginesie to wasabia ogólnie to nie rodzaj chrzanu tylko eutrema(y).
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez V3rtyX » 26 maja 2013, o 08:35

@Polishteam Te wasabi w proszku albo pascie nie ma nic wspolnego z wasabi. Czesto to zwykly chrzan z barwnikiem. Te drozsze zawieraja troche prawdziwego wasabi ale podobno smakowo maja malo wspolnego z tym prawdziwym.

Wasabi moze rosnac nawet w zwyklej doniczce ale z tego co wiem efekty beda niezbyt zadowalajace. Jakosc uprawy znaczaco wplynie na smak(dlatego polska truskawka rozni sie od chinskiej ;) )
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez Mr. Ed » 26 maja 2013, o 09:13

Z tego, co wyczytałem w angielskojęzycznych publikacjach, wasabi jest jednym z najtrudniejszych w uprawie warzyw. Dlatego też kilo świeżego korzenia potrafi w USA kosztować ponad 100 dolarów. Każdy hodowca poza Japonią trzyma swoje techniki w sekrecie :)

Najbardziej szczegółowy opis, jaki znalazłem:

http://extension.usu.edu/files/publicat ... 006-11.pdf

(mogę służyć tłumaczeniem detali, jeśli ktoś jest zainteresowany)

Edit: Właśnie znalazłem uwagę, że ponieważ wasabi jest niemal rośliną wodną, jej nasiona są bardzo nietrwałe - żeby mieć jakąkolwiek szansę wykiełkowania, muszą być od chwili zebrania cały czas przechowywane w stanie wilgotnym (i natlenianym), więc praktycznie jedyną szansę mamy kupując sadzonki.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez Polishteam » 26 maja 2013, o 10:38

V3rtyX napisał(a):@Polishteam Te wasabi w proszku albo pascie nie ma nic wspolnego z wasabi. Czesto to zwykly chrzan z barwnikiem. Te drozsze zawieraja troche prawdziwego wasabi ale podobno smakowo maja malo wspolnego z tym prawdziwym.


Dlatego napisałem oryginalne a nie kupione u nas w sklepie (np.w kuchniach świata). W oryginale musi być wyraźnie w składzie napisane Japanese Horseradish, bo inaczej tak jak pisałeś jest nasz chrzan + barwnik.
Ja raz tylko jadłem oryginale wasabi i niestety w bardzo małej ilości, ale moc miało fajną, choć krótką.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez V3rtyX » 26 maja 2013, o 11:36

Szczerze to ja jeszcze nie spotkalem prawdziwego wasabi. Ani w proszku ani swiezego. Bylbym w stanie nawet zaplacic ze 100€ za kg. Nawet w chinatown nie ma.
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez Polishteam » 26 maja 2013, o 14:52

No to masz za 125 dolców, jakieś pół kilo ;)
http://shopping.netsuite.com/s.nl/c.493 ... /id.186/.f
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Czy ktoś z was próbował uprawiać wasabi?

Postprzez V3rtyX » 26 maja 2013, o 15:01

Wysylaja tylko do JuEsEj :/ No i drogo strasznie, prawie 200€ za kg czyli 2x tyle ile bylbym w stanie maksymalnie zaplacic. Ale te korzenie wygladaja zaje... smacznie.
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Następna strona

Powrót do Inne uprawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości