Jak otrzymać "opóźniony zapłon"?

Jak otrzymać "opóźniony zapłon"?

Postprzez Mr. Ed » 2 cze 2013, o 11:21

Miałem kiedyś przyjemność odwiedzić zacną tajską restaurację w Wiedniu. Potrawy były oceniane od 0 do 3 papryczek, jedna miała 4 papryczki i ostrzeżenie "Tylko dla wtajemniczonych". Jako że było to kilka lat temu, wtedy nie czułem się jeszcze na siłach i zamówiłem kuraka w sosie curry o 3 papryczkach. Pierwszy kęs i... szok. W tym nie ma ani odrobiny ostrości! Praktycznie na słodko! No ale jedzonko było przepyszne, więc zacząłem się powoli delektować.

Po 2-3 minutach zauważyłem "O, jednak coś zaczyna grzać". Po 10 minutach było już całkiem ciepło. Zanim doszedłem do końca, spociłem się uczciwie - ostrość rosła liniowo od zera do maksimum przez prawie pół godziny :mrgreen:

Od tamtej pory gryzie mnie pytanie: Jak??

Wiem, że ostre przyprawy trzeba wrzucić na samym początku; wiem, że tłuszcz spowalnia grzanie, ale to jeszcze za mało -- jak uzyskać tak ekstremalne spowolnienie? Czy to zależy od użytych chili? Techniki obróbki? Domieszki jakichś specjalnych przypraw?
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Jak otrzymać "opóźniony zapłon"?

Postprzez vvili » 3 cze 2013, o 18:18

Spróbj sobie wrzucić jakieś papryki, które tam lubisz do oliwy i niech tak posiedzą ze 2 miesiące. Ja robiłem taką z bhutem czosnkiem imbirem i trawą cytrynową i potem do smażenia świetna rzecz. Najpierw nic nie czuć a w połowie dania zaczyna się pot, ślinotok i takie tam co lubimy dziwne objawy :P
innych sposobów na opóźnienie nie znam..
Alkohol pity umiarkowanie nie szkodzi nawet w dużych ilościach.
Avatar użytkownika
vvili

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 96
Images: 17
Dołączył(a): 27 gru 2011, o 18:07
Lokalizacja: Niepołomice/Kraków
Papryki:


Powrót do Porady

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości