Pytanie o oświetlenie grow boxa

Pytanie o oświetlenie grow boxa

Postprzez crosis » 27 sty 2015, o 16:43

Witam,

mam szybkie pytanie:
mam prostego growboxa - akwarium - sam sklejałem. Planuję teraz dołożyć do niego oświetlenie, ewentualnie zamienić na growboxa wyklejanego aluminium (tylko czy jest sens).

Czy na małego growboxa o wymiarach: 70 cm długość, 35 cm szerokość 40 cm wysokość wystarczy taki panel:
http://www.neoled.com.pl/modul-led-do-h ... aczem.html

I pytanie drugie: czy faktycznie jest sens stosować konkretnie te diody, czy można zbudować inny, oparty na tańszych? Nie znam się na tyle na diodach, żeby określić, który parametr jest najlepszy dla roślin.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Avatar użytkownika
crosis

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Images: 4
Dołączył(a): 23 lis 2014, o 19:06
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pytanie o oświetlenie grow boxa

Postprzez mdab » 28 sty 2015, o 11:41

Nie wiem ile lm ma ten panel ale za połowę jego ceny można kupić żarówkę Led Grow 10W (około 400lm). Ja obecnie testuje takie żarówki w swoim 'growboxie' o wymiarach okolo 125cm x 62cm x 62cm (dł/szer/wys). W boxie są dwie takie żarówki 10W, na razie są około tygodnia więc za dużo nie może powiedzieć ale wydaja mi się, że efekt jest lepszy niż przy poprzednim oświetleniu (2 x żarówka LED 13W 2700K). Żarówki które kupiłem są skupiające (kąt świecenia około 35 stopni) ale można z nich wyciągnąć soczewkę i wówczas mamy światło rozproszone.
Avatar użytkownika
mdab

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 131
Images: 120
Dołączył(a): 22 lis 2014, o 16:44
Lokalizacja: Podkarpacie (pow. jasielski)
Pochwały: 2
Papryki: Słodkie, ostre, w sumie około 25-30 gatunków...

Re: Pytanie o oświetlenie grow boxa

Postprzez Turtle » 28 sty 2015, o 11:46

800lm na 0,81m^2? To Zdecydowanie za mało....
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Pytanie o oświetlenie grow boxa

Postprzez Mr. Ed » 28 sty 2015, o 12:00

Światła czerwonego i niebieskiego nie ma sensu przeliczać na lumeny. Z jednej strony lumen jako jednostka jest skompensowany wg czułości oka ludzkiego, czyli zielony strumień świetlny ma o wiele więcej lumenów niż niebieski o tym samym natężeniu (oko ludzkie jest o wiele czulsze na światło zielone). Z drugiej strony niebieski strumień światła jest wielokrotnie lepiej wykorzystywany przez rośliny niż zielony. Wartościami nie przejmowałbym się tak bardzo jak proporcją czerwonego do niebieskiego - jak zdecydowana większość takich rozwiązań, panel ma zapewnić obfite kwitnienie roślin (ciekawe dlaczego? :mrgreen: ) a nie wzrost wegetatywny. Nas interesowałoby oświetlenie z przewagą światła niebieskiego a nie czerwonego.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Pytanie o oświetlenie grow boxa

Postprzez mdab » 28 sty 2015, o 17:48

Wybierając żarówki kierowałem się raczej ich mocą niż ilością lm. Z mocą paneli/żarówek to jest różnie, jedni producenci podają, że panel mocy 18W wystarcza na oświetlenie 1,3m2 a inni, że na 2m2 wystarcza panel o mocy 14W a nawet 9W (wiadomo, że dużo zależy od sprawności diod). U mnie na 0,78m2 jest 20W wiec chyba nie jest tak źle, ale to zweryfikuje czas.
Avatar użytkownika
mdab

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 131
Images: 120
Dołączył(a): 22 lis 2014, o 16:44
Lokalizacja: Podkarpacie (pow. jasielski)
Pochwały: 2
Papryki: Słodkie, ostre, w sumie około 25-30 gatunków...


Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości