Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez patrykwn » 4 mar 2014, o 14:08

Chciałbym uzyskać odpowiedź od osób, które lepiej orientują się w temacie ode mnie.

Mam boksa o podstawie 50x60 cm i wysokości 50 cm. Wyłożony zwykłą folią. Otwierany od góry.

Zrobiłem coś na wzór stelażu umożliwiającego mi regulowanie wysokości oświetlenia. Oprawki przymocowane są do obudowy po silniku z piły, ale mniejsza z tym - ma ona strukturę plastra miodu i dzięki temu mogę dowolnie rozmieszczać żarówki.

Zrobiłem naokoło sporo wlotów powietrza, na wysokości papryk, u góry większy otwór - mam nadzieję, że powstanie coś na wzór wymuszonej cyrkulacji powietrza - ciepłe ucieknie górą, chłodne dostanie się otworami przy dnie.

Na chwilę obecną bez żadnych wiatraczków, ale rozważam ich umieszczenie. Sprawdzę póki co jak sprawuje się ta prowizorka.

Obecnie w środku znajdują się trzy żarówki: dwie zwykłe, typowe z marketu - 2700K, nie wiem ile lumenów i jedna ledowa składająca się z 23 diód o barwie 6000K, 900lm.

Na początku miałem tam tylko ledową, bez żadnej wentylacji panowało tam 24-26 stopni, obecnie przy tych trzech i wyżej opisanych "dziurach" utrzymuje się stałe 27-28 stopni.

Przez chwilę przy roślinkach było 32-34, ale podniosłem nieco oświetlenie i temperatura spadła.

Wydaje mi się, że rośliny się nie wyciągają i całkiem sprawnie rosną, ale nie chciałbym czegoś zepsuć.

Prosiłbym o ocenę tego cuda i pomoc w stworzeniu oświetlenia.

Zdjęcia wrzucę wieczorem, jak wrócę do domu.

-- 5 mar 2014, o 14:00 --

Na chwilę obecną wygląda to tak. Stałe 29 stopni utrzymuje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
patrykwn

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 91
Images: 0
Dołączył(a): 6 lis 2013, o 00:14
Lokalizacja: Kraków
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez bananajama » 6 mar 2014, o 20:04

Wentylator jak najszybciej zamontuj! Brak ruchu powietrza wykończy Twoje roślinki. Co do oświetlenia to ważne żeby zakres promieniowania świetlówki mieścił się w zakresie fotosyntetycznym 400-700 nm. W boxie najważniejsze jest oświetlenie. Ja stosuję żarówki Repti Glo i jestem mega zachwycony. Wyniki w moim growlogu. <salut>
Avatar użytkownika
bananajama

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 195
Images: 143
Dołączył(a): 30 sty 2014, o 17:56
Lokalizacja: Wiedeń
Pochwały: 9
Papryki: grzeją się :)

Re: Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez patrykwn » 7 mar 2014, o 14:46

Dzięki za radę, już zamówiłem trzy wiatraczki. Powinny być na początku tygodnia. Jeden na zapas, jakby coś padło. 12x12 cm powinny wystarczyć.
Gdzie je zamontować? Wdmuchujący powietrze gdzieś przy dole, wyciągający z drugiej strony pudła trochę wyżej?

Cały czas rozważam właśnie takie żarówki jak Twoje. Oglądałem Twojego growloga już wcześniej i całkiem ładne efekty. Jednak tanie to one nie są. A jakbym dokupił jedną taką i dorzucił jako czwartą do tych co mam? Ty masz tylko te dwie? Myślałem też o zamontowaniu pięciu żarówek, ułożyć jak piątkę na kostce i w środek dać coś porządnego, a na bokach zwykłe marketowe. Tylko czy nie będzie za dużo znów?

Sporo osób używa zwykłych, na tej mojej prowizorce też jakoś to rośnie, nawet nie wyciągają się za bardzo, jednak nie jestem do nich przekonany.

Póki co wezmę dwie biedronkowe, mają całkiem sporo lumenów i jednego mocnego leda z tych co mam i poczekam na wasze odpowiedzi.
Avatar użytkownika
patrykwn

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 91
Images: 0
Dołączył(a): 6 lis 2013, o 00:14
Lokalizacja: Kraków
Papryki:

Re: Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez bananajama » 8 mar 2014, o 03:38

Witaj,

pewnie, że możesz używać zwykłych. Nie specjalnie się nadają ale grzeją i pobudzają rośliny do fotosyntezy. Jeżeli nie możesz opuścić żarówek to podstaw rośliny na czymś (przy 10 cm różnicy w zawieszeniu liczba luxów zmienia się prawie 4x). Powinno wystarczyć. Zbyt wysoka ilość promieniowania uszkadza fotoukłady roślin. Moim zdaniem będzie wszystko grało. Wentylatorki obojętne. Mój dmucha od góry :lol:
Avatar użytkownika
bananajama

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 195
Images: 143
Dołączył(a): 30 sty 2014, o 17:56
Lokalizacja: Wiedeń
Pochwały: 9
Papryki: grzeją się :)

Re: Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez Turtle » 8 mar 2014, o 09:23

"Zbyt wysoka ilość promieniowania uszkadza fotoukłady roślin".
Wiesz ile?
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez patrykwn » 8 mar 2014, o 10:04

Mogę obniżyć, zrobiłem regulację. Wcześniej miałem oświetlenie 15 cm niżej, jednak przy roślinkach po chwili było 34-36*C. Podniosłem, żeby ich nie ugotować. Jak założę wiatraczki, to obniżę.

A co myślicie o takich wynalazkach:
http://allegro.pl/panel-grow-led-25w-do ... 11388.html

Jeżeli miałoby to wystarczyć jako jedynie źródło oświetlenia, to wziąłbym coś takiego. Czasu na lutowanie i robienie samemu niestety nie mam, a chciałbym, żeby wszystko ładnie rosło.
Avatar użytkownika
patrykwn

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 91
Images: 0
Dołączył(a): 6 lis 2013, o 00:14
Lokalizacja: Kraków
Papryki:

Re: Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez Mr. Ed » 8 mar 2014, o 10:29

Turtle napisał(a):"Zbyt wysoka ilość promieniowania uszkadza fotoukłady roślin".
Wiesz ile?


Jeśli moje źródła nie zmyślają, punkt nasycenia fotosyntezy jest dla papryk bardzo wysoki i wynosi 50 000 lx. Fotoinhibicja zaczyna się jeszcze wyżej. (z Wikipedii: "Długie działanie wysokiego natężenie światła prowadzi do uszkodzenia aparatu fotosyntetycznego i obniżenia wiązania CO2 przez roślinę. Zjawisko hamowania fotosyntezy przez wysokie natężenie światła nosi nazwę fotoinhibicji i jest głównie efektem uszkodzenia fotoukładu"). O ile pamiętam, jest to uszkodzenie w dużym stopniu odwracalne - wystarczy zmniejszyć oświetlenie i po kilku dniach roślina wraca do siebie.

Młode roślinki łatwo jednak uszkodzić nawet przy znacznie niższym natężeniu światła: folia na ściankach growboxa może być wklęsła i działać jak reflektor, tworząc hotspoty, a krople wody na liściach działają jak soczewki. Wtedy uszkodzenia powoduje chyba temperatura a nie światło.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez bananajama » 8 mar 2014, o 14:25

W przypadku mojego oświetlenia przy wysokości 10 cm lampa daje ~15 000 lx. Oczywiście biorąc pod uwagę, że światło ma wysokie promieniowanie w zakresie fotosyntetycznym. Zwykłych żarówek możemy mieć np. 4, przekroczymy próg lx na daną powierzchnię a i tak będzie małe promieniowanie potrzebne do prawidłowej fotosyntezy, przez co roślina będzie wegetowała. Cóż.. jakość nie ilość.
Avatar użytkownika
bananajama

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 195
Images: 143
Dołączył(a): 30 sty 2014, o 17:56
Lokalizacja: Wiedeń
Pochwały: 9
Papryki: grzeją się :)

Re: Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez patrykwn » 11 mar 2014, o 17:49

Dzięki za rady. Wentylatorki zamontowane dzisiaj. Dwa komputerowe 12x12 mm. Do zasilacza o zmiennym napięciu, łatwo można sterować szybkością. Przy 12V robią huragan w środku, ale przy 6V łagodnie, spokojnie i cicho. Powinno wystarczyć.

Dołożę też chyba jedną-dwie oprawki, zwiększę trochę światła, ale i temperaturę. Jak wcześniej było stałe 27-29 stopni, tak po zamontowaniu wiatraków ledwo 22.


A papryczki doświetlam teraz nad ranem i pod wieczór, wydłużając im nieco dzień, a jak świeci słonko to się słodko wygrzewają na parapecie.
Dorobiłem im jeszcze z białego, lakierowanego kartonu odbłyśnik, żeby im słonko z każdej strony świeciło.
Avatar użytkownika
patrykwn

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 91
Images: 0
Dołączył(a): 6 lis 2013, o 00:14
Lokalizacja: Kraków
Papryki:

Re: Pomoc w wyborze oświetlenia do boksa

Postprzez bananajama » 11 mar 2014, o 22:23

I super! Czekamy na pierwsze efekty <chili>
Avatar użytkownika
bananajama

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 195
Images: 143
Dołączył(a): 30 sty 2014, o 17:56
Lokalizacja: Wiedeń
Pochwały: 9
Papryki: grzeją się :)

Następna strona

Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości