Test LED-ów.

Test LED-ów.

Postprzez pietrekzad » 19 lut 2014, o 12:03

Witam.
Na początku napiszę iż jestem początkującym hodowcą.
Postanowiłem sprawdzić jak krzaczki zachowują się pod oświetleniem LED i w związku z tym zbudowałem mały panel. Do budowy wykorzystałem 14 czerwonych diód (3 waty) o długości fali 660nm, 5 diód (3 waty) niebieskich o długości fali 450nm. Z uwagi na fakt iż światło z panelu było bardzo nieprzyjemne dla oczu to po dwóch dniach dołożyłem jedną 13 watową diodę o zimnej barwie światła na osobnym radiatorze. Panel oświetla boxa o wymiarach 60cm x 60cm x 82cm. Pytanie do bardziej doświadczonych:
Czy roślinki rosną prawidłowo w czasie i czy zastosowanie lamp CCFL dałoby lepsze efekty? Coś zmienić coś dodać ?. Wszystkie porady mile widziane.

Panel:
Obrazek
Box: (Po prawej 7x Moruga Yellow - 17dni po wykiełkowaniu)
Obrazek

Przezimowane Piri Piri. 20 Styczeń 2014:
Obrazek
4 Luty 2014:
Obrazek
19 Luty 2014:
Obrazek

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
pietrekzad

NOWY
 
Posty: 31
Images: 87
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:51
Lokalizacja: Wołomin
Pochwały: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Test LED-ów.

Postprzez Czitos » 19 lut 2014, o 16:17

Super ruszylo <thumright>
Avatar użytkownika
Czitos

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 176
Dołączył(a): 22 wrz 2012, o 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Papryki:

Re: Test LED-ów.

Postprzez blabla » 19 lut 2014, o 21:19

Kurcze, ja trochę nie w temacie ledów, ale nie wiedziałem, że można aż tak ekstremalnie przycinać rośilny, żeby poszły na boki. Chociaż ja nie jestem aż tak odważny ze swoimi.
Avatar użytkownika
blabla

NOWY
 
Posty: 26
Images: 0
Dołączył(a): 27 paź 2013, o 20:15
Papryki:

Re: Test LED-ów.

Postprzez beerciik » 19 lut 2014, o 22:03

ciekawie, interesuję się ledami od jakiegoś czasu więc będę śledził, jakie koszty tych diód? jakiej firmy? czytałem że warto inwestować w te firmy o dobrej marce, bo kilka zł w portfelu przekłada się często na to że jakość która wtedy pozostawia wiele do życzenia. Niestety u nas to wciąż zdeka zadrogi interes - uprawa na ledach - chętnie zobaczę jak rośliny będą rosły, ile łącznie mają watt teraz? :)
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Test LED-ów.

Postprzez pietrekzad » 19 lut 2014, o 23:18

Jak pisałem wyżej zastosowałem 19 LED-ów. Są to typowo "chińskie" tanie diody w cenie 4,99zł za niebieską (długość fali 450nm) oraz 3,99zł za czerwoną (długości fali 660nm).
Marka wg. pdf-a: SHEN ZHEN HANHUA OPTO CO.,LTD.
Pobór prądu: Wg. specyfikacji są to 3W diody. Pobór mocy powinien zatem być na poziomie 57W przy odpowiednim chłodzeniu + oczywiście 13W biały LED.
Niestety jak to z chińskimi produktami bywa to moc LED-ów nie zgadza się ze specyfikacją. Przy typowym prądzie na jednego LED-a (700mA) całość pobiera 40W mocy (ok. 2W/LED) + 13W biały LED. Sumarycznie ok. 65W biorąc pod uwagę straty mocy na zasilaczu oraz ciepło wydzielane na radiatorach.
Markowe LED-y oczywiście są droższe (ok. 2-3x). Mają na pewno mniejszy rozrzut parametrów i to co jest w specyfikacji na pewno będzie w rzeczywistości.
Zobaczymy co wyrośnie na "chińskich" LED-ach :). Będę starał się aktualizować co kilka dni fotki.
Avatar użytkownika
pietrekzad

NOWY
 
Posty: 31
Images: 87
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:51
Lokalizacja: Wołomin
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Test LED-ów.

Postprzez beerciik » 20 lut 2014, o 00:28

a masz dostęp do luksomierza? ciekawe jak w realiach się ich parametry spisują, ale po roślinach to też będzie widać czy się będą wyciągać czy rosnąć prawidłowo :)
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Test LED-ów.

Postprzez pietrekzad » 20 lut 2014, o 07:00

Luksomierz w moim telefonie "Samsung" działa dosyć sprawnie. W kuchni gdzie mam mocniejsze światło pokazuje wartość ok. 300-400 lux. W innych pomieszczeniach gdzie światła jest mniej mam wartość ok. 200 lux.
W boxie na samym dole wartość wynosi ok. 10 000 lux. Czym wyżej to wiadomo więcej. W połowie (ok. 40cm) 25 000 Lux. Myślę, że wyniki są przekłamane. Jak sprawdzałem to luksomierz np. Milwaukee Instruments MW700W dostosowany jest do długości fali 560nm i na pewno będzie przekłamywał wyniki przy tego typu LED-ach. Dodatkowo w notach katalogowych LED-ów do uprawy roślin nie ma parametru jak strumień świetlny wyrażony w lumenach jak ma to miejsce w diodach białych i zwykłych żarówkach / świetlówkach. Strumień świetlny i natężenie oświetlenia są parametrami dla ludzkiego oka dla którego najwidniej jest przy długości fali ok. 560nm. Ledy do roślin mają długość fali prawie na granicy widzialności dla ludzkiego oka (prawie bliski UV i bliska IR). W notach zamiast strumienia świetlnego jest parametr "radiometric power" wyrażony w mW.

Wycinek z noty LED-ów 440nm i 660nm o mocy 1W:

Obrazek
Avatar użytkownika
pietrekzad

NOWY
 
Posty: 31
Images: 87
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:51
Lokalizacja: Wołomin
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Test LED-ów.

Postprzez pietrekzad » 13 mar 2014, o 14:09

Mały up. (3 tygodnie później).
Musiałem zbudować większego boxa. Wymiary: 100x60x100cm. Dołożonych kilka ledów. Łączna ich moc to 70W.
Z przodu 6-cio tygodniowe pomidorki koktajlowe. Z tyłu 6-cio tygodniowe Morugi Yellow. Z prawej przezimowane 2 krzaczki Pitri Piri. Po środku niedawno wykiełkowane Habanero Orange, Bhut Jokolia, Thai Chili.
Morugi mają po ok. 12cm wysokości i zaczęły pojawiać się na nich pąki. Na pomidorkach to samo. Czy jest to normalne jak na tak młode krzaczki oraz ich jego wielkości ?.

Nowe oświetlenie:
5409

Box:
5401
5402
5403
5404

Piri Piri:
5405

Piri Piri drugi krzaczek:
5406

Moruga:
5407

Pomidorki:
5408
Avatar użytkownika
pietrekzad

NOWY
 
Posty: 31
Images: 87
Dołączył(a): 19 lut 2014, o 10:51
Lokalizacja: Wołomin
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Test LED-ów.

Postprzez Mr. Ed » 13 mar 2014, o 14:25

Rosną na wyścigi!

Nie dziwota, 70W w niebieskich i czerwonych LED-ach to *bardzo* dużo światła użytecznego dla roślin. Jakiś czas temu przećwiczył już ten temat użytkownik sic, patrz viewtopic.php?f=30&t=2004
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Test LED-ów.

Postprzez tomek1491 » 13 mar 2014, o 16:12

Osobiście radziłbym każdą diodę wrzucić na oddzielny radiator, najlepiej miedziany, teraz to groszowe sprawy, lepiej oddają ciepło, a diody LED pod wpływem temperatury stają się mniej wydajne, także, rozmieścić to bardziej na tych radiatorach, dorzucić jakiś wentylatorek coby odprowadzał szybciej ciepło. W LEDach właśnie jest ten problem temperatury, możesz nawrzucać diód od cholery ale to nic nie da jeśli temp nie pozwala na wykorzystanie pełnej mocy.
Avatar użytkownika
tomek1491

ROZGADANY
 
Posty: 218
Images: 17
Dołączył(a): 29 mar 2012, o 22:24
Lokalizacja: Ciechanów
Pochwały: 3
Highscores: 5
Papryki:

Następna strona

Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości