Słońce a papryczki?

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Słońce a papryczki?

Postprzez KaszaManna » 15 mar 2020, o 13:27

Witam,
mam pytanie. Bo jak na ironie pisze się ze papryczki lubią światło i słońce. Ale co w przypadku gdy już w marcu u mnie na parapecie temperatura sięga nawet powyżej 40 stopni. Czy trzymać je w półcieniu w takich porach dnia?

-- 15 mar 2020, o 13:28 --

chodzi mi oczywiście o temperaturę w bezposrednim słońcu, temperatura powietrza wynosi 23-27 stopni..
Ostatnio edytowano 10 kwi 2020, o 13:15 przez KaszaManna, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Słońce a papryczki?

Postprzez mkosicki » 15 mar 2020, o 14:36

Ja swoje siewki trzymam na parapecie na oknie od południa. Zdecydowanie im to służy. Uważaj jedynie żeby ich nie przesuszyć (ale też nie przelać, najlepiej podlewaj dopiero jak pół centymetra pod powierzchnią jest sucho.
Im większe doniczki tym ciężej przesuszyć. U mnie większe rośliny stoją przy południowej ścianie domu, na kostce, mają tam zdecydowanie więcej niż te 40 stopni w lato. Przy odpowiednim podlewaniu nie ma z nimi problemu.
Avatar użytkownika
mkosicki

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 90
Images: 8
Dołączył(a): 18 mar 2017, o 15:37
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 2
Papryki: Od słodkich do Caroliny, kilkanaście odmian.

Re: Słońce a papryczki?

Postprzez KaszaManna » 16 mar 2020, o 13:21

Ok, dzięki. Moje stoją również na południowym oknie i również nie widzę zeby bylo im źle.
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Re: Słońce a papryczki?

Postprzez KaszaManna » 9 kwi 2020, o 11:16

Co zrobić jak papryczki w słońcu delikatnie składają liście i lekko więdną? podobno pełne słońce im nie szkodzi. Podlewane są wystarczająco, specjalnie zrobiłem test i kilka jest bardziej podlanych, a kilka słabiej. Dalej trzymać w słońcu czy chować do cienia? Wczesniej nic im w slońcu nie było, a teraz jest słońce bardziej grzeje i pewnie dlatego.

-- 9 kwi 2020, o 12:09 --

to jest satana kiss dla przykładu:
Obrazek

krawędzie liści lekko się zawijają, a liście są bardziej wybrzuszone i w niektórych miejscach na liście są bardziej wilgotne (jakby wychodziła z nich woda)

tak wyglądają cayenne:
Obrazek

Trzymać cały dzień w słońcu na południowym oknie?
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Re: Słońce a papryczki?

Postprzez Mr. Ed » 9 kwi 2020, o 12:17

Wyglądają dobrze, trzymaj jak jest. Na mocnym słońcu liście mogą troszeczkę "zmięknąć", ale jeśli są zdrowe i mają dość wody, wieczorem wrócą do formy.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Słońce a papryczki?

Postprzez KaszaManna » 9 kwi 2020, o 13:39

Tutaj dla przykładu jak wygląda satana kiss dzisiaj:
Wyraźnie jakby jej słońce nie służyło, wystarczy że poświeci 30minut i tak wygląda. Składa liście i wyraźnie widać transpirację na liściach - wyraźne parowanie wody. Dodam, że papryki dopiero od 2 dni na słońcu (zza okna) wyglądają tak jak teraz. Wcześniej nawet siewkom słońce nie przeszkadzało.
Obrazek

Tak wygląda cayenne, którym za bardzo nie robi to róźnicy:
Obrazek

Pomyślałem, że problemem moze być zbyt niska temperatura powietrza, a później gdy slońce wschodzi nagła zmiana na wyższą. Teraz nie ogrzewam pomieszczenia, więc w tym może tkwi problem? Temperatura wynosi niewiele ponad 19 stopni w ciągu dnia. Wcześniej temperatura wynosiła 23-26 stopni i papryki w pełnym słońcu nie robiły problemów :roll:

-- 10 kwi 2020, o 13:13 --

.
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Re: Słońce a papryczki?

Postprzez kare » 10 kwi 2020, o 15:34

tez chce znac odpowiedz
Avatar użytkownika
kare

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 10 kwi 2020, o 15:33
Papryki: habanero

Re: Słońce a papryczki?

Postprzez mih000 » 10 kwi 2020, o 16:33

Twojej papryki wyglądają normalnie, poza tym widać że kierują się w stronę słońca. Promienie przez szybę ich nie uszkodzą (ale też nie zahartuje) bo szyba ma filtr.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Słońce a papryczki?

Postprzez ponkuck » 12 kwi 2020, o 13:31

Wydaje mi sie, ze Mr. Ed ma racje. Na swoim przykladzie moge powiedziec, ze jak jakies 2 tygodnie temu zaczynalem hartowac swoje papryczki na balkonie, to rowniez po chwili w mgnieniu oka wrecz zaczynaly wiednac, liscie zaczynaly sie skrecac, itd. Z dnia na dzien bylo coraz lepiej, a teraz mam wrazenie, jakby sie nje mogly doczekac, az je kolo 10-11 wystawie na swieze powietrze i slonce niczym piesek, ktory nie moze sie doczekac wyjscia na spacer. Obserwuj na biezaco. :)
Avatar użytkownika
ponkuck

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 28 lut 2020, o 18:03
Papryki:

Re: Słońce a papryczki?

Postprzez KaszaManna » 12 kwi 2020, o 14:15

Rzecz w tym, że papryczek w ogóle nie wystawiam na zewnątrz, są cały czas na parapecie, a wcześniej jak były mniejsze liście wyglądały zdrowo

-- 12 kwi 2020, o 14:16 --

tak jak wyżej wysłałem jak wygląda satana kiss i podobnie wyglądają habanero. Cayenne rośnie dobrze w słońcu.

-- 13 kwi 2020, o 09:42 --

czy istnieje ryzyko poparzenia papryki przez szybę?
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Następna strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości