Przesadzanie papryk

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Przesadzanie papryk

Postprzez Alcomindz » 28 kwi 2019, o 21:46

Witam,
Przesadziłem papryczki w jedną duża kastrę, niestety okazało się że będzie tam dla nich zdecydowanie za mało miejsca, więc zastanawiam sie nad rozdzieleniem ich do pojedynczych doniczek 10 litrowych. Jednak zauważyłem, że korzenie różnych papryczek sa poplątane ze sobą i czy teraz przy przesadzaniu kiedy będzie koniecznie rozerwanie ich to nic się nie stanie? Ewentulanie czy ktoś może ma jakieś porady jak to wykonać.
Avatar użytkownika
Alcomindz

NOWY
 
Posty: 11
Dołączył(a): 11 gru 2018, o 00:57
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Przesadzanie papryk

Postprzez Czaros » 28 kwi 2019, o 21:59

Nic się nie stanie, papryka pierwsze co zrobi to odnowi system korzeniowy i potem zacznie rosnąć w górę <salut>
Avatar użytkownika
Czaros

NOWY
 
Posty: 14
Images: 0
Dołączył(a): 25 paź 2018, o 13:19
Papryki:

Re: Przesadzanie papryk

Postprzez RTLSE » 28 kwi 2019, o 22:08

Rozerwanie części może spowodować zahamowanie wzrostu na pewien okres czasu.
Ja swoje wkładam do pojemnika z wodą i jak większość ziemi odleci to pod wodą ciągnę za dwie łodygi delikatnie, tarcie jest tak małe, że większość, jak nie wszystkie korzenie pozostają w całości. Ja dopiero w tym roku zacząłem zabawę z paprykami, więc nie wiem czy mój sposób jest najlepszy, ale po przesadzeniu kilkudziesięciu sztuk wszyscy pacjenci przeżyli.
Avatar użytkownika
RTLSE

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 7 mar 2019, o 02:11
Papryki:

Re: Przesadzanie papryk

Postprzez Mr. Ed » 28 kwi 2019, o 23:23

Każde ingerencje w bryłę korzeniową są dla sadzonki traumatyczne i mogą przyhamować wzrost.

Unikałbym wypłukiwania ziemi wodą w celu rozdzielenia, bo to najbardziej uszkadza delikatne - prawie niewidoczne - korzonki włosowate i najbardziej spowalnia wzrost. Rozdzieliłbym w miarę delikatnie sadzonki razem z bryłą ziemi, przecinając korzenie w połowie dystansu. Nie wiem, jak bardzo są Twoje splątane, ale ja już tak robiłem kilka razy i sadzonki zahamowały tylko trochę.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Przesadzanie papryk

Postprzez RTLSE » 29 kwi 2019, o 00:04

Mr. Ed napisał(a):Unikałbym wypłukiwania ziemi wodą w celu rozdzielenia, bo to najbardziej uszkadza delikatne - prawie niewidoczne - korzonki włosowate i najbardziej spowalnia wzrost. Rozdzieliłbym w miarę delikatnie sadzonki razem z bryłą ziemi, przecinając korzenie w połowie dystansu. Nie wiem, jak bardzo są Twoje splątane, ale ja już tak robiłem kilka razy i sadzonki zahamowały tylko trochę.


Nie zauważyłem, aby wzrost moich był jakoś specjalnie zahamowany, dziwne :?:. Co prawda nie miałem jakiejś dużej próbki, ale z moich obserwacji wyszło, że lepiej później przesadzić (2-3 para liści) z rozmoczeniem ziemi, niż przy samych liścieniach/pierwszej parze liści (kiedy da się w miarę to wyciągnąć w całości).
Avatar użytkownika
RTLSE

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 7 mar 2019, o 02:11
Papryki:

Re: Przesadzanie papryk

Postprzez Alcomindz » 1 maja 2019, o 14:37

Ostatecznie rozdzieliłem je na kawałki pokorojone jak ciasto innej opcji nie było. Większośc przeżyła z wyjątkiem, prawdopowdbnie jednej, która straciła bardzo dużo korzeni i po przesadzeniu jest dość wątła(2 zdjęcie). Być może musi sie tylko przyswoić, nie wiem. Za to reszta dalej ładnie rośnie
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Alcomindz

NOWY
 
Posty: 11
Dołączył(a): 11 gru 2018, o 00:57
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości