zaprawa nasion

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

zaprawa nasion

Postprzez wardi » 31 sty 2015, o 09:36

witam, w zeszłym roku cierpiałem z powodu zgorzeli siewek,
w tym roku postanowiłem zakupić zaprawę jednak mam kilka wątpliwości a mianowicie w opisie jest informacja że stosować 3g zaprawy na 1 kg nasion przy moich około 50 nasionach jest to nie do zważenia w domowych warunkach.
i kolejne pytanie, jak ma się zaprawianie nasion do ich moczenia? najpierw zaprawić później moczyć czy odwrotnie, a może do wody dodać trochę zaprawy, jeśli tak to ile?
Avatar użytkownika
wardi

ŚWIEŻAK
 
Posty: 7
Dołączył(a): 3 mar 2013, o 18:25
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: zaprawa nasion

Postprzez remixxx » 31 sty 2015, o 10:47

Na zdrowy rozsądek: najpierw moczymy a potem zaprawiamy (odwrotnie to chyba mija się z celem).
Pytanie: czy nie lepiej zadbać o dobrą ziemię (pozbawioną patogenów np. poprzez wysoką temperaturę lub "gotowiec" ze sklepu przeznaczony do tych celów), a nasiona tylko namaczać z dodatkiem czosnku czy innych substancji dezynfekujących? No chyba że ktoś planuje hodowlę na dużą skalę...
Avatar użytkownika
remixxx

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 91
Dołączył(a): 1 sty 2015, o 17:38
Papryki:

Re: zaprawa nasion

Postprzez Mr. Ed » 31 sty 2015, o 12:21

Jak na mój gust nie ma sensu bawić się w zaprawę:

1. Wymoczyć nasionka w wodzie z dodatkiem wody utlenionej albo w słabym naparze rumianku
2. Użyć sterylnego podłoża (a przynajmniej nie przyniesionego z lasu albo kretowiska :))
3. Nie używać doniczek torfowych - przyciągają pleśń
4. Nie przesadzać z wilgotnością i temperaturą - powyżej 28C grzyby rosną aż miło, a większość zgorzeli bierze się z przelania siewek i zbyt dużej wilgotności powietrza
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: zaprawa nasion

Postprzez Psyhe » 31 sty 2015, o 14:12

Moim zdaniem coś z nasionami było nie tak, o pleśnienie nasion bardzo trudno moim zdaniem
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1810
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: zaprawa nasion

Postprzez wardi » 31 sty 2015, o 14:32

nasiona nie pleśniały, nawet ładnie kiełkowały ale łodyga młodej rośli była atakowana i właśnie temu chce zapobiec, dodam że ziemi sam nie sterylizowałem ale była to gotowa ziemia kupiona w ogrodniczym. W tym roku najpierw namoczę, później zaprawa, myślę że to nie zaszkodzi i zobaczymy co wyjdzie.
Avatar użytkownika
wardi

ŚWIEŻAK
 
Posty: 7
Dołączył(a): 3 mar 2013, o 18:25
Papryki:

Re: zaprawa nasion

Postprzez Mr. Ed » 31 sty 2015, o 16:22

Zgorzel siewek (ang. damp-off, damping off) atakuje właśnie łodyżki tuż nad ziemią i jest powodowana przez całą grupę patogenów. Roślinka kiełkuje, wygląda OK a nagle klap i leży :(

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zgorzel_siewek

Zaprawianie zaprawianiem, ale ryzyko rośnie, gdy jest za mokro, za ciepło, ziemia nazbyt ubita, siewki rosną za blisko obok siebie.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: zaprawa nasion

Postprzez sierra38 » 31 sty 2015, o 16:52

A po co bawić sie w zaprawianie nasion :?:
Wystarczy że po paru dniach po wzejściu "papryczki" podlejemy srodkiem "PREVICUR LUB SADOPLON i problem macie z głowy.
Avatar użytkownika
sierra38

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 386
Images: 272
Dołączył(a): 30 lis 2012, o 20:32
Lokalizacja: Długie
Pochwały: 37
Papryki: od A do Z

Re: zaprawa nasion

Postprzez fanatik » 31 sty 2015, o 20:42

Kilka razy slyszalem i tak sie zastanawiam co daje woda utleniona dodana do moczenia?

Wysłane z mojego ZTE V987 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
fanatik

NOWY
 
Posty: 16
Dołączył(a): 29 sie 2013, o 21:32
Papryki:

Re: zaprawa nasion

Postprzez Mirek19 » 31 sty 2015, o 21:19

<salut>
Woda utleniona posiada właściwości antygrzybiczne, bakteriobójcze
Dodana do wody w której moczą się nasiona powoduje, że roślina kiełkuje szybciej oraz jest mocniejsza i intensywniej się rozwija
pzdr.
Avatar użytkownika
Mirek19

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 179
Images: 1
Dołączył(a): 15 cze 2014, o 18:32
Lokalizacja: dolnośląskie
Pochwały: 1
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości