Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez Thogrin » 25 sty 2015, o 22:12

Witam wszystkich :)

3 pytania - jako że w tym roku po raz pierwszy mam zamiar wystawić doniczki na zewnątrz.

1) Taras pokryty papa ktora nagrzewa sie do 60" w letni dzien. Czy nadaje się na miejsce pod szklarenkę ?
2) Jeśli tak, to czy i jak zabezpieczyć krzaczki przed ciepłem ktore oddaje? (pierwsze pomysły to jakaś biała agro włóknina wokolo szklarni, a doniczki na europaletkach.
3) Jeśli jest taka potrzeba, to w jaki sposób zabezpieczać roślinki na noc? (pomorskie noce bywają chłodne :P) Jakieś dogrzewanie?
3a) Ile trwa na tym forum filtr antyspamowy ?! po 15 minutach krzyczał mi że jeszcze nie czas na nowego posta :(


Liczę na Waszą pomoc poki nie jest za pozno zeby poszukac innego miejsca na hodowle :P
Avatar użytkownika
Thogrin

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 25 sty 2015, o 20:30
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez mih000 » 26 sty 2015, o 08:48

1. Tak. Musisz zapewnic wentylacje w szklarni jedynie bo jak słońce da czadu to się uparują rosliny. Trzeba miec uchylne drzwi po obu stronach szklarni.
2. Tak i tak musisz raczej wapnować/położyć fliselinę biala na szklarni bo jak słonce mocno daje to popali rosliny. Papryka nie lubi ostrego slonca. Wtedy tak jak mowisz doniczki na podwyzszeniu i powinno byc ok. Temp bedziesz regulowal drzwiami (wentylacja)
3. Ale teraz? bo jak od czerwca chcesz je wystawic do szklarni na tarasie to nie musisz sie martwic mniejsza temp w nocy.
3a. nie wiem
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez Mr. Ed » 26 sty 2015, o 11:11

3. Papryki nie lubią temperatur poniżej 15C, wtedy przestają rosnąć (korzenie przestają pobierać substancje odżywcze z gleby poniżej +14, o ile pamiętam), ale raczej nic więcej złego się im nie dzieje. Za to najmniejszy przymrozek od razu zabija większość odmian - jeśli spodziewasz się w nocy temperatur około zera, wnieś krzaki do domu i tyle. Albo zaczekaj z wyprowadzką roślin z domu po "zimnych ogrodnikach" (http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimni_ogrodnicy)
3a. O ile pamiętam, godzinę dla pierwszych 10 postów (20?), ale możesz poprosić admina o wcześniejsze zdjęcie, jeśli zobaczy, że piszesz na temat.

Powodzenia!
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez Thogrin » 26 sty 2015, o 15:16

Dziękuję za odpowiedzi :)

Jeszcze tylko bym bardzo prosił o zarysowanie takiej gornej granicy temperatury jaka może panować w szklarni, aby mi się roślinki nie ugotowały, oraz jak często Wy, jako ludzie którzy już to robili, musieliście podlewać rośliny które były w taki sposób hodowane (doniczki w szklarni). Dodam że nie będzie możliwości zautomatyzowania tego :(
Avatar użytkownika
Thogrin

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 25 sty 2015, o 20:30
Papryki:

Re: Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez mih000 » 26 sty 2015, o 18:13

To zależy jaką masz ziemie w doniczce. W tej materii trzeba sie raczej "na żywca" przekonac bo rozne podloza roznie trzymaja wilgoc.
U mnie w szklarni mialem czasem 46* i wtedy roslinom bylo najlepiej chyba ;-)
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez DomeZ » 27 sty 2015, o 15:51

ja mialem w donicach 12 litrowych i rosły na potęge w szklarni też czasem było 40+ ale wtedy wodą na ziemie aby ta woda troche parowała, i oczywiscie otwarte wszystkie "okienka"
na noc zamykamy a rano otwieramy
-
Avatar użytkownika
DomeZ

ROZGADANY
 
Posty: 245
Images: 167
Dołączył(a): 15 sie 2013, o 23:28
Lokalizacja: Września
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez Thogrin » 28 sty 2015, o 14:38

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi :) Jeśli wszystko pójdzie dobrze to będzie co zrywać w tym roku :):):)
Avatar użytkownika
Thogrin

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 25 sty 2015, o 20:30
Papryki:

Re: Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez Connor6598 » 28 sty 2015, o 20:45

Od siebie mogę dodać, że rok temu miałem krzaczki w gruncie (habanero) pod gołym niebem i przetrwały, mimo że temperatura spadała poniżej zera! (ok. -3^C).
Według mnie, większy problem stanowią wyższe temperatury, kilka roślin padło przez słońce, chociaż mógł to być mój błąd bo ich zbyt dobrze nie zahartowałem.
______________________________________________________________________________________________

Mój growlog: viewtopic.php?f=24&t=3761
Avatar użytkownika
Connor6598

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 51
Dołączył(a): 6 cze 2014, o 13:31
Papryki: Tak.

Re: Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez Thogrin » 29 sty 2015, o 12:55

Connor6598 jak czesto podlewales swoje krzaczory ? zakladajac ze beda mialy 40" w szklarni, do tego beda w doniczkach, boje sie ze nie wytrzymaja od rana do mojego powrotu z pracy :|
Avatar użytkownika
Thogrin

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 25 sty 2015, o 20:30
Papryki:

Re: Szklarnia - temperatura w nocy/dzień

Postprzez Connor6598 » 29 sty 2015, o 18:20

Jak było gorąco to chyba gdzieś co 3 dni. Zapomniałem dodać, że te co padły miałem w doniczkach, na balkonie. Stały w pełnym słońcu (papryka tego nie lubi aż tak bardzo). Te w gruncie były w takim jakby słonecznym cieniu.
Generalnie, nie powinno stać się nic złego. Jeśli będziesz trzymał je tam od powiedzmy połowy maja, to powinny same się stopniowo przyzwyczaić.
______________________________________________________________________________________________

Mój growlog: viewtopic.php?f=24&t=3761
Avatar użytkownika
Connor6598

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 51
Dołączył(a): 6 cze 2014, o 13:31
Papryki: Tak.


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości