Tunel przy domu.

Tunel przy domu.

Postprzez mati537 » 15 kwi 2020, o 17:52

Witajcie wszyscy,
Otóż trochę zaszalałem z ilością zasianej papryki około 90 sadzonek wyszło, i pojawia się problem ze nie będę miał gdzie później tego trzymać w domu i wypadało by na dwór z nimi do gruntu, i tu pojawiają się pytanie
1. Jaka duża powinna być roślinka aby bez problemu dała sobie radę na zewnątrz?
2. Mam koło domu takie stare fundamenty po silosie około metr w ziemi i chciałem tam nawieść ziemi żeby wyrównać z gruntem i pytanie czy sam torf będzie ok czy coś innego? Bo wypełnić to ziemia z ogrodniczego to zbankrutuje haha, i pod spód wysypać kamieni jako drenaż? A i oczywiście nad tym tunel zrobić
3. Tam słońce swieci od samego wschodu tak do godziny plus minus 18 później już jest cień i czy taka ilość światła będzie wystaczająca czy może być ciężko?
Avatar użytkownika
mati537

NOWY
 
Posty: 39
Dołączył(a): 7 kwi 2020, o 14:15
Papryki: Chill Lemon Drop

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Tunel przy domu.

Postprzez KaszaManna » 15 kwi 2020, o 19:39

Na czystym torfie to mógłbyś sobie borówki czy inne wrzosy posadzić.

Sam torf jest zdecydowanie za kwaśny dla papryki
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Re: Tunel przy domu.

Postprzez onvax » 15 kwi 2020, o 19:46

Znam ten ból miałem mieć 10 roślinek a skończyłem na 40 :D Kup najtańszą ziemię w sklepie budowlanym, u mnie w castoramie 100L ziemi 21zł
Avatar użytkownika
onvax

NOWY
 
Posty: 19
Dołączył(a): 8 mar 2020, o 17:00
Lokalizacja: Opolskie
Papryki: Dragons Breath, CR Red Yellow,Habanero Red, Orange, Golden, Bhut Jolokia Białe

Re: Tunel przy domu.

Postprzez mati537 » 15 kwi 2020, o 19:55

Myślałem jeszcze żeby kupić czarną ziemie za tonę 25 zł wiec to tez byłoby w miarę tylko nie wiem czy może być

-- 15 kwi 2020, o 20:30 --

Myślałem jeszcze żeby kupić czarną ziemie za tonę 25 zł wiec to tez byłoby w miarę tylko nie wiem czy może być.
Rozmawiałem z gościem co ma na sprzedanie niedaleko mnie mówi ze pH w okolicach 5,5-6.
Tylko chyba przydałoby się to wymieszać z jakimś nawozem dodatkowo ale czekam na wasza opinie
Avatar użytkownika
mati537

NOWY
 
Posty: 39
Dołączył(a): 7 kwi 2020, o 14:15
Papryki: Chill Lemon Drop

Re: Tunel przy domu.

Postprzez KaszaManna » 17 kwi 2020, o 08:32

czysty torf ma zdecydowanie niższe ph, sam sprzedaję czarnoziem i ph ma w granicach 4,5-5. Chyba, że ma odkwaszony.
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Re: Tunel przy domu.

Postprzez mati537 » 17 kwi 2020, o 09:36

KaszaManna napisał(a):czysty torf ma zdecydowanie niższe ph, sam sprzedaję czarnoziem i ph ma w granicach 4,5-5. Chyba, że ma odkwaszony.


Czarna ziemia ma takie pH? Bo mi gościu mówił ze ta co sprzedaje ma w okolicach 6
A torf bym kupił odkwaszony wiec to pH tez byłoby w okolicach 6 np w castramie i go tylko na podsypkę pod sadzonkę bym dał ewentualnie trochę wapna żeby podnieść pH i plus trochę jakiegoś nawozu obornik granulowany albo coś podobnego
Avatar użytkownika
mati537

NOWY
 
Posty: 39
Dołączył(a): 7 kwi 2020, o 14:15
Papryki: Chill Lemon Drop

Re: Tunel przy domu.

Postprzez mih000 » 17 kwi 2020, o 17:29

Bez zbadania danej próbki ziemi to jest wróżenie z fusów. Może być czarna ziemia, ale jak jest wydobywana z miejsc podmokłych gdzie były warunki głównie beztlenowe to będzie zakwaszona.
Dodanie wapna nie zmieni od razu odczynu (chyba, że dodasz wapno palone ale musisz wtedy bardzo precyzyjnie dawkować no i takim wapnem łatwo spalić rośliny), ponieważ wapno do bielenia (kreda) mimo że tańsze to działa długo i powoli.
Wg mnie trudno cokolwiek sensownego doradzić bez większej ilości szczegółów. Najlepiej jakbyś dał foty tego miejsca gdzie chcesz sadzić papryki, ew bardziej szczegółowy opis.

Masz wybetonowaną otwartą przestrzeń pod niebem na metr w ziemi i to chcesz zasypać torfem? Pół biedy jeśli to ma 3m2 bo wtedy będziesz potrzebował z 6 ton, ok 150zł, ale na 3m2 nie wysadzisz 90 roślin, tylko 10.

Daj więcej informacji, jak najwięcej żeby Ci dobrze coś doradzić.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)


Powrót do Podłoże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości