Rosiczka

Re: Rosiczka

Postprzez Oui » 15 lut 2012, o 10:10

Wabią swoje ofiary błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy, które są wydzielane na szczytach – czułkach porastających powierzchnie liści. Dzięki zawartości barwników antocyjanowych mają one czerwonawy kolor zwiększający ich atrakcyjność.

Rosiczka jako roślina owadożerna działa aktywnie. Ofiara wchodzi na liść i lepka substancja ją unieruchamia. Powoli pułapka się zamyka. Trwa to około 3 godzin. Wydzielany kwas mrówkowy zaczyna rozpuszczać ciało owada. Uwalniają się dzięki temu cząsteczki białka. To powoduje wydzielenie enzymów proteolitycznych. Miękkie części ciała ofiary zostają strawione, a powstała z nich ciecz – bogata w substancje odżywcze, ulega wchłonięciu przez roślinę. Po strawieniu ofiary liść otwiera się, a pozostałości zwykle są zdmuchiwane przez wiatr. Ponowne otwarcie następuje po 24 godzinach.
Avatar użytkownika
Oui

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 469
Images: 2
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 09:59
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Highscores: 3
Papryki: Purple Flash

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Rosiczka

Postprzez Oui » 20 lut 2012, o 15:02

20.02.2012
Obrazek

Już gotowa by mnie obraniać przed muszkami, komarami i innym badziewiem. ; ]
Avatar użytkownika
Oui

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 469
Images: 2
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 09:59
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Highscores: 3
Papryki: Purple Flash

Re: Rosiczka

Postprzez emczer » 20 lut 2012, o 18:46

Strasznie mi się te rosiczki podobają. Szkoda tylko, że nie mam już miejsca na biurku... A i dostęp do wody destylowanej kiepski. Kiedyś muszę sobie sprawić, bo wyglądają świetnie. A wtedy to tylko czekać na muszki i pobawić się w małego obserwującego sadystkę :D
Avatar użytkownika
emczer

ROZGADANY
 
Posty: 237
Dołączył(a): 30 paź 2011, o 20:05
Lokalizacja: Kostrzyn/Wrocław
Highscores: 3
Papryki:

Re: Rosiczka

Postprzez sic » 21 lut 2012, o 09:55

ja kiedys mialem rosiczki i podlewalem je zwykla woda i ładnie sie rozwijaly, wiec sadze ze ta destylowana to przerost formy nad trescia.
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Rosiczka

Postprzez emczer » 21 lut 2012, o 16:27

Myślę, że używanie wody z akademika co posiadam zabiło by ją szybciej jak nas, więc w sumie szkoda sprowadzać roślinkę po to by patrzeć jak marnieje ;)
Ale jak kiedyś gdzieś we wrocku tanio trafię, to może, może. Bo przez allegro to też szkoda by poczta załatwiła.
Avatar użytkownika
emczer

ROZGADANY
 
Posty: 237
Dołączył(a): 30 paź 2011, o 20:05
Lokalizacja: Kostrzyn/Wrocław
Highscores: 3
Papryki:

Re: Rosiczka

Postprzez Oui » 21 lut 2012, o 16:33

Jak mówiłem można używać przegotowanej wody lub jak ktoś ma filtry dobre to też taka starczy. Ja używam albo z czajnika, albo z nalewacza 'Brita' + całą wodę w domu mam filtrowaną solą. Wiadomo lepsze efekty wymagają inwestycji - woda destylowana, ale bez tego dobrze rośnie. ; )
Avatar użytkownika
Oui

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 469
Images: 2
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 09:59
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Highscores: 3
Papryki: Purple Flash

Re: Rosiczka

Postprzez stinger » 21 lut 2012, o 18:53

emczer napisał(a):Ale jak kiedyś gdzieś we wrocku tanio trafię, to może, może. Bo przez allegro to też szkoda by poczta załatwiła.

Rosiczkę i inne mięsożerne roślinki widziałem ostatnio w "lerłamerleł", a jeżeli miałeś na myśli wodę destylowaną to kupisz ją w każdym markecie za kilka złotych za 5l.
Avatar użytkownika
stinger

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 1
Dołączył(a): 17 sty 2012, o 23:40
Lokalizacja: Metr za końcem świata :)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Rosiczka

Postprzez emczer » 23 lut 2012, o 01:34

Niestety... :( "lerłamerlę" na bielanach nie miało... A szkoda. Całe miasto, gdzie byłem, nie ma. Ale zajdę, nie ma. Więc niestety, kiedyś. Kiedyś będę miał własną rosiczkę ;)
Avatar użytkownika
emczer

ROZGADANY
 
Posty: 237
Dołączył(a): 30 paź 2011, o 20:05
Lokalizacja: Kostrzyn/Wrocław
Highscores: 3
Papryki:

Re: Rosiczka

Postprzez Oui » 23 lut 2012, o 01:46

lepiej kupić na allegro od kumatej osoby, ktora robi wysylke tylko poniedzialek, wtorek i wtedy na nastepny dzien masz 'zwierzatko' niz kupowac zmasakrowane, podotykane miernoty w takich duzych sklepach.
Avatar użytkownika
Oui

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 469
Images: 2
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 09:59
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Highscores: 3
Papryki: Purple Flash

Re: Rosiczka

Postprzez stinger » 23 lut 2012, o 02:00

Oui napisał(a):lepiej kupić na allegro od kumatej osoby, ktora robi wysylke tylko poniedzialek, wtorek i wtedy na nastepny dzien masz 'zwierzatko' niz kupowac zmasakrowane, podotykane miernoty w takich duzych sklepach.

Ale w sklepie widzisz co bierzesz więc masz pewność, że towar będzie dobry, albo nie kupujesz, a na allegro niestety nie bo jeszcze dochodzi wysyłka, która może się skończyć źle dla roślinki.
Avatar użytkownika
stinger

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 1
Dołączył(a): 17 sty 2012, o 23:40
Lokalizacja: Metr za końcem świata :)
Highscores: 1
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rośliny ozdobne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron