Pizza

Przepisy na potrawy nie tylko ostre

Re: Pizza

Postprzez cinas666 » 31 lip 2014, o 22:28

Przyznam szczerze, że przepis Szynszyla przemawia do mnie w 100%. Robiłem bardzo podobnie ciasto ciasto z tym, że nie fermentowałem go (2-3h po wyrobieniu odpoczywało i od razu do pieca) i nie używałem mąki typu 00. Mąkę 00 przywiozłem w czerwcu z Sycylii więc dziś zagniotłem ciasto przez 25 min (90% czasu pracował robot :-) i wstawiłem do lodówki. W sobotę pieczemy. Na pierwszy rzut oka mąka typu 00 powoduje, że ciasto wydaje się być bardziej elastycznym... Trudno ocenić. Pizzę robię raz na kilka miesięcy więc może to moja autosugestia :-) Postaram się zamieścić zdjęcia i oceny.
PS. oczywiście wykorzystałem przepis na kamień bo kamień to podstawa.
Avatar użytkownika
cinas666

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 104
Images: 0
Dołączył(a): 11 mar 2014, o 11:59
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pizza

Postprzez Robcyk » 3 sie 2014, o 15:14

Zrobiłem sobie ciacho wczoraj i dzisiaj upiekłem pizzę. Wyszła smaczna podobnie jak ta z przepisu Czarliego z tym że z jego przepisu była bardziej chrupiąca. Ta piekła się 8 min i już spód zaczął się przypalać troszkę a ciacho było miękkie ale nie zakalcowate. Miałem tylko trochę problemów z przetransportowaniem placka na blaszkę :D bo kamienia nie posiadam. Ale wyszła smaczna i będę ten przepis również wykorzystywał. Dzięki Szynszyl :D
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Robcyk

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 478
Dołączył(a): 9 paź 2011, o 18:56
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Pizza

Postprzez ishi » 4 sie 2014, o 06:21

A mi wyszło takie coś, tylko że ciasto od znajomego z pizzerii ale next pizza będzie z tego przepisu ;) jedyny - jaki zauważyłem to temp. piekarnika domowego jednak jest zdecydowanie za niska, niektóre składniki zamiast się piec od razu to puszczają trochę wody i robi się klapa.

Obrazek
Avatar użytkownika
ishi

ROZGADANY
 
Posty: 299
Images: 0
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 14:43
Lokalizacja: Piaseczno/Szczecin
Pochwały: 11
Papryki:

Re: Pizza

Postprzez Psyhe » 4 sie 2014, o 09:40

Dokladnie !
Trzeba dawac na domowa pizze tak skladnikow by nie robila nam sie mamalyga
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Pizza

Postprzez Ostra Laska » 18 wrz 2014, o 21:24

Ja pizzę od dawna robię z przepisu z jakiejś ksiązki kucharskiej o kuchni włoskiej :) Przepis co prawda już dawno zmodyfikowałam, ale pizza teraz za każdym razem wychodzi pyszna.

Robię tak:

- ok 30g świeżych drożdży karmię łyżeczką cukru i zalewam ciepłą wodą - odstawiam na 15 min, mikstura się pieni, a po zamieszaniu syczy ;)
- po tym czasie wsypuję do miski 3 szklanki mąki pszennej, trochę soli, oregano i wlewam drożdzową miksturę.
- wyrabiam ciasto, wedle potrzeb dolewam po trochu ciepłej wody, ciasto wyrabiam aż jest miękkie i puszyste

- nie zostawiam ciasta do wyrośnięcia, wałkuję od razu, smaruję sosem/przecierem pomidorowym własnej roboty, nakładam smakołyki róznej maści i wstawiam do nagrzanego do 200stopni pieca na 15 min.
- Pizza po tym czasie jest pyszna, puszysta w środku, boki są chrupiące - bardzo nam taka smakuje.

Pizzę solidnie okraszam zwykle papryką chili, ostatnio posypałam ją świeżą tajską rawit red i aji lemon drop. Ostrość rawita całkowicie przyćmiła lemon dropa :D Pizza była pyszna!
Avatar użytkownika
Ostra Laska

NOWY
 
Posty: 25
Images: 22
Dołączył(a): 14 sie 2014, o 11:58
Lokalizacja: mazowieckie, WPR
Papryki: to moja mała obsesja

Re: Pizza

Postprzez Psyhe » 20 wrz 2014, o 09:49

Ostra Laska napisał(a):
- nie zostawiam ciasta do wyrośnięcia, wałkuję od razu

Dziekuje, do widzenia :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Pizza

Postprzez Dziunia87 » 20 wrz 2014, o 10:35

Zgadzam się z przedmówcą <salut>
Ciasto drożdżowe potrzebuje czasu, by stało się... ciastem drożdżowym :lol: Rośnięcie jest spowodowanie nie niczym innym jak dalszą "orgietką " drożdży, które dodaliśmy w postaci zaczynu :) One muszą mieć czas by dalej popracować, bo inaczej ciasto nie będzie tak dobre i przede wszystkim będzie ciężkie w późniejszej obróbce.

Jest jeszcze jedna kwestia - broń Boże nie wałkujemy ciasta ! Wałek wyciska z ciasta powietrze <thumbdown> i ciasto traci swoją lekkość, żeby nie powiedzieć, że robi się z niego podeszwa :)
Dobrze wyrośnięte ciasto (min. 1h!) łatwo daje się formować w placek wybranej przez nas wielkości <thumright> Kształtujemy je dłońmi i palcami poprzez stopniowe rozciąganie.

Warto poczytać artykuły w necie, by potem zrobić na prawdę pizzę na wypasie :)
ps. Sekretem najlepszego ciasta na pizzę jest mąka typu 00 <thumright>
Avatar użytkownika
Dziunia87

ROZGADANY
 
Posty: 390
Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 22:08
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 14
Papryki:

Re: Pizza

Postprzez Ostra Laska » 20 wrz 2014, o 16:01

No ba, zdaję sobie sprawę, że ta moja nie jest idealna i wiem, że takie ciasto musi urosnąć, ale zawsze z takiego szybkiego przepisu pieczemy i taka pizza smakuje jak z pizzeri :P No chyba, że wiecie, prawdziwa, włoska pizza nie ma nic wspólnego z pizzą, którą kupujemy w polskich pizzeriach :D Więc, to już inna bajka.
Avatar użytkownika
Ostra Laska

NOWY
 
Posty: 25
Images: 22
Dołączył(a): 14 sie 2014, o 11:58
Lokalizacja: mazowieckie, WPR
Papryki: to moja mała obsesja

Re: Pizza

Postprzez czarli92 » 20 wrz 2014, o 20:19

Dziunia87 dobrze mowi ! Gdzie mozna u nas kupic taka make typ 00, jedynie internet? A tutaj taka jeszcze jedna rada, zeby nasza pizza byla jeszcze lepsza - kamien do pieczenia pizzy !! Zakupilem jakis czas temu granitowy kamień 36x36cm,grubosci 2cm, żeby sie zmiescil w piekarniku. Wlaczamy piekarnik na najwyzsza mozliwa temperature razem z kamieniem w srodku, grzejemy piekarnik do maxa, jakies 30 minut do godziny zeby sie kamien nagrzal, pizze robimy na blacie i lopatka do pizzy wrzucamy na kamien, pizza piecze sie okolo 4 minut, kamien rowno oddaje cieplo i "wyciaga" nadmiar wody z pizzy przez co na srodku jest rowniez chrupiaca a nie taka jakby była gotowana. Troche wiecej roboty, i prad piekarnik bierze, ale naprawdę warto ! Pizza jest wg mnie duzo lepsza, zaluje ze dopiero niedawno zdecydowalem sie na ten kamien. Polecam poczytac sobie o nim dokladniej w internecie, podobno swietnie piecze sie na nim rowniez chleby, bulki, zapiekanki itd. Poza tym bardzo dlugo utrzymuje temperature jak juz sie nagrzeje i dziala jak termostat, robiac kilka pizz jedna za druga, normalnie przy wyciaganiu jednej temperatura w piekarniku znacznie spada, z kamieniem w srodku, po otwarciu piekarnika temperatura spadnie maksymalnie o kilka stopni, mozna otworzyc piekarnik zajrzec jak sie cos w srodku piecze a temperatura zostaje ta sama. Nie wiem jaki jest koszt takiego kamienia bo ja go w sumie nie kupowalem tylko zalatwilem sobie od znajomego kamieniarza. Dostepne sa 2 rodzaje kamieni do pizzy - granitowy i szamotowy, dlugo czytalem o jednym i drugim, zdecydowalem sie na granitowy, chociaz opinie o jednym i drugim byly podobne, przekonalo mnie to ze szamotowy lubi sie kruszyc ponoc.
Jak chcecie cos sie dopytac o kamien to pisac, wg mnie bardzo dobry zakup.

Tutaj zdj pizzy upieczonej na owym kamieniu
Obrazek
Avatar użytkownika
czarli92

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 57
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 21:53
Lokalizacja: rzeszów
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Pizza

Postprzez mih000 » 21 wrz 2014, o 09:05

W tesco extra jest 00.

Mąkę 00 można zrobić także samemu ze zwykłej wrocławskiej, wymaga to trochę bawienia się, ale czasem tak robiłem i ciasto było bardziej elastyczne.
Do przewidzianej porcji mąki trzeba doliczyć ok 30% więcej mąki i tę partię oddzielnie pozbawić skrobii:

1. ulepić ciasto z tej nadwyżki mąki w proporcji 1:1 z wodą.
2. wypłukiwać w dużej misce skrobię z kulki delikatnie ugniatając pod wodą ciasto.
3. co jakiś czas trzeba wylewać wodę z osadzoną na dnie skrobią.
4. kulka zredukuje po kilkunastu minutach swoją objętość prawie 10cio krotnie
5. powstanie coś na kształt gluta ;) albo gumy do żucia
6. to coś to gluten który trzeba uzyc do zagniecenia już właściwego ciasta. Dalsza procedura jest jak standardowym cieście.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości