Anona i Opuncja figowa

Hodujesz pomidory, a może zioła, to jest właściwe miejsce aby się tym podzielić.

Anona i Opuncja figowa

Postprzez farogon » 21 cze 2017, o 21:07

Postanowiłem spróbować swoich sił w uprawie egzotycznych owoców :) Oczywiście nie liczę na plony, ale na ciekawy eksperyment, ładne ozdobne rośliny, które dodatkowo będą przywoływały miłe wspomnienia (pestki wydłubane z owoców w trakcie podróży).

1) Anona (Flaszowiec) - chyba odmiana Annona cherimola, sądząc po zdjęciach z internetu.
Obrazek
Nasiona przywiezione z Portugalii, gdzie owoc ten zwrócił moją uwagę swoim nietypowym wyglądem - zielone jabłko pokryte smoczą łuską :) Nigdy takiego owocu nie widziałem, więc chciałem spróbować.
Owoce są bardzo delikatne, dlatego nie są importowane do Polski (przynajmniej nie masowo). Bardzo miękka, zielona skórka gwałtownie brązowieje pod wpływem nawet lekkiego dotknięcia. Wewnątrz znajduje się bardzo miękki, kremowy, soczysty miąższ, usiany licznymi, dużymi pestkami w kolorze ciemnego brązu. Nasiona są toksyczne, więc trzeba je dokładnie usunąć.
I smak, i konsystencja tego owocu są wyjątkowe. Smak przypomina mieszankę gruszki, banana i ananasa. Owoc nie jest przesadnie słodki, za to bardzo orzeźwiający. Miąższ rozpływa się w ustach niczym gęsta śmietana czy serek homogenizowany.

Wysiałem 6 nasion, uzyskałem 3 siewki (na zdjęciu 2 z nich - te z prawej). Okres kiełkowania na wilgotnej wacie wyniósł 35 dni, po przeniesieniu do ziemi jeszcze prawie 2 tygodnie zanim siewka przebiła się na powierzchnię. Przy rozsadzaniu zauważyłem, że gdy już na etapie liścieni siewki mają bardzo silnie rozbudowany system korzeniowy. Teraz zaczęło się pojawiać 2 piętro liści właściwych - zobaczymy co z tego wyjdzie - w naturze ponoć są to 10 metrowe drzewa :)

13068

2) Opuncja Figowa - czyli kaktus przywieziony z Sycylii.

Obrazek

W naturze krzaki dorastają do kilku metrów wysokości, a pojedyncze płaty mają nawet po 50 cm średnicy. Jako roślina doniczkowa podobno uczy cierpliwości swoim bardzo powolnym wzrostem :)
Owoce nie zachwyciły mnie smakiem, niezbyt słodkie a bardzo mączne, dość twarde. Do tego usiane nasionami jak granat i pokryte delikatnymi kolcami, które strasznie drażnią skórę dłoni. Tym niemniej uważam, że roślina może pięknie się prezentować :)

Nasiona kiełkowały na wacie około 30 dni. Większość nasion była wielozarodkowa (podobno norma u kaktusów) - z jednego nasienia wyrosły 2 albo i 3 osobne siewki. Mają one gube, mięsiste liścienie, z pomiędzy których powoli wyrasta pierwszy płat z kolcami. Nawet po 2 tygodniach od wykiełkowania, gdy rozsadzałem je do osobnych donic, ich system korzeniowy prawie nie istniał. Pojedynczy, kilkumilimetrowy korzonek, dużo mniejszy od części nadziemnej. Dlatego młode siemi są bardzo wrażliwe na przesuszenie, mimo, że to kaktus. Posadziłem je do specjalistycznej ziemi do sukulentów, mocno piaszczystej, gdyż wyczytałem, że młode kaktusy źle znoszą wzrost w zwykłej ziemi torfowej.

13067

Co jakiś czas będę wrzucał aktualizacje. Trzymajcie kciuki, żeby maluchy nie padły :)
Avatar użytkownika
farogon

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 69
Dołączył(a): 30 cze 2015, o 21:43
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 3
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Anona i Opuncja figowa

Postprzez Leif » 21 cze 2017, o 23:47

Powodzenie! <thumright>
Z niecierpliwością czekam na dalsze (foto)relacje z tej uprawy.

PS: Nie zostały Ci jakieś nasiona opuncji? ;)
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Anona i Opuncja figowa

Postprzez Adaśko » 22 cze 2017, o 10:31

W sok z flaszowca w chinczyku to najlepsza rzecz jaka mnie spotkała w życiu. Trzymam kciuki
Avatar użytkownika
Adaśko

NOWY
 
Posty: 26
Images: 11
Dołączył(a): 17 sie 2016, o 12:21
Papryki:

Re: Anona i Opuncja figowa

Postprzez farogon » 22 cze 2017, o 17:55

@Leif, tak mam jeszcze kilka nasion. Priv ;)

Owoce opuncji czasami widywałem w Piotrze i Pawle, wierzę, że pestki z nich też by wykiełkowały.
Avatar użytkownika
farogon

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 69
Dołączył(a): 30 cze 2015, o 21:43
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 3
Papryki:


Powrót do Inne uprawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości