Leif versus bazylia - 2017

Hodujesz pomidory, a może zioła, to jest właściwe miejsce aby się tym podzielić.

Leif versus bazylia - 2017

Postprzez Leif » 11 cze 2017, o 13:28

Oprócz uprawy chili, mam też bazylie (a czy ona ma ze mną łatwo to już kwestia bardziej dyskusyjna...), które niejako "odziedziczyłem" po rodzicach (to znaczy: oni je sobie wysiali, a ja miałem trochę zastrzeżeń, więc sam się nią zacząłem opiekować, i tak jakoś przeszła całkowicie pod moją opiekę i teraz jest moja - trochę mi tu trąci naciąganą wersją libertariańskiej teorii "pierwotnego zawłaszczenia"... ;) ).

Tak wyglądała 31 marca 20117
13014


Zamiast dać jej spokojnie rosnąć, to robię na niej małe eksperymenty :ugeek:
Zainspirowany kilkoma filmikami z YT, które część z Was wrzuciła na forum i które na ich podstawie znalazłem, postanowiłem poeksperymentować z cięciem (dość popularna idea na forum) swoich papryk, a że pod ręką były również pomidor i bazylie, to i one się załapały na testy. Ze wszystkich chili, to właśnie cięcie bazylii daje najlepsze efekty (w przeciwieństwie do pomidora, z którym prawdopodobnie trochę mnie poniosło :oops: ). W kwestii ukorzeniania pozostałości po toppingu i prunningu bazylii i pomidora biją chili na głowę - wszystko się ładnie ukorzeniło i klony sobie od dawna rosną w ziemi, podczas gdy w przypadku papryki nie zauważyłem jakiś specjalnie spektakularnych efektów...

23.05 efekty ukorzeniania

Bazylie
13027

Papryki i pomidor (te korzonki pochodzą tylko i wyłącznie od pomidorów Citrina, chili nie wypuściło nic do dziś - 11.06.2017 i mam wątpliwości czy w ogóle to zrobi)
13026
13025




Ponieważ na starcie eksperymentu miałem 3 (mniej więcej podobne) bazylie, to na jednej testowałem prunning, druga stała się ofiarą toppingu, a trzecią zostawiłem jako kontrolną ślepą próbę do porównania efektów cięć. Oto one:

KONTROLNA

15.05.2017
13016
13015

11.06
13028


TOPPING

15.05 przed
13017
13018

15.05 po
13022
13021

11.06
13029
13030


PRUNNING

15.05 przed
13019
13020

15.05 po
13024
13023

11.06
13031



Wszystkie bazylie razem - porównanie 11.06.2017
13032
Najbardziej po lewej - doniczkowa bazylia z marketu, z której w między czasie przycięto to i owo.
Następne od lewej są "Leifowe" wyhodowane z nasion: klon (drugi znalazł inny dom), prunning, topping i kontrolna.


Efekty cięcia są na tyle ciekawe, że na dniach znowu je przytnę, lecz tym razem również kontrolną.
Btw, tak wiem, że nie zaszkodziłoby ich przesadzić do czegoś większego :P
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Leif versus bazylia - 2017

Postprzez Ciapek23 » 12 cze 2017, o 13:29

Czy ja dobrze widze ze w kubkach masz de facto efekty z jednego nasiona? Az przecieram oczy z niedowierzania. Sama chyba zrobie cos podobnego. A ja myslalam ze gesta salata z bazylii to juz jest cos - jak bardzo sie mylilam! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
Ciapek23

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 137
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 17:33
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Leif versus bazylia - 2017

Postprzez solymr » 12 cze 2017, o 13:46

Twój pruning i topping to jedno i to samo - topping, w każdym przypadku usunąłeś stożki wzrostu, tyle że w pierwszym przypadku zostawiłeś 2 pietra liści z pędami a w drugim tylko jedno piętro.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Leif versus bazylia - 2017

Postprzez Borys » 12 cze 2017, o 16:02

Leif napisał(a):Efekty cięcia są na tyle ciekawe, że na dniach znowu je przytnę, lecz tym razem również kontrolną.
Btw, tak wiem, że nie zaszkodziłoby ich przesadzić do czegoś większego :P


Leif, Ty to musisz się trochę nudzić :P :D
Tak czy inaczej, zainspirowałeś mnie do zabawy z bazylią - będzie to cynamonowa i/lub włoska fioletowa.
Jak na razie próbuję sił z kolendrą i dość leniwie pnie się w górę.
Próbowałeś już je (dolistnie) podbuzować mocznikiem ? Aż się same proszą ;)
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Leif versus bazylia - 2017

Postprzez Leif » 12 cze 2017, o 17:08

Ciapek23 napisał(a):Czy ja dobrze widze ze w kubkach masz de facto efekty z jednego nasiona?
Te 3 bazylie (podpisane kontrolna, topping i prunning), pochodzą od tych pięciu z górnego zdjęcia i są wysiane w tym samym czasie z tej samej partii nasion (ale NIE z jednego nasionka). To co odciąłem z nich dość łatwo udało się ukorzenić i dało mi dwie nowe bazylie - klony (tak jest szybciej i efektywniej niż z nasion).
Ale jeżeli chodzi Ci o to, że z jednej bazylii (np wysianej z nasionka) da się "zrobić" całe stado, to owszem - jak najbardziej się da :)

solymr napisał(a):Twój pruning i topping to jedno i to samo - topping, w każdym przypadku usunąłeś stożki wzrostu, tyle że w pierwszym przypadku zostawiłeś 2 pietra liści z pędami a w drugim tylko jedno piętro.
Masz rację. Nazw topping i prunning użyłem za pewnym filmikiem z YT. Różnica między nimi (u mnie i w filmiku) polegała na tym, że w przypadku toppingu usunąłem ze stożkiem wzrostu stosunkowo mały fragment rośliny, a w przypadku tego co określiłem jako prunning przeciąłem ją w mniej więcej połowie wysokości.

Borys napisał(a):Leif, Ty to musisz się trochę nudzić :P :D
Nigdy nie ukrywałem, że z natury jestem dość ciekawskim stworzeniem :D

Borys napisał(a):Tak czy inaczej, zainspirowałeś mnie do zabawy z bazylią - będzie to cynamonowa i/lub włoska fioletowa.
Ty mnie zainspirowałeś do przygody z chili <chili>
... więc chyba można założyć, że jesteśmy kwita :P
Btw, czerwoną też chciałem wysiać, ale pomysł upadł z braku miejsca (przez papryctwo).

Borys napisał(a):Jak na razie próbuję sił z kolendrą i dość leniwie pnie się w górę.
Mam jeszcze miętę, kalamondynę i muchówkę, ale im daję spokojnie żyć. Eksperyment z cięciem chili dał stosunkowo dziwne (czytaj: niejednoznaczne) efekty, ale część z tych efektów bierze się za kwitnięcie (Lemon Dropy, Pasilla Bajio) nie wiadomo czemu.

Borys napisał(a):Próbowałeś już je (dolistnie) podbuzować mocznikiem ? Aż się same proszą ;)
Tylko lekko je nim podlałem, wtedy co papryki pryskałem i podlewałem (a tak to cały czas uprawiam je jak papryki). Ale coś czuję, że warto zrobić co piszesz... Generalnie to przydałoby się im przesadzenie.
Kusi mnie, żeby zrobić z nich takie wielogłowe hydry :ugeek:
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Leif versus bazylia - 2017

Postprzez Leif » 17 cze 2017, o 13:11

Bazylie spłatały mi figla, bo zanim zdążyłem je ponownie przyciąć, zaczęły brać się za kwitnięcie. Pierwsza (ma największy kwiatostan) zaczęła "kontrolna" jakieś 2 dni temu (15.06), a wczoraj (16.06) zauważyłem budowanie kwiatostanu u ciętych oznaczonych jako "topping" i "prunning", przy czym najmniejszy kwiatostan ma ta ostatnia. Oto zdjęcie sprzed chwili:

13061


I tak się teraz waham... taki szekspirowski dylemat "Ciąć czy nie ciąć? Oto jest pytanie...".
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Leif versus bazylia - 2017

Postprzez Pi0tR » 17 cze 2017, o 15:43

ja posadzilem tez kilka ziol tyle ze w ziemi z ogrodu i teraz mam problem bo nie wiem co jest ziolem a co chwastem xD
"Patrz na orła w koronie, mógł być cały czerwony
Jakby w połowie napełnił się krwią traconą przez naszych
Ciągle biały i dumny niech mocniej wbija te szpony."
Avatar użytkownika
Pi0tR

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 124
Images: 47
Dołączył(a): 10 mar 2016, o 13:16
Lokalizacja: Lublin
Papryki:


Powrót do Inne uprawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości