Szkodniki minujące

Leczenie, zapobieganie

Szkodniki minujące

Postprzez Polishteam » 20 cze 2013, o 19:04

Do grupy tej należą owady o gryzącym aparacie gębowym powodujące minowanie nadziemnych części roślin (uszkodzenia liści) to najczęściej larwy muchówek.
Najczęściej atakują: miniarka psiankowianka , miniarka wielożerna , miniarka ciepłolubka
czy gąsienice motyli np. szrotówek kasztanowcowiaczek, toczyk gruszowiaczek, wystrój wężowiaczek. Mogą też być Pochwiki np. pochwik plamaczek, pochwik modrzewiowiec, pochwik czerniejaczek,

Szkodniki te żerują wewnątrz liścia, wyjadając miękisz między górną a dolną skórką. Wskutek tego żerowania powstają puste przestrzenie zwane minami. Są one bardzo typowe dla każdego gatunku z osobna. Miny z reguły wypełnione są odchodami niekiedy ułożonymi w bardzo regularnie nakładające się wstęgi lub koła. Miny wyraźnie różnią się barwą (rdzawe, brunatne, jasnożółte, bezbarwne) od zdrowej tkanki blaszki liściowej.

Atakują zazwyczaj drzewa owocowe, ale także zioła oraz drzewa liściaste i iglaste.

Miniarki:
Larwy muchówek żerują wewnątrz liści i wygryzają bardziej lub mniej kręte korytarze, które nazywane są minami. W jednym liściu może znajdować się kilka larw, lecz każda wygryza odrębny chodnik, które mogą zachodzić na siebie. Liść silnie porażony zamiera, a rośliny przestają rosnąć, a także spowolniony jest wzrost owoców.
Pierwszą oznaką obecności miniarek na roślinach są jaśniejsze nakłucia , widoczne na powierzchni liścia i blisko siebie osadzone. Przez nakłucia wysysane zostają soki roślinne, a następnie w nich samice składają jaja. Larwy pochodzące z wylęgu wygryzają korytarze, uszkadzając także liścienie. Jedna larwa może zniszczyć 3 liścienie, przechodząc do następnych przez ogonek liściowy.


Pochwiki:
Gąsienica jest żółtobrązowa, z brązową głową i ukryta w pochewce. Drążąc w liściu z jego fragmentów tworzy dla siebie pochewkę. Pochewka zrobiona jesienią, zaraz po wylęgu, jest krótka i tępo zakończona. Natomiast pochewka utworzona wiosną ma długość ograniczoną do wielkości ciała żerującej gąsienicy. Gąsienice po wylęgu wgryzają się do liści, a po utworzeniu miny długości 1-2 mm, odcinają górną i dolną skórkę, które oplatają przędzą, tworząc tzw. jesienną pochewkę do zimowania. Niektóre odmiany np. Pochwik plamaczek powiększa pochewkę dobudowując kolejne pierścienie z kawałków liści.


ZWALCZANIE:
Wg. większości opisów, z uwagi ich nieliczne występowanie, wystarczy obrywać uszkodzone liście.
Ale jeśli ktoś chciałby opryskiwać to można używać:

MIGLYPHUS - w przypadku większej ilości szkodnika
MINUSA - przy mniejszej ilości szkodnika
MOSPILAN

U mnie zaatakowały Bazylię czerwoną i bazylię cynamonową, ja nie używam oprysków a jedynie usuwam uszkodzone liście. Wydaje mi się, że atakujący w moim przypadku to Pochwlik.

A tu kilka zdjęć zaatakowanych moich ziół:

3530

3531

3532

3533

3534

Źródło:
http://www.target.com.pl/problemy/szkod ... ce,26.html
http://www.e-sadownictwo.pl/porady/szko ... merobiella
Zdjęcia własne
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Powrót do Szkodniki roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron