Kapsaicyna

Newsy z kraju i ze świata

Kapsaicyna

Postprzez Polishteam » 20 maja 2011, o 07:53

Kapsaicyna
E160c – organiczny,związek chemiczny, alkaloid odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki chili. Związek ten działa na receptory bólu (nocyceptory) oraz błonę śluzową, powodując uczucie pieczenia i ostrości w jamie ustnej.


Obrazek

Obrazek


Kapsaicyna została po raz pierwszy wyodrębniona i zbadana w 1846 przez amerykańskiego chemika L.T. Thresha.
Ilość kapsaicyny w danej potrawie lub produkcie (czyli jego ostrość) jest mierzona w skali Scoville'a (w skrócie: SHU) i dla czystej kapsaicyny wynosi od 15.000.000–16.000.000 SHU Już 1–2 mg w 1 kg żywności nadaje jej intensywną pikantność.
Jako pierwsza firma Blair's Death Sauces wypuściła na rynek czystą kapsaicynę pod nazwą "Blair's 16 Million Reserve". Wydano zaledwie 999 butelek o pojemności 1ml.

Obrazek


Otrzymywanie
Do celów przemysłowych kapsaicynę ekstrahuje się z papryki rocznej (Capsicuum annuum), tzw. "czerwonej" lub z papryki chili

Właściwości
Kapsaicyna i jej pochodne nie są rozpuszczalne w wodzie, lecz tylko w alkoholu i tłuszczach. Ze względu na to, że większość ostrych potraw zawdzięcza swój pikantny smak kapsaicynoidom, próby uśmierzenia uczucia pieczenia po ich spożyciu przy pomocy płynów lub płukania jamy ustnej wodą mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek niż pożądany roznosząc kapsaicynę po dłuższym odcinku przewodu pokarmowego. Znacznie lepsze rezultaty uśmierzające można uzyskać przez płukanie ust dowolnym, ciekłym tłuszczem roślinnym lub wypicie szklanki tłustego mleka. Alkohol, ze względu na swoje rozpuszczające właściwości, okazuje się również skuteczny.
Analogiczne do kapsaicyny związki, zwane kapsaicynoidami, o bardzo zbliżonej strukturze chemicznej, są odpowiedzialne za ostry smak pieprzu czarnego, ostrej papryki, kurkuminy i wielu innych ostrych przypraw korzennych. Związki te to m.in.:
• 7-metylo-N-wanilino-oktamidy;
• 9-metylo-N-wanilino-dekamidy.
Wszystkie one są jednak mniej efektywne od samej kapsaicyny w sensie nadawania potrawom pikantnego smaku.
Uczucie palenia i bólu związane ze spożywaniem kapsaicyny wynika z jej bezpośredniej interakcji z neuronami układu nerwowego. Kapsaicyna, będąca jednym z alkaloidów z grupy wanilinoidów, łączy się z receptorem wanilinoidowym podtypu 1 (VR1), który pełni funkcję transmembranowego kanału jonowego neuronów. VR1, który jest zwykle stymulowany przez ciepło lub mechaniczne uszkodzenie ciała, umożliwia kationom sodu i potasu przenikanie przez błonę komórkową do wnętrza komórek. Skutkuje to tzw. depolaryzacją synaps i wysyłaniem przez układ nerwowy fali sygnałów do mózgu, które są odbierane jako wrażenie ciepła i bólu. Przyłączenie cząsteczek kapsaicyny do receptorów VR1 skutkuje podobnym ich uruchomieniem, jak ma to miejsce w czasie spożywania zbyt gorących potraw.
Kapsaicyna nie powoduje jednak żadnych trwałych uszkodzeń tkanek – pobudza tylko komórki nerwowe w dokładnie ten sam sposób, jak rzeczywiste uszkodzenia tkanek na skutek urazu mechanicznego lub poparzenia. Jej działanie toksyczne w zbyt dużych dawkach wynika tylko z nadmiernego porażania układu nerwowego i zakłócania jego normalnego funkcjonowania.

Żywność
Kapsaicyna jest przede wszystkim stosowana jako dodatek nadający żywności pikantny smak. W małych stężeniach, stosowanych w przemyśle spożywczym związek ten jest uznawany za nieszkodliwy, a niektóre źródła podają nawet jego korzystny wpływ na zdrowie. Używana jest jako barwnik oraz przyprawa w produktach takich, jak: krojone sery, sery topione, zapiekanki z kurczakiem oraz różnego rodzaju zupy. Jest również składnikiem karmy dla drobiu
Czystej kapsaicyny nie można jednak nabyć jako przyprawy, ze względu na jej toksyczność w większych dawkach.

Medycyna
Kapsaicyna jest stosowana jako lek znieczulający, stosowany zewnętrznie (głównie w maściach zmniejszających ból stawów i mięśni). Zwykle jest ona dodawana do specyfików w formie ekstraktu z papryki chili.
Obecnie odkryto zastosowanie tej substancji w leczeniu nowotworów. Naukowcy z Nottingham University wykazali, że kapsaicyna pobudza komórki nowotworowe do apoptozy (samozniszczenia), atakując ich mitochondria (które odpowiadają za wytwarzanie energii). Także inne spokrewnione z kapsaicyną związki (tzw. wanilloidy) potrafią specyficznie wiązać się z komórkami nowotworowymi, nie uszkadzając zdrowych. Niestety odkryto też, że kapsaicyna mimo swoich właściwości antyrakowych, stosowana w maściach może być przyczyną powstawania raka skóry.

Broń chemiczna
Kapsaicyna jest stosowana w niezabijającej broni chemicznej – rozmaitych aerozolach i proszkach (tzw. gaz pieprzowy) służących do rozganiania tłumów lub samoobrony.

Obrazek


Źródło: Wiki
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

1 bit/1 mit

Postprzez burn_dat <jolokia> » 9 lut 2012, o 22:00

kapsaicyna jest przydatna do przyspieszenia porodu
- przetestowałem - suka siostry nie mogła "zebrać się w sobie"; przeszukałem internet wg naturalne przyspieszanie porodu
po za seksem i chodzeniem po schodach było: "zjeść ostrą paprykę"
wsadziłem psinie nos do słoika z suszonymi jolokiami - od razu wody odeszły :D

Cesar Millan w książce Zaklinacz Psów opisuje inne zastosowanie kapsaicyny. Hodowane do walk pitbulle dostają od szczeniaka jedzenie z ostrymi sosami. <thumbdown> wg "hodowców" dzięki temu są agresywniejsze, wg mnie gdyby tak było, to na tym forum 95% to psychopatyczni mordercy ;)
ognia nie gaście
Obrazek
Avatar użytkownika
burn_dat <jolokia>

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 59
Images: 11
Dołączył(a): 19 maja 2011, o 17:07
Papryki:

Re: Kapsaicyna

Postprzez stinger » 9 lut 2012, o 22:29

To może ja dodam co mi się w kapsaicynie najbardziej podoba :) Na czerwono moje ulubione :)
Kapsaicyna powoduje wydzielanie endorfin (grupa hormonów peptydowych) które:

- kształtują odczucie zakochania
- wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie (tzw. hormon szczęścia)
- dzięki nim nie odczuwa się np. drętwienia, a nawet bólu


Spożycie kapsaicyny w niewielkich ilościach ma dobroczynne działanie:

- pobudza wydzielanie śliny
- pobudza żołądek do produkcji kwasów trawiennych, dzięki czemu wspomaga trawienie
- Brytyjscy naukowcy dowiedli, iż przyspiesza proces przemiany materii i może przyczyniać się do spalania większej ilości kalorii.
- alkaloid ten, działa podobnie jak witamina A, C czy E, unieszkodliwia cząsteczki uszkadzające komórki, które podejrzewa się o przyczynianie do powstawanie chorób serca
- z testów laboratoryjnych wynika, iż alkaloid ten, uniemożliwia substancjom toksycznym mutację komórek powodującą raka

CIEKAWOSTKI:
według podań ludowych, poprawia samopoczucie i wzmaga potencję
papryka z Karaibów podgrzewa życie seksualne. W Guadeloupe chili nazywane jest "le derriere de Madame Jacques". Zmieszane ze zmielonymi orzechami, cynamonem, wanilią i zalane brandy tworzy likier nazywany Creme de Banana, będący afrodyzjakiem.
wartość energetyczna zielonej papryki to 15 kcal, a czerwonej 32 kcal
zachowuje swoje wartości również po wysuszeniu i zmieleniu - jako przyprawa. Chili zatem - jest zdrowa w każdej postaci
źródło: ostrakuchnia.pl
Ostatnio edytowano 9 lut 2012, o 22:32 przez stinger, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
stinger

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 1
Dołączył(a): 17 sty 2012, o 23:40
Lokalizacja: Metr za końcem świata :)
Highscores: 1
Papryki:

Re: 1 bit/1 mit

Postprzez qielbux » 14 kwi 2012, o 23:08

burn_dat <jolokia> napisał(a): gdyby tak było, to na tym forum 95% to psychopatyczni mordercy ;)


Ale pewności, że nie są nigdy mieć nie będziesz ;)
http://camacho.pl Najzajebiściejszy sklep z ostrymi sosami i przyprawami. Słowem - kulinarny orgazm Chilihead'a :D
Avatar użytkownika
qielbux

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 96
Images: 1
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 10:41
Lokalizacja: Wwa
Papryki:


Powrót do Nowości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości