liście, problem

Leczenie, zapobieganie

liście, problem

Postprzez rafmaxxx » 15 cze 2022, o 11:26

Czym może być spowodowany taki wygląd sadzonek? Widać że liście zaczynają podsychać, również i te małe listki dopiero co rozwinięte, niektóre liście usychając zwijają się delikatnie do środka + na jednej z sadzonek widać jak by zdeformowane liście. Sadzonki rosną na parapecie.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
rafmaxxx

ŚWIEŻAK
 
Posty: 3
Dołączył(a): 11 sie 2021, o 13:18
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: liście, problem

Postprzez ch4 » 15 cze 2022, o 22:35

Rafmaxxx,
Twoje papryki wyglądają na mocno przenawożone i dodatkowo poparzone słońcem.

Jednym z symptomów przenawożenia jest postępującą nekroza liści, które charakterystycznie "szeleszcząco" usychają począwszy od krawędzi oraz końcówek, krusząc się pod naciskiem. Dodatkowo nadmiar składników w podłożu prowadzi do antagonizmów i problemów z pobieraniem niektórych ważnych dla rośliny pierwiastków, a w szczególności wapnia (Ca), który jest jednym z głównych budulców ścian komórkowych - a to prowadzi do deformacji nowych przyrostów / liści (wapń w roślinie nie jest mobilny).
Poparzenia słoneczne to owalne jasne plamy widoczne u Ciebie na blaszce liściowej w centralnej części liścia między nerwami, gdzie struktura liścia jest najdelikatniejsza.

Napisz czym je dokarmiałeś i w jakiej ilości.
Przelej delikatnie ziemię czystą wodą tak ze 2-3x objętości doniczki i to co wypłynie wylej.
Jeśli masz konduktometr zmierz EC/TDS przelanej w ten sposób przez doniczkę wody (runoff).
Kolejne podlanie zrób dopiero, gdy ziemia nieco przeschnie.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: liście, problem

Postprzez rafmaxxx » 16 cze 2022, o 14:48

Sadzonki zacząłem nawozić dopiero od niecałego miesiąca. Może z 3 razy podlałem je płynnym biohumusem ( 2 nakrętki na 1 litr wody wg zaleceń ). Co do poparzeń to też brałem to pod uwagę, ale ciekawe bo rok temu i dwa lata temu trzymałem swoje sadzonki w tym samym miejscu dokładnie, nie zauważyłem też by w tym roku jakoś natężenie światła było większe niż zwykle.
Avatar użytkownika
rafmaxxx

ŚWIEŻAK
 
Posty: 3
Dołączył(a): 11 sie 2021, o 13:18
Papryki:


Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości