Plamy na liściach

Leczenie, zapobieganie

Plamy na liściach

Postprzez Piotr84 » 29 cze 2021, o 20:12

Plamy na liściach,liście odpadają,czy to choroba grzybowa,jak nie to co i jak temu zapobiec?

https://zapodaj.net/e66b73bcee801.jpg.html
Avatar użytkownika
Piotr84

NOWY
 
Posty: 25
Images: 2
Dołączył(a): 7 maja 2019, o 07:17
Papryki: jalapeno,habanero,poblano,serrano

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Plamy na liściach

Postprzez ch4 » 29 cze 2021, o 20:31

Piotrze,
Twoja papryka wygląda bardzo słabo.
Ewidentnie jest mocno zagłodzona, widoczne są na niej poważne niedobory począwszy od azotu, poprzez potas, aż po mikroelementy.

Przyczyn tego stanu może być wiele, np.
1. brak nawożenia i wyczerpanie się dostępnych w podłożu składników pokarmowych
2. mocne przenawożenie (zasolenie) i zablokowanie pobierania składników przez korzenie
3. utopienie / zalanie korzeni i doprowadzenie do sytuacji, w której z powodu braku dostępu do powierza przestały one spełniać swoją funkcję
4. mocno niewłaściwy odczyn podłoża (pH <5,5 lub >7-8)
5. atak szkodników (np. przędziorków)

We wszystkich ww. przypadkach roślina przestaje pobierać składniki z podłoża i zaczyna "zużywać" to co ma mobilne w sobie.
A to powoduje ogólny spadek ich koncentracji oraz pojawienie się objawów niedoborów.
Dla składników mobilnych, czyli tych które roślina może przenosić z miejsca do miejsca (np. N, P, K, Mg), pojawiają się one w pierwszej kolejności na liściach najstarszych (najniższych). Braki elementów niemobilnych lub bardzo wolno przenoszonych w roślinie (np. Ca, czy część mikroelementów) objawiać się będą na szczytach i nowych przyrostach.

W Twoim przypadku widzę i jedno i drugie.

W czym rośnie roślina - jaka ziemia?
Czy i jeśli tak to czym, kiedy, jaką dawką i ile razy ją nawoziłeś ?
Zrób zdjęcie powierzchni ziemi w doniczce oraz całej rośliny.
Czy problem te dotyka tylko tej jednej rośliny, czy większej ich liczby?
Czy na spodzie porażonych liści nie ma jakiś widocznych szkodników i/lub pajęczynek?

Autor postu otrzymał pochwałę
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Plamy na liściach

Postprzez Piotr84 » 29 cze 2021, o 20:43

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.Akurat w jednym tunelu 3 na 140 są takie,ale w drugim widzę że już z 10 na 50.Ewidentnie nie rosną ,pozostałe mają grube łodygi i ciemno zielone liście.Myślałem że to jakaś choroba grzybowa,ale co roku kilka sztuk się zdarza takich,może za mało nawozu,podlewam bio grow,ziemia to kompost trochę obornika i ziemia uniwersalna,sprawdzę ph dla pewności.
Avatar użytkownika
Piotr84

NOWY
 
Posty: 25
Images: 2
Dołączył(a): 7 maja 2019, o 07:17
Papryki: jalapeno,habanero,poblano,serrano

Re: Plamy na liściach

Postprzez Piotr84 » 1 lip 2021, o 21:20

PH jest w porządku , zdaje się że jest za mało nawozu , chociaż dziwne bo wszystkie są jednakowo podlewane,zwiększę ilość nawozu i zobaczymy jaki będzie efekt.Ogólnie takie krzaczki gubią wszystkie liście ,ale wypuszczają młode które się rozwijają normalnie.Dziwna ta przypadłość,ja obstawiałem jakąś chorobę grzybową.
Avatar użytkownika
Piotr84

NOWY
 
Posty: 25
Images: 2
Dołączył(a): 7 maja 2019, o 07:17
Papryki: jalapeno,habanero,poblano,serrano

Re: Plamy na liściach

Postprzez Piotr84 » 12 lip 2021, o 19:12

W zeszłym sezonie w tunelu w którym aktualnie około z 30% roślin zostały same łodygi były uprawiane pomidory ,a te zostały zaatakowane przez grzyb "alternarioza pomidora" .Niestety nie wykonałem dezynfekcji tunelu ,i dlatego teraz są tego skutki.
Avatar użytkownika
Piotr84

NOWY
 
Posty: 25
Images: 2
Dołączył(a): 7 maja 2019, o 07:17
Papryki: jalapeno,habanero,poblano,serrano

Re: Plamy na liściach

Postprzez Piotr84 » 22 lip 2021, o 11:37

Dalej na zdrowych roślinach,na najmłodszych liściach pojawiają się brązowe plamy w kształcie kółek,liście żółkną i odpadają.Pryskałem krzaki miedzianem,i switch to są środki na grzyba,i niektórym to pomogło,nawóz dostają praktycznie codziennie,lub co 2 dzień.Poza tym pojawiły się jakieś robale przypominające biedronki,ale nie wiem co to i czy jest się czego bać?Może Ktoś miał podobny problem?

https://zapodaj.net/ab934c28af7ad.jpg.html

https://zapodaj.net/eeac4d2b77156.jpg.html

https://zapodaj.net/ca38cff4a4e4a.jpg.html
Avatar użytkownika
Piotr84

NOWY
 
Posty: 25
Images: 2
Dołączył(a): 7 maja 2019, o 07:17
Papryki: jalapeno,habanero,poblano,serrano

Re: Plamy na liściach

Postprzez Mr. Ed » 22 lip 2021, o 11:55

Robal wygląda mi na larwę biedronki w kokonie - będziesz ich potrzebować, sądząc po inwazji mszyc na tym samym zdjęciu. Plamy nie wiem z czego, może inni chiliheadzi będą więcej wiedzieć.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Plamy na liściach

Postprzez Piotr84 » 22 lip 2021, o 12:00

Mr. Ed napisał(a):Robal wygląda mi na larwę biedronki w kokonie - będziesz ich potrzebować, sądząc po inwazji mszyc na tym samym zdjęciu. Plamy nie wiem z czego, może inni chiliheadzi będą więcej wiedzieć.


Właśnie biedronki próbuję zwabić do tunelu na te mszyce,a te wyglądają trochę dziwnie.
Avatar użytkownika
Piotr84

NOWY
 
Posty: 25
Images: 2
Dołączył(a): 7 maja 2019, o 07:17
Papryki: jalapeno,habanero,poblano,serrano

Plamy na liściach

Postprzez alojzy.bękart » 8 paź 2021, o 13:08

Podłączę się pod temat. Moje roczne habanero dostały ciemnych kropek na nerwach i liściach, zarówno młodych jak i starych. Zbyt wilgotne środowisko raczej odpada, bo stoją na parapecie południowym, sezon grzewczy już rozpoczęty, więc powietrze w pokoju raczej suche, z podlewaniem też nie przesadzam, czekam aż podeschnie zanim znów podleję. Średnio co 2 tygodnie dodaję nawóz bio micro i bloom do wody, ale już w mniejszym stężeniu niż latem. Wygląda mi to raczej na jakiegoś grzyba, ewentualnie wirusa, ale nie chcę interweniować chemicznie, zanim się nie upewnię. Pomóżcie, bo szkoda roślinek, dobrze jakby przezimowały do następnego sezonu.

16220
Avatar użytkownika
alojzy.bękart

NOWY
 
Posty: 25
Images: 8
Dołączył(a): 15 lip 2019, o 15:26
Papryki: Naga jolokia, carolina reaper, habanero orange, trinidad moruga scorpion

Re: Plamy na liściach

Postprzez oqnisty » 9 paź 2021, o 08:00

Nie wiem co to, ale ja bym od razu takie liście usunął (na wszelki wypadek), i dalej obserwował co się dziać będzie. Daj też fotę całej rośliny - będzie lepszy ogląd sytuacji. Zimujesz w tym samym miejscu co stały latem? I w tym samym pojemniku?
Avatar użytkownika
oqnisty

NOWY
 
Posty: 38
Images: 14
Dołączył(a): 8 kwi 2021, o 19:58
Pochwały: 3
Papryki: cherry bomb i kilka chinensów

Następna strona

Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron