Co to może być ?

Leczenie, zapobieganie

Co to może być ?

Postprzez kronnos85 » 19 cze 2021, o 07:26

Witam.

Od niedługiego czasu zauważyłem, że coś dzieje się z młodymi rozwijającymi się liśćmi na moich paprykach chili. To coś zaczyna infekować coraz większą liczbę roślin. Listki zaczynają być podziurawione i poskręcane, miejscami mają brązowawe brzegi w miejscach infekcji. Nie wiem co to może być i jak z tym walczyć.
Czy ktoś wie co to jest i może pomóc ?
Z góry dziękuję.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
kronnos85

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Dołączył(a): 18 cze 2021, o 09:53
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Co to może być ?

Postprzez oqnisty » 20 cze 2021, o 07:17

Wydaje mi się, że coś Ci podjada te liście.
A poskręcanie i deformacje mogą być wynikiem przenawożenia, niedoboru wapnia lub przelania (które spowoduje utrudnienie wchłaniania wapnia obecnego w glebie).
Avatar użytkownika
oqnisty

NOWY
 
Posty: 38
Images: 14
Dołączył(a): 8 kwi 2021, o 19:58
Pochwały: 3
Papryki: cherry bomb i kilka chinensów

Re: Co to może być ?

Postprzez ch4 » 21 cze 2021, o 18:56

Kronnos85,
Szukaj na łodygach lub spodach liści małych gąsienic - są to larwy ćmy lub motyla.
Często są one idealnie zielone i bardzo trudno jest je dostrzec nawet dobrze się przyglądając.
Można sobie pomóc świecąc w nocy latarką UV (świecą się) lub szukając je wczesnym rankiem, gdy żerują na powierzchni lub krawędziach liści.
W ciepły dzień chowają się pod liśćmi oraz wzdłuż łodyg i bardzo trudno jest je dostrzec.
Jak dla mnie są prawdziwymi mistrzami kamuflażu.
Dużo jedzą, szybko rosną, produkują czarne kulki, a nie wyłapane na czas szybko potrafią zrobić duże szkody.
Na jednej papryce może być ich kilka - kilkanaście sztuk.

Uszkodzone mechanicznie liście, zwłaszcza w części tuż przy ogonku naturalnie będą się wraz z ich wzrostem zawijać i deformować.
Wyłap szkodnika i będzie ok, a uszkodzonym liściom niestety już niewiele pomoże.
Bardziej uszkodzone usuń, mniej pozostaw.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe


Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron