CH4 / 2021

Pamiętnik ogrodnika

CH4 / 2021

Postprzez ch4 » 28 lut 2021, o 12:19

Witam serdecznie w kolejnym sezonie :D

W tym roku po dwóch słabszych sezonach nastawiłem się przede wszystkim na odmiany użytkowe oraz odświeżenie dawno nie wysadzanego materiału z nasion sprzed kilku lat.

  • De Arbol - mega plenna, świetnie rośnie, piękny kolor, głęboki korzenny smak i całkiem fajna ostrość - jak dla mnie papryka No.1
  • Lemon Drop - druga moja najbardziej ulubiona papryka, przyjemny cytrusowy smak, szybko i bezproblemowo rośnie
  • Bhut Joloka - zimowana, bardzo ostra klasyka, tzw. "Ghost Pepper"
  • Fish Pepper - bardzo ładna odmiana, jedna z niewielu papryk posiadająca biało-zielone liście typu variegata oraz wybarwiające się owoce w paski
  • Habanero Orange - bardzo plenna i zdecydowanie najlepiej rosnąca z całej rodziny habanerowatych
  • Habanero Red - klasyka gatunku, po kilku latach nieobecności czas odświeżyć materiał
  • Habanero Yellow - jw. odmiana typu "Big Sun" z dużymi mięsistymi owocami
  • Habanero White Peruvian - mały krzaczek, z małymi białymi i typowymi w smaku dla habanero owocami
  • HP22B / Carolina Reaper - kilka nowych wysianych ze świeżo nabytych nasion
  • The Violet Cables - bardzo ładna papryka z czarno-zielonymi liśćmi i kolorowymi owocami, taka większa wersja Explosive Ember
  • Trynidad Scorpion Moruga Yellow - jedna z najostrzejszych odmian jakie miałem
  • Trynidad Scorpion Moruga Red - zimowana z 2018, jw.
  • Naga Morich - z nowych nasionek
  • Naga Jolokia - nowa odmiana pierwszy raz w tym roku
  • Jamaican Hot Yellow - po słabszych dwóch sezonach jeszcze jedna próba
  • Pimenta da Neyde - pierwsze kiełkowania z własnych nasionek - jedna z najładniejszych papryk jakie miałem
  • Bishop`s Crown - na prośbę dla znajomych
  • Butlah Brown - ostatnia szansa z nasion z 2015 roku
  • 7 Pot Primo Orange - niestety jedyne 2 wykiełkowane sztuki, właśnie padły (nasionka z 2015r)
  • Piri-Piri - ciekawa odmiana owocująca w charakterystycznych gronach
  • Tabasco Short Yellow / DF.GR1 - ładna odmiana z pomarańczowymi owocami, nie za duża, bardzo smaczne soczyste owoce typowe dla c.frutescens
  • Beni Highlands - zimowana z ub.roku
  • Cuban Black - w ramach odświeżenia materiału (z tych samych nasion miałem dwa genotypy - z zielonymi oraz czarnymi liśćmi)
  • Little Elf - bardzo ładna, zgrabna, kompaktowa o biało-czerwonych owocach
  • Explosive Ember - kolorowa miniaturka z ciekawymi ciemnymi liśćmi, na parapet jak znalazł i chyba tylko do cieszenia oczu
  • Marbles - kolejna kolorowa miniaturka w ramach odświeżenia nasion
  • Sangria Chili - kolejna kolorowa miniaturka w sam raz na parapet

W tym roku pierwsze papryki wysiałem na początku stycznia, a ostatnie w połowie lutego.
Metoda kiełkowania, sprawdzona i od lat taka sama.

A zatem sezon 2021 uznaję za otwarty <salut>

Linki do moich growlogów z lat poprzednich: 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: CH4 / 2021

Postprzez ch4 » 9 maja 2021, o 19:14

Maj - pierwszy naprawdę ciepły dzień w tym roku i papryczki w końcu powędrowały na balkon.
Przez najbliższy tydzień będą one się tam hartować powoli przyzwyczajając do warunków zewnętrznych.

16208

Początkowo stawiam je w jasnym miejscu, z dużą ilością obitego i rozproszonego światła, przesuwając na bezpośrednie słońce jedynie wczesnym rankiem i późnym popołudniem.
Staram się, aby każdego dnia przebywały na słońcu coraz dłużej, robiąc to stopniowo, aby nie popalić delikatnych i nie przyzwyczajonych do pełnego słońca młodych liści.

Dobrze sprawdza mi się metoda, w której palety początkowo stoją w cieniu balustrady, tuż na granicy południowego słońca i każdego kolejnego dnia są one przesuwane w kierunku słonecznej części balkonu.
W ten sposób rośliny stopniowo, na coraz dłuższy czas zostają wyeksponowane są na pełne słońce, mając czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków.
Dodatkowo wznoszące się coraz wyżej wiosenne słońce także w tym procesie pomaga.

Jeśli widzę, że liście zaczynają się zwieszać i delikatnie tracić turgor, całą paletę cofam nieznacznie w kierunku cienia.
Jednocześnie dbam, aby każdy z kubeczków był odpowiednio nawodniony, bo przy pojemności 400ml stanowiącej dla mnie kompromis pomiędzy dobrze rozbudową bryłą korzeniową, a mocno ograniczonym miejscem na oknie szybko potrafi wyschnąć.

16209

Proces hartowania zależnie od pogody trwa zwykle 1-2 tygodnie.
Po tym czasie rośliny trafiają w docelowe 5-cio, 6-cio i 10-cio litrowe donice.

Moment wynoszenia papryk z parapetu na balkon wybieram przede wszystkim na podstawie analiz prognoz pogody - zwykle jest to ok. 1-2 tyg. przed tzw. "zimną Zośką".
Szczególnie zwracam uwagę, aby temperatura nie spadała poniżej 10 *C, gdyż wówczas papryki wyraźnie spowalniają swój metabolizm i zatrzymują swój wzrost oraz aby nie było silnego wiatru, który mógłby poszarpać młode liście lub uszkodzić delikatne jeszcze łodygi.

Początkowo wystawiam je tylko w dzień, a wieczorem zabieram do mieszkania.
Jeśli jest ciepło zostawiam je także na noc.

Zimowane krzaki (poniżej Naga Morich z 2020r.) zwłaszcza na początku sezonu mają dużą przewagę nad nowo wysiewanymi, choć nie każdą paprykę warto zimować.

16210

Ja z uwagi na ograniczone możliwości i brak miejsca zimuję tylko te egzemplarze, które z jakiegoś powodu są dla mnie unikatowe.
Zwykle są to c.chinense, które albo nie zdążyły owocować w poprzednim roku i nie chcę stracić odmiany przy braku nasion, albo są to odmiany trudne w uprawie, wymagające dłuższego okresu ciepła, aby ładnie zaowocować.
Zimowane papryki, zwłaszcza w pierwszym roku kwitną i owocują zdecydowanie liczniej i wcześniej niż świeżo wysiewane.
Różnica jest na tyle duża, że IMHO warto to robić.

Natomiast odmiany Capsicum Annuum, Bacatum, czy Frutescens rosną na tyle szybko i wcześnie owocują, że zimowanie ich nie przynosi już tak dużych korzyści.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: CH4 / 2021

Postprzez Majonez » 10 maja 2021, o 19:46

Noooo... dowaliłeś nie przymierzając jak ja w poprzednich sezonach ;) 40+ krzaków? Nie pomieścisz tego na balkonie. No chyba, że część poleci na parapety bez bezpośredniego słońca.
3mam kciuki oczywiście i życzę klęski urodzaju <thumright>

Zdrówka i słońca :)
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:


Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron