Radkosky - Video Growlog 2021

Pamiętnik ogrodnika

Radkosky - Video Growlog 2021

Postprzez Radkosky » 29 sty 2021, o 21:22

Witam,
rok temu postanowiłem spróbować swoich sił z growlogiem i misja zakończyła się porażką :roll: Zbyt późno wysiałem papryczki, po przesadzeniu do ogródka pogoda nie sprzyjała, atak szkodników, aż w końcu brak motywacji, przez co nie doprowadziłem mojego zeszłorocznego growloga do końca. Plony były marne. Tyle jeżeli chodzi o podsumowanie ubiegłego sezonu. :D

Nowy sezon zaczynam w pełni optymistycznie, mam zamiar podejść do tematu tak jak należy :D Od kiełkowania, przez produkcję rozsady w growboxie aż po wysadzenie do gruntu i zbiór.

Poniżej zamieszczam film, na którym dokładnie omawiam co planuje w tym roku.

Jeżeli chodzi o odmiany no to skromnie bo 7 chili i 1 słodka. Od najłagodniejszych:
1. Słodka Ożarowska
2. Pepperoni
3. Jalapeno
4. Cayenne red
5. Thai chili rawit red
6. Habanero red
7. Habanero red savina
8. Buth Jolokia

Póki co taka ostrość mi wystarczy :lol:

VIDEO:
odc.1 Plany na sezon 2021 i odmiany papryczki, które będę siał


odc.2 Przygotowanie nasion do kiełkowania - namaczanie. Budowa "inkubatora" z pudełka po butach


odc.3 Kiełkowanie nasion - kiełkowanie na ręczniku papierowym w woreczku a wszystko wsadzone do "inkubatora"


odc.4 Przebieg kiełkowania- chyba popełniłem błąd


odc. 5 Przenoszenie kiełków do ziemi


FOTO:

25.01.2021 Odmiany na sezon 2021
Spoiler:

29.01.2021 Moczenie nasion
Spoiler:

29.01.2021 "Inkubator"
Spoiler:

30.01.2021 Gotowe pakiety
Spoiler:

30.01.2021 Na dnie "inkubatora" znajduje się mata grzewcza 7W do terrarium, a na pakiety z nasionami położona jest sonda termometru
Spoiler:

30.01.2021 Gotowy zestaw :)
Spoiler:

05.02.2021 Kiełasy gotowe do wsadzenia
Spoiler:

06.02.2021 Kiełki wylądowały w ziemi
Spoiler:

06.02.2021 Takie kiełki który były już znacznie bardziej rozwinięte starałem się umieścić tak aby kiełek delikatnie wystawał z ziemi. W ten sposób szybciutko pokazały się liścienie
Spoiler:

07.02.2021 Na drugi dzień po wsadzeniu do ziemi, liścienie pomału zaczęły się rozkładać
Spoiler:


Autor postu otrzymał pochwałę
Ostatnio edytowano 2 mar 2021, o 00:00 przez Radkosky, łącznie edytowano 9 razy
Avatar użytkownika
Radkosky

NOWY
 
Posty: 16
Images: 10
Dołączył(a): 23 kwi 2017, o 22:43
Pochwały: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Radkosky - Video Growlog 2021

Postprzez Radkosky » 8 lut 2021, o 10:07

Aktualizacja.
W tym roku wystartowałem jeszcze w styczniu. Nasionka do namaczania wrzuciłem 29.01.2021. Film oraz zdjęcia w głównym poście. Jeżeli chodzi o samo namaczanie to stosuje je odkąd uprawiam chili. 2 roku uprawy zrobiłem nawet test i nasionka, które namaczałem wystartowały znacznie szybciej niż nasiona, które wrzuciłem bezpośrednio do ziemi. Tak więc i w tym roku nasionka trafiły do wody. Co do samego inkubatora jak ja to nazywam. Zrobiłem go z pudełka po butach i maty grzewczej do terrarium. W pudełku udaje sie utrzymywać w miarę stałą temperaturę zadaną na termostacie.
Avatar użytkownika
Radkosky

NOWY
 
Posty: 16
Images: 10
Dołączył(a): 23 kwi 2017, o 22:43
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Radkosky - Video Growlog 2021

Postprzez kamil1557 » 8 lut 2021, o 15:16

Roślinki teraz w growbox tak ? Miejsce docelowe tunel foliowy ? Pytam ,bo nie wiem czy już wysiewać czy czekać jeszcze .
Avatar użytkownika
kamil1557

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 72
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 15:04
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Radkosky - Video Growlog 2021

Postprzez Radkosky » 8 lut 2021, o 16:36

Tak roślinki pójdą do growboxa żeby zrobić tam rozsadę, jak się rozrosną to na parapet, później hartowanie w foliaku na tarasie i docelowo do gruntu pod chmurkę. taki jest plan zobaczę jak wyjdzie :D Nie chcę niczego popsuć :lol:
Avatar użytkownika
Radkosky

NOWY
 
Posty: 16
Images: 10
Dołączył(a): 23 kwi 2017, o 22:43
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Radkosky - Video Growlog 2021

Postprzez Radkosky » 21 lut 2021, o 22:54

Aktualizacja: Stan na 30.01.2021 - rozpocząłem kiełkowanie nasion. Zdjęcia oraz film w głównym poście.
Avatar użytkownika
Radkosky

NOWY
 
Posty: 16
Images: 10
Dołączył(a): 23 kwi 2017, o 22:43
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Radkosky - Video Growlog 2021

Postprzez Radkosky » 24 lut 2021, o 16:43

Aktualizacja. Stan na 06.02.2021 Kiełkowałem swoje nasionka blisko tydzień, w sumie mogłem wcześniej wrzucić je do ziemi ale wyszło jak wyszło. O mały włos a przesuszyłbym kielki i nici by z tego były. Na szczęście roślinki rosną :)
Avatar użytkownika
Radkosky

NOWY
 
Posty: 16
Images: 10
Dołączył(a): 23 kwi 2017, o 22:43
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Radkosky - Video Growlog 2021

Postprzez Radkosky » 2 mar 2021, o 00:02

Aktualizacja. 07.02.2021 Roślinki zaczęły pokazywać się ponad powierzchnią ziemi. Film z przenoszenia kiełków do ziemi jak i zdjęcia w głównym poście :)
Avatar użytkownika
Radkosky

NOWY
 
Posty: 16
Images: 10
Dołączył(a): 23 kwi 2017, o 22:43
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Radkosky - Video Growlog 2021

Postprzez ch4 » 2 mar 2021, o 09:28

Witaj Radosky,
Fajnie, że prowadzisz growloga w formie wideo <thumright>

Mam kilka praktycznych porad, z których mógłbyś skorzystać:

1. Jak kiełkujesz na ręczniku papierowym i widzisz, że z łupinki wychodzą już zielone liścienie, to przed wsadzeniem do ziemi postaraj się delikatnie je ściągnąć.
Gdy ręcznik jest wilgotny nie powinno być z tym żadnego problemu, a jeśli lekko przesechł (nie powinno się do tego dopuszczać), to można łupinę na 2-3 minuty zmiękczyć wodą, a następnie delikatnie spróbować ją usunąć.
Jeśli roślinka nie wykiełkowała do końca (nie wyszły liścienie), to albo pozostaw ją nadal na wilgotnym ręczniku, albo przenieś do ziemi, ale tak, aby łupinka była przykryta wilgotną i utrzymującą ją w miejscu ziemią. Wówczas wychodzący kiełek będzie miał łatwiej i nie wyjdzie w tzw. "kasku".
Jeśli tego nie zrobisz i łupinka wraz z siewką wyjdzie ponad powierzchnię, jest duża szansa, że w niej utknie i nie będzie w stanie się jej pozbyć.

2. Podlewanie strzykawką przy dużej liczbie siewek (a zwłaszcza w wielodoniczkach) jest czasochłonne, a do tego wypłukuje i zbija ziemię powodując jej zapadanie i dziury.
Zdecydowanie polecam Ci podlewać siewki zraszaczem od góry lub nalewając wody do podstawki od dołu.
Jest zdecydowanie szybciej i lepiej dla roślin.

Powodzenia i udanego sezonu <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Radkosky - Video Growlog 2021

Postprzez Radkosky » 4 mar 2021, o 08:51

Wielkie dzięki za rady. W poprzednich latach właśnie podlewałem siewki takim psikaczem, teraz chciałem zobaczyć ze strzykawką, ale chyba faktycznie wrócę do "psikacza". W późniejszym etapie gdy roślinki będą potrzebować więcej wody w wiekszych doniczkach i będę je nawoził, to planuję rozrabiać roztwór z nawozami (w rolnictwie ciecz robocza :) ) w wiekszej butelce czy pojemniku a następnie podlewać je takim kubeczkiem z miarką, mam ich pełno są zawsze dołączane do środków ochrony roślin, a mając ponad 20ha upraw trochę tych środków zużywam. A kiełkować chyba będę "po Bożemu" czyli nasionko do ziemi i podlewać :)
Dzięki jeszcze raz, pozdro ;)
Avatar użytkownika
Radkosky

NOWY
 
Posty: 16
Images: 10
Dołączył(a): 23 kwi 2017, o 22:43
Pochwały: 1
Papryki:


Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron