Sztuczne światło vs folie, plastik strecz itp

Sztuczne światło vs folie, plastik strecz itp

Postprzez Valakras » 26 cze 2018, o 20:22

Cześć, chcialem zapytać o jedną rzecz. Narodził sie pomysł by zbudować prostą konstrukcję z rurek pcv i foli ogrodniczej np UV4 by wewnątrz tej konstrukcji utrzymywać stałą wilgotność około 80%. I tu moje pytanie czy zastosowanie takiej foli przy sztucznym oświetleniu nie ograniczy rośliną zbyt mocno dostępu do światła? Używam T5 8x24w 2700k i 6500k. Światło oczywiście byłoby ponad tym mini boxem nie w środku. Rośliny będą raczej światłolubne. Myslalem takze o streczu bo pleksi odpada ze względu na cenę. Jak sztuczne oświetlenie poradzi sobie z przenikaniem?
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Sztuczne światło vs folie, plastik strecz itp

Postprzez solymr » 27 cze 2018, o 10:33

Tak na chłopki rozum, to na pewno jakieś straty będą, ale myślę, że niewielkie. Ile to sam się przekonasz wstawiając jakiś miernik pod lampę bez i z folią.
To czy światło jest naturalne czy sztuczne to nie ma znaczenia, jedyne znaczenie ma intensywność.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Sztuczne światło vs folie, plastik strecz itp

Postprzez qrzak » 27 cze 2018, o 13:38

Według mnie, możesz śmiało działać. Robię takie mini-szklarnie na bonsai, które potrzebują wysokiej wilgotności i sprawdza się świetnie. Duży ten stelaż chcesz skontruowac?

Edit: przy wilgotności na poziomie wyższym niż około 65% będziesz mieć problemy z pleśnią, trzeba często wietrzyć ;)
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Sztuczne światło vs folie, plastik strecz itp

Postprzez Valakras » 27 cze 2018, o 16:17

qrzak napisał(a):Według mnie, możesz śmiało działać. Robię takie mini-szklarnie na bonsai, które potrzebują wysokiej wilgotności i sprawdza się świetnie. Duży ten stelaż chcesz skontruowac?

Edit: przy wilgotności na poziomie wyższym niż około 65% będziesz mieć problemy z pleśnią, trzeba często wietrzyć ;)


85x85x60. Co do filtracji powietrza to plan jest by byl jeden mieszająco wtlaczajacy i wylot pasywny. Wlaczany dwa razy na dobę na 1h. Wystarczy? Gdzies czytałem ze pleśń bardziej sie tworzy ze względu na brak ruchu powietrza niz z powodu braku świeżego. Jak sie mylę to Mnie poprawcie :D

Ps. Jaka folie wiec stosujesz? Jakas ogrodnicza czy zwykły strecz? :?:
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Sztuczne światło vs folie, plastik strecz itp

Postprzez qrzak » 28 cze 2018, o 12:39

W takim razie nie powinno być problemu z pleśnią. Jak zbudujesz całość, uruchomisz lampy, zmierz wilgotność i temperaturę w środku- czy na przykład nie nagrzewa się za bardzo od lamp. Ewentualnie częściej będziesz odpalać "wietrzenie" :)

Zwykły strecz, w moim przypadku rośliny stoją na południowym balkonie i jest ok. Tym bardziej pod świetlówkami nie musisz inwestować w folię dającą ochronę przed UV ;)
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:


Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron