pojemność, a masa?

pojemność, a masa?

Postprzez KaszaManna » 12 kwi 2020, o 08:07

Witam, przymierzam się do zakupu większej ilości ziemi do rozsad

:? Pytanie moje jest może dość głupie, a mianowicie:

przykład: kupuję ziemię 50 litrów i w teorii powinienem zapełnić 10 donic 5 litrowych, ale jak to wygląda w praktyce? Czy brać pod uwagę pojemność czy masę ziemi po podlaniu? Bo taki worek 50 litrowy w przybliżeniu waży ~15 kg.
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: pojemność, a masa?

Postprzez Mr. Ed » 12 kwi 2020, o 14:49

Z mojego skromnego doświadczenia jeśli kupisz podłoże od dobrego producenta i nie będziesz ubijać w donicach, to wydajność powinna być jak zapowiedziana - 50 litrów wystarczy na 10 donic 5-litrowych. Tanie podłoża z dyskontów wystarczą na trochę mniej. Masa mniej się liczy.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: pojemność, a masa?

Postprzez Majonez » 12 kwi 2020, o 15:22

KaszaManna napisał(a): kupuję ziemię 50 litrów i w teorii powinienem zapełnić 10 donic 5 litrowych


W teorii tak. W praktyce nie. Objętość "handlowa" podawana na workach to taki chłyt marketingowy. Cytuję za Castoramą "worki z ziemią opuszczając linię produkcyjną mają pojemność nominalną 50 litrów. Pojemność worka według przepisów mierzona jest w warunkach rozprężenia ziemi po przesianiu na sicie o określonej wielkości oczka". Wnioski łatwo wyciągnąć ;)

KaszaManna napisał(a):Czy brać pod uwagę pojemność czy masę ziemi po podlaniu?

Ani jedno ani zwłaszcza drugie. Pierwsze wyjaśniłem powyżej a drugie to już w ogóle nie ma odniesienia. Wszystko zależy od składu ziemi (proporcjonalny udział poszczególnych składników typu torf, piach, perlit itp) a co za tym idzie jej ciężaru właściwego. Dla przykładu (w uproszczeniu), woda ma ciężar właściwy 9810 N/m3, piach suchy 14900 N/m3... W zależności od składu ziemi ciężar właściwy będzie różny a jeszcze jak zalejesz to wodą to już w ogóle wszystkie wyliczenia się zmieniają. Owszem możesz kupić worek i robić pomiary na mniejszej próbce i z tego sobie wyliczyć ile Ci będzie potrzeba ale jaki to ma sens? :P Ja robię tak że liczę objętość nominalną doniczek do wypełnienia, biorę ziemi +20% a potem dokupuję tyle ile mi zabrakło bo zawsze brakuje :lol: Wszystko zależy od składu, uczciwości producenta, stopnia ubicia... Nigdy nie utrafisz ;)
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Re: pojemność, a masa?

Postprzez KaszaManna » 12 kwi 2020, o 16:27

Ok, wszystko już wiem, thx
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:


Powrót do Podłoże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości