Jak przygotować ziemię w szklarni przed kolejnym sezonem?

Jak przygotować ziemię w szklarni przed kolejnym sezonem?

Postprzez Justysia » 10 sie 2011, o 22:23

Pytanie z innej beczki do osób mających doświadczenia z szklarnią/namiotem.

Ugadałam z dziadkiem, że w przyszłym roku dostanę na uprawę papryk szklarnię, w której sa teraz ogórki. Niestety są one sadzone tam od kilku lat i ten rok jesli chodzi o plony jest fatalny...mało warzyw, poopadały liście. Moje pytanie brzmi jak przygotować ziemię w tym konkretnym miejscu do przyszłorocznej uprawy? Dziadek ma swój kompost i na koniec sezonu przekopuje nim ziemię tak jak na reszcie działki. W sezonie podlewa rozrobionym nawozem gołębim z pokrzywami, na przemian ze zwykłą wodą. Zeszłej jesieni powapnował też glebę.

Czy coś jeszcze?Co poradzicie?


Pytanie nr 2. W drugiej szklarni sa pomidory. W tym roku jak i zresztą od kilku lat na pomidorach pojawiła się wg tego co widziałam czarna plamistość. Coś podobnie wyglądającego jest na ziemniakach, które rosną obok szklarni (za duża wilgoć?). Chroba jest tylko na liściach, na owocach nei ma plam. Pryskane Miedzianem. Czy da się to wytępić? Ktoś polecił dziadkowi, żeby przed sezonem podpalił jakiś preparat z siarką przy zamkniętej szklarni i zostawił na trochę ale nie pomogło. Nie mam o tym bladego pojęcia więc pytam Was, może ktoś cos podpowie:)
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Jak przygotować ziemię w szklarni przed kolejnym sezonem

Postprzez beerciik » 12 sie 2011, o 12:38

warto przekopać z tym kompostem i przy tym dodać dolomitu [jest tani i "nie da rady"(tylko też nie przesadzać) nim przenawozić więc można sypnąć od serca], dolomit dostarcza magnez i wapń a jest to niezbędne i da na prawdę dobre efekty, nawet jeśli było rok temu wapnowane to i tak pomidory oraz ogórki tego wapnia sporo pobierają. W trakcie sadzenia dałbym pod każdy korzeń z 2-3L torfu [worki 80L można za 15zł kupić więc nie wyjdzie drogo a ułatwi rozrost korzeni w początkowej fazie wzrostu].

Co do grzybów to warto spalić tą siarkę nawet jak nie widać efektów, tak czy inaczej nie zaszkodzi. Pryskać warto nie kiedy wyskakuje grzyb tylko jeszcze przed, kiedy idą pochmurne dni to już na początku zacząć opryski prewencyjnie i nie tylko miedzianem ale ja bym zalecał na przemian używać różnych środków np grevit, bravo 500 sc, no i można też tym miedzianem.
Ogólnie jak atakują różne choroby to warto zmienić miejsce wysadzania w kolejnym sezonie ale wiele szklarni jest "na stałe" nie tak jak np moje tunele które mogę postawić gdzie chcę.

temat pasuje bardziej do działu "podłoże" więc go tam przeniosę
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Jak przygotować ziemię w szklarni przed kolejnym sezonem

Postprzez Justysia » 12 sie 2011, o 13:14

Dziękuję Ci:) mam nadzieje, że w przyszłym roku damy rade temu cholerstwu a moje papryki zamiast na balkonie będą siedziały w szklarence:)
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Re: Jak przygotować ziemię w szklarni przed kolejnym sezonem

Postprzez Nefryt » 17 lis 2021, o 20:00

Odświeżam temat, bo na przyszły rok też chcę zacząć uprawę papryczek pod foliakiem w gruncie, bo tegoroczne uprawy w wiaderkach to w moim przypadku były totalną porażką, ale po konsultacjach z Tomkiem (z forum od nasionek) zrobiłem odpowiednie zakupy i teraz kwestia przygotowania podłoża ;)
Foliak został postawiony na trawniku, gdzie skład ziemii to głównie piasek, bo ile by trawnika nie podlewał to zawsze było sucho, a woda gdzieś odparowywała...
Proszę o doradztwo w kwestii podłoża, na razie wymyśliłem sobie, żeby przywieźć ziemii ogrodowej z torfem, przysypać istniejącą trawę, położyć bydlęcego obornika, przesypać dolomitem lub wapnem, mam jeszcze worek trocin sosnowych, więc je też mógłbym rozsypać i na koniec przekopać.

Ma to sens, czy zrobilibyście inaczej ? <thumbdown> <thumright>
Avatar użytkownika
Nefryt

NOWY
 
Posty: 40
Images: 47
Dołączył(a): 28 sie 2020, o 15:59
Papryki: Habanero, Anaheim, Poblano, Serrano

Re: Jak przygotować ziemię w szklarni przed kolejnym sezonem

Postprzez xlukaszox » 18 lis 2021, o 15:48

Zacznę od trocin, to trociny bym odradzał ponieważ zakwaszą ziemię, jedynie co mogą poprawić to strukturę ziemi lecz lepszym rozwiązaniem było wymieszanie w odpowiednich ilościach do gruntu perlitem, obornik jak najbardziej na jesień a wapnem można spokojnie na wiosnę potraktować i jeszcze raz przemieszać wszystko ;)
Poczekaj może jeszcze ktoś się inny wypowie i doradzi swoją fachową wiedzą <salut> <chili>
Avatar użytkownika
xlukaszox

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1217
Images: 280
Dołączył(a): 19 cze 2011, o 16:01
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Pochwały: 12
Papryki: http://www.hot-chili.com

Re: Jak przygotować ziemię w szklarni przed kolejnym sezonem

Postprzez Nefryt » 18 lis 2021, o 18:50

Ok, to czekam jeszcze na inne podpowiedzi.
Avatar użytkownika
Nefryt

NOWY
 
Posty: 40
Images: 47
Dołączył(a): 28 sie 2020, o 15:59
Papryki: Habanero, Anaheim, Poblano, Serrano

Re: Jak przygotować ziemię w szklarni przed kolejnym sezonem

Postprzez Nefryt » 23 lis 2021, o 19:55

Obornik jest, dolomit kupiony, ziemia ogrodnicza przyjedzie, po przekopaniu na wiosnę sprawdzę jeszcze jakimś testerem pH ziemii i jak będzie 5,5-6,5 to w odpowiednim czasie "instaluje" papryczki :D
Chyba, że ktoś coś jeszcze wspomoże jakąś swoją cenną uwagą ? :mrgreen:
Avatar użytkownika
Nefryt

NOWY
 
Posty: 40
Images: 47
Dołączył(a): 28 sie 2020, o 15:59
Papryki: Habanero, Anaheim, Poblano, Serrano


Powrót do Podłoże

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości