Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Postprzez Equilirim » 20 maja 2019, o 18:20

WItam wszystkich, co myślicie na temat gazety czy biuletynu na temat papryk i pomidorów. Jest tego tyle, że myślę,że mozna coś z tego sklecić.
Avatar użytkownika
Equilirim

NOWY
 
Posty: 33
Dołączył(a): 11 lip 2018, o 22:56
Lokalizacja: Kraków
Papryki: Bischops Crown,Cyclon,Bulgarian Carrot i wiele innych

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Postprzez Mr. Ed » 21 maja 2019, o 10:14

Obawiam się, że będę musiał zgasić zapał, mimo chwalebnej inicjatywy.

Opublikowanie czegoś takiego wymaga czasu, ekspertyzy i pieniędzy.
Czasu - bo opracowanie wydania mającego jakąkolwiek wartość merytoryczną to mnóstwo pracy.
Ekspertyzy - nawet jeśli posłużymy się gotowymi materiałami, ktoś z głęboką wiedzą i doświadczeniem musiałby dokładnie sprawdzić ich wartość.
Pieniędzy - druk, marketing, opłacenie ekspertów (korekta merytoryczna, korekta językowa, projekt graficzny, skład, obsługa prawna, koordynacja)...

Z reguły jeśli ktoś ma już duże doświadczenie i wiedzę, to nie będzie poświęcać mnóstwa czasu na poboczny, nieopłacalny projekt (bo zysku z tego nie będzie). Czas eksperta przekłada się na pieniądze. Mówiąc brutalnie: sam, na przykład, mam pewne doświadczenie w korekcie językowej, obróbce grafiki i profesjonalnym składzie dokumentów do druku. Ale wiem, ile to by mi zajęło czasu, którego po prostu nie wygospodaruję! Nigdy nie podjąłbym się tak dużego projektu za darmo lub za symboliczne pieniądze.

Posłużenie się gotowymi materiałami to wielka, śmierdząca puszka Pandory z uwagi na prawa autorskie. Nie obyłoby się bez wynajęcia prawnika do wyklarowania wszystkich zgód, licencji itepe.

Do tego potrzebny byłby jeszcze specjalista od koordynacji, który potrafiłby utrzymać w ryzach rozproszony zespół wolontariuszy wszelkiej maści. A to już (mówię nauczony bolesnymi doświadczeniami) całkowicie podpada pod science fiction. Możesz nawet znaleźć specjalistów, którzy zadeklarują chęć udziału za darmo - ale potem życzę powodzenia w wyegzekwowaniu tego, co obiecali...
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Postprzez Equilirim » 21 maja 2019, o 22:45

Zgadzam się z przedmówcą, sam mam również doświadczenie w gazecie regionalnej, mi chodziło przynajmniej na początek coś w stylu kilkustronnicowej broszury z max 20 stronami typu 8 stron pomidory i 8 stron papryki, 2 strony opisów z upraw groowboxami , 2 strony reklam z nawozami itp.
Avatar użytkownika
Equilirim

NOWY
 
Posty: 33
Dołączył(a): 11 lip 2018, o 22:56
Lokalizacja: Kraków
Papryki: Bischops Crown,Cyclon,Bulgarian Carrot i wiele innych

Re: Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Postprzez Mr. Ed » 22 maja 2019, o 11:31

Dobra, spróbuj mnie przekonać (mówię serio, nie sarkastycznie!) - przygotuj krótki biznesplan:
- Jakie konkretnie przeznaczenie ma mieć ta broszura? Dla jakich odbiorców?
- Jak miałaby być dystrybuowana?
- Skąd będą materiały (teksty, zdjęcia, grafiki)?
- Jaki marketing?
- Masz już kogoś do zespołu (hodowcę, grafika, prawnika)?
- Przez kogo będzie sfinansowana?
O znalezienie drukarni, kolportera, agencji reklamowej nie pytam, bo z tym nie powinno być żadnych problemów.

Masz doświadczenie w branży, więc jestem naprawdę ciekaw, jak to widzisz. Może wbrew mojemu pesymizmowi coś z tego wyjdzie...
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Postprzez Equilirim » 22 maja 2019, o 16:18

- Jakie konkretnie przeznaczenie ma mieć ta broszura? Dla jakich odbiorców?
Odpowiedz;
Pasjonaci i hodowcy (rolnicy nie znają się na możliwościach hodowlanych poszczególnych gatunków)- jestem po studiach rolniczych, przebywałem w towarzystwie słyszałem , że wielu jest otwartych na nowości- wystarcza im odpowiednie informacje. Znajomość gatunkowa przy współpracy z bankami nasiennictwa i sadzonek przy UW w Krakowie.
- Jak miałaby być dystrybuowana?
Odpowiedź:
Środowisko studenckie (studia rolnicze, mogę przejść się do rolniczaków w Krakowie), dodatkowo jest możliwość porozmawiać z moderatorami tutaj na forum.
- Skąd będą materiały (teksty, zdjęcia, grafiki)?
Odpowiedź:
No tutaj jest największy problem, pomyślałem, że pierwsze gatunki z opisami i zdjęciami możemy stworzyć razem o ile znajdzie się ktoś jeszcze dodatkowo chętny do pomocy .
- Jaki marketing?
Odpowiedź:
Wstępnie strona internetowa z mailingiem- facebook instagram- jeszcze do przemyślenia.
- Masz już kogoś do zespołu (hodowcę, grafika, prawnika)?
Odpowiedź:
Prawnik- mam znajomych
Grafik-do przewertowania- moja żona przebywa w środowisku grafików,
Hodowca- tutaj jest spory rozrzut; tj drobni hodowcy czy pasjonaci; pasjonaci to my (no ja na pewno ) hodowcy ileż to rolników na giełdach rolniczych,Kompleks Handlowy “RYBITWY”- tam zbiera sie spora ilość hodowców .
- Przez kogo będzie sfinansowana?
Odpowiedź
Tym zajmuję się w mojej pracy.... głównie małe firmy chcące reklamować się.
Jeśli wypali pomysł myślę, że w mojej redakcji podpowiedzą mi jak to ugryźć.
Nie jest to oczywiście cały biznes plan tylko wstępne informacje z mojej strony, nie ukrywam, że potrzebuje pomocy, sam tego nie udzwignę.
Może wypowie się ktoś jeszcze?
Avatar użytkownika
Equilirim

NOWY
 
Posty: 33
Dołączył(a): 11 lip 2018, o 22:56
Lokalizacja: Kraków
Papryki: Bischops Crown,Cyclon,Bulgarian Carrot i wiele innych

Re: Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Postprzez Mr. Ed » 22 maja 2019, o 20:09

Okay, to ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze, a resztę dyskusji pozostawię innym forumowiczom.

Equilirim napisał(a):- Jakie konkretnie przeznaczenie ma mieć ta broszura? Dla jakich odbiorców?
Odpowiedz;
Pasjonaci i hodowcy (rolnicy nie znają się na możliwościach hodowlanych poszczególnych gatunków)- jestem po studiach rolniczych, przebywałem w towarzystwie słyszałem , że wielu jest otwartych na nowości- wystarcza im odpowiednie informacje. Znajomość gatunkowa przy współpracy z bankami nasiennictwa i sadzonek przy UW w Krakowie.

Proponowałbym nieco bardziej ograniczoną tematykę - pomidory wszyscy w Polsce znają, słodką paprykę też i wiedza istnieje. Skupić się na samych paprykach chili, które jeszcze nie są u nas aż tak popularne. Nie rozwadniać publikacji.

Equilirim napisał(a):- Jak miałaby być dystrybuowana?
Odpowiedź:
Środowisko studenckie (studia rolnicze, mogę przejść się do rolniczaków w Krakowie), dodatkowo jest możliwość porozmawiać z moderatorami tutaj na forum.

Jeśli rozdasz za darmo, studenci mogą wziąć :mrgreen: Doprecyzuję: Jakimi kanałami chcesz tę broszurę sprzedawać?

Equilirim napisał(a):- Jaki marketing?
Odpowiedź:
Wstępnie strona internetowa z mailingiem- facebook instagram- jeszcze do przemyślenia.

Sorry, ale to NIE JEST marketing. Mailing bez wcześniejszej zgody to zwykły spam, a stron i kont na FB i Instagramie jest na pierdutony i nie wystarczy ich założyć - trzeba jakoś dotrzeć do potencjalnych odbiorców, a nie tylko namalować szyld i czekać aż przyjdą. Sami z siebie nie znajdą w przepastnych otchłaniach internetu bo nie będą wiedzieć, że czegoś takiego mogą poszukać. Do poprawki :mrgreen:

Equilirim napisał(a):- Masz już kogoś do zespołu (hodowcę, grafika, prawnika)?
Odpowiedź:
Prawnik- mam znajomych
Grafik-do przewertowania- moja żona przebywa w środowisku grafików,
Hodowca- tutaj jest spory rozrzut; tj drobni hodowcy czy pasjonaci; pasjonaci to my (no ja na pewno ) hodowcy ileż to rolników na giełdach rolniczych,Kompleks Handlowy “RYBITWY”- tam zbiera sie spora ilość hodowców .
- Przez kogo będzie sfinansowana?
Odpowiedź
Tym zajmuję się w mojej pracy.... głównie małe firmy chcące reklamować się.
Jeśli wypali pomysł myślę, że w mojej redakcji podpowiedzą mi jak to ugryźć.

Ta część akurat wygląda obiecująco, jeśli wypali i przekonasz znajomych oraz reklamodawców.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Postprzez Equilirim » 23 maja 2019, o 17:56

Chyba nikt nie jest zainteresowany- proszę o zamknięcie tematu.
Avatar użytkownika
Equilirim

NOWY
 
Posty: 33
Dołączył(a): 11 lip 2018, o 22:56
Lokalizacja: Kraków
Papryki: Bischops Crown,Cyclon,Bulgarian Carrot i wiele innych

Re: Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Postprzez wogx » 23 maja 2019, o 19:58

Gazeta to duże koszty - druk, transport, sprzedaż... Może lepszym rozwiązaniem byłby e-magazyn w pdf-ie?
Avatar użytkownika
wogx

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 44
Dołączył(a): 11 lut 2017, o 22:23
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Gazeta na temat Papryki i Pomidorów.

Postprzez Equilirim » 24 maja 2019, o 07:48

Podkreślam -- ja jestem zainteresowany, moje odmiany nie mają bardzo dużej ostrości ale mam bzika na tym punkcie :-P E-magazyn zmienia tylko koszty ale grafik ma tu więcej roboty co przekłada się rownież na większe wynagrodzenie
Avatar użytkownika
Equilirim

NOWY
 
Posty: 33
Dołączył(a): 11 lip 2018, o 22:56
Lokalizacja: Kraków
Papryki: Bischops Crown,Cyclon,Bulgarian Carrot i wiele innych


Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości