Obornik

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Obornik

Postprzez Valakras » 20 kwi 2018, o 14:44

Witam, z racji tego że pojawiła się opcja uprawy roślin pod chmurką I musze jakoś przygotować teren który jest zarośnięty chwastami. Chciałem zacząć na jesień.
Wiem, że oprócz przekopania ziemi i wybrania śmieci i chwastów trzeba też sprawdzić jakie ma ph i podjąć odpowiednie działania. To samo tyczy się nawożenia ziemi np. obornikiem. Na jednej ze stron znalazłem taką wzmiankę
"Obornik warto stosować w warzywniku co dwa, trzy lata, jednak nie wszystkie warzywa możemy uprawiać w pierwszym czy drugim roku po oborniku - zależne jest to od wymagań pokarmowych roślin"
I tu chciałem dopytać jak to się ma w przypadku chili gdybym użył np. przekompostowanego obornika bydlęcego na jesień to czy na następną wiosnę bez obaw można posadzić chili i pomidory? I to samo z zakwaszaniem czy też odkwaszaniem gleby czy te kilka miesięcy od jesieni do wiosny to wystarczający okres?
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Obornik

Postprzez 4ndrew » 20 kwi 2018, o 20:33

przekompostowany obornik czy kompost mozesz uzywac do woli. (czyli taki ktory nie smierdzi, jest sypki i wyglada jak czarna kupna ziemia). Ja zawsze na nowym miejscu po przekopaniu , usunieciu perzu i innych chwastow wieloletnich , daje gruba warstwe takowego, przekopuje/mieszam z ziemia i rosnie na tym wsjo bdb.

Swieży obornik to jest dobry pod ziemniaki, przekompostowany ludzie daja czesto w rzedy pod korzen na jesieni i potem na wiosne "nad" nim sadza, nawet z golebnika czy kurzak.

Wapnowanie najlepiej na jesieni jezeli brakuje wapnia i odczyn za kwasny, ale nie w tym samym czasie co obornik (swiezy tez sie daje czesto na jesieni aby na wiosne na nim uprawiac).

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Obornik

Postprzez Valakras » 21 kwi 2018, o 15:21

A jeśli chodzi o kompost z pokrzyw to jakie są proporcje tzn. ile pokrzyw na ile litrów wody i jak długo to musi stać? Pytam bo widziałem u ciebie w growlogu że będziesz używać takie nawożenia.
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Obornik

Postprzez 4ndrew » 21 kwi 2018, o 21:24

Ja robilem zawsze na oko. Zazwyczaj wiadro pokrzyw ubitych zalewam wodą, mieszam jak mi sie przypomni, i tak po ok 2tyg jak przestanie fermentowac rozcienczam 1:10 do podlewania, albo 1x20 jakbys chcial opryskac (osobiscie nie stosowalem oprysków -zbyt pieknie pachnie ;) ) .

W tym roku, 2dni temu nazrywalem 10wiader ubitych pokrzyw i wrzuciłem wsjo do duzej beczki, zalalem do polowy wodą jak przefermentuje zleje do baniaków i też 1x10 będe rozcieńczał pod pomidory, ogorki, papryke, truskawki.
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Obornik

Postprzez Valakras » 21 kwi 2018, o 23:51

Ok dzięki piękne <thumright>
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Obornik

Postprzez qrzak » 23 kwi 2018, o 18:23

Taki nawóz z pokrzywy ma sporo azotu, który paprykom jest potrzebny przed rozpoczęciem kwitnienia, natomiast podobno gnojówka ze skórek bananów ma dużo potasu. Przygotowuje się ją tak samo jak z pokrzyw. Będę w tym roku testować :)
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Obornik

Postprzez Valakras » 24 kwi 2018, o 12:03

A czy ktoś stosował taki ogólnodostępny granulowany obornik i może coś napisać na jego temat, jaki był efekt?
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Obornik

Postprzez piotrasta » 26 kwi 2018, o 18:14

Używałem granulowany obornik ale nie mam pojęcia czy dobrze- musiałem wspomagać się nawozem. Obornik wsypałem wtedy gdy sadziłem papryki do ziemi (może to za późno było?) przysypałem trochę ziemią i a to przyszła papryka. Nie mam też porównania jak by taki sam gatunek rósł bez dodatku obornika w tych samych warunkach.
Avatar użytkownika
piotrasta

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 0
Dołączył(a): 20 lip 2015, o 19:50
Papryki:

Re: Obornik

Postprzez Valakras » 26 kwi 2018, o 20:10

W dziale nawozów znalazłem odpowiedź więc cofam pytanie ale dzięki <thumright>
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:


Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron