(Za)Małe papryczki pod folią kwitną

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

(Za)Małe papryczki pod folią kwitną

Postprzez Nefryt » 18 maja 2022, o 14:05

Witam Wszystkich "Znawców" i "Znawczynie" papryczek ! <chili>

I od razu przechodzę do meritum sprawy :D

Posiadam "parę" sadzonek (około 30 sztuk) papryczek, nasionka od sprawdzonego dostawcy "forumowego" Tomaszka, więc nie byle co 8-) które zaczęły wychodzić z ziemi około 10 marca, rosły sobie w growbox'ie do momentu, kiedy "domek" stał się dla nich za mały, więc przesadziłem do większych doniczek i zaczęły rosnąć w pokoju, w ciepłe dni wystawiałem na balkon (hartowanie i zmiana temperatury zaliczone), czyli wszystko zgodnie z "procedurą" :mrgreen:
Od tygodnia są w foliaku z braku miejsca w pokoju, niestety temperatury w nocy spadają do 5 st. (mam na noc włączane mini grzałki) i teraz się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem z ich eksmisją z domu, bo ich wzrost widocznie się zahamował (może trzeba było dalej trzymać je w kubeczkach 500 ml i dopiero po 20 maja wsadzić pod folię). Teraz mają po 10-25 cm i zaczynają kwitnąć, z tego co widziałem jakie u Was bujne "krzaki" owocują to moje są w fazie niemowlęcej :lol:
Popatrzcie proszę na zdjęcia i napiszcie mi, czy może obrywać im kwiaty tak do końca maja i dopiero jak podrosną to pozwolić im wykształcać nowe kwiaty, a następnie owoce, no bo w tej fazie, której teraz są to pewnie i tak je zrzucą...
Na zdjęciach jest Numex Pumpkin, Habanero Ivory, Beros, Fatali Yellow i inne.

Dokumentacja fotograficzna (proszę nie krzyczeć, że za gęsto, ale to moja pierwsza poważna uprawa):

W foliaku:
16261
16262

Papryczki:
16260
16259
16258
16257
16256
Avatar użytkownika
Nefryt

NOWY
 
Posty: 40
Images: 47
Dołączył(a): 28 sie 2020, o 15:59
Papryki: Habanero, Anaheim, Poblano, Serrano

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: (Za)Małe papryczki pod folią kwitną

Postprzez tomaszek » 19 maja 2022, o 04:13

Zahamowanie wzrostu jest normalne,spowodowane nowa adaptacją i poświęcenie energii na rozrost bryły korzeniowej.Trochę to potrwa ale szybko ruszą z impetem tym bardziej że jak na razie idzie spore ocieplenie.

Autor postu otrzymał pochwałę
tomaszek

SPONSOR
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 525
Images: 17
Dołączył(a): 26 sie 2012, o 09:49
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 47
Papryki: c.annum,c.chinense,c.baccatum.c.frutescens,frutescens itp... ;)

Re: (Za)Małe papryczki pod folią kwitną

Postprzez Nefryt » 19 maja 2022, o 05:04

Obrywać kwiaty, czy już za późno na to ?
Opryskałem je Asahi SL może coś pomoże.
Avatar użytkownika
Nefryt

NOWY
 
Posty: 40
Images: 47
Dołączył(a): 28 sie 2020, o 15:59
Papryki: Habanero, Anaheim, Poblano, Serrano

Re: (Za)Małe papryczki pod folią kwitną

Postprzez xetren » 19 maja 2022, o 07:38

Ja bym obrywał wszystkie do końca miesiąca, spokojnie zdążą wydać owoce ;)
Avatar użytkownika
xetren

NOWY
 
Posty: 23
Images: 12
Dołączył(a): 22 lut 2013, o 22:31
Papryki:

Re: (Za)Małe papryczki pod folią kwitną

Postprzez ch4 » 19 maja 2022, o 20:44

Cześć Nefryt,
widzę, że koledzy już odpowiedzieli i w pełni się z nimi zgadzam.

Spowolnienie jest naturalną reakcją na nowe warunki do których roślina musi się przyzwyczaić.
Pozwól jej się ogarnąć i wzmocnić masę zieloną nie pozwalając na kwitnienie.
Ja obrywam wszystkie pąki i dopiero od czerwca pozwalam im wiązać owoce.
W ten sposób są znacznie większe i silniejsze, a co najważniejsze znacznie lepiej owocują.

Przez 1-2 tyg. od przesadzenia powstrzymaj się z nawożeniem i podlewaj czystą wodą.
W sytuacji stresu roślinom to nie pomoże, a tylko może zaszkodzić.
Dopiero jak roślina ruszy ze wzrostem i zacznie aktywnie pobierać składniki z podłoża (mechanizm ATP) będziesz w stanie ocenić, czy czegoś jej potrzeba.

W tym czasie będzie mocniej zużywać to co już w sobie ma i nie oznacza to, że w podłożu czegoś jej brakuje - ona po prostu w sytuacji stresowej nie będzie tego pobierać.
Taka już jest ich reakcja obronna.
Tu potrzeba kilku dni spokoju i ustabilizowana sytuacji.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: (Za)Małe papryczki pod folią kwitną

Postprzez Nefryt » 20 maja 2022, o 06:02

"Przez 1-2 tyg. od przesadzenia powstrzymaj się z nawożeniem i podlewaj czystą wodą."

A to nowa informacja <study> o której nie miałem zielonego pojęcia, bo papryczki 3 dni temu dostały dolistnie BioGrow i wczoraj (przed zaglądnięciem na forum) zostały podlane tym samym - teraz pozostaje tylko zapewnić zwykłą wodę i mieć nadzieje, że papryczki ruszą w górę.

Dzięki za pomoc <thumright>
Avatar użytkownika
Nefryt

NOWY
 
Posty: 40
Images: 47
Dołączył(a): 28 sie 2020, o 15:59
Papryki: Habanero, Anaheim, Poblano, Serrano

Re: (Za)Małe papryczki pod folią kwitną

Postprzez Nefryt » 2 cze 2022, o 14:11

Poniżej zamieszczam aktualny stan pod foliakiem i proszę o Wasze oceny, bo według mnie coś jest nie tak i za wolno rosną - porównując Wasze "logi" z ubiegłych lat (muszę przyznać, że od poprzedniego posta na pewno niektóre papryczki "ruszyły").
2 tyg. temu opryskane Asahi SL, 3 dni temu oprysk z pokrzywowego wywaru, podlewane deszczówką (co 2 tyg. dolewam "calmaga"), 2 razy był już użyty do podlania BioGrow w odstępie 1,5 tygodnia, raz też opryskałem BioGrowem, ale w mojej ocenie imponujących efektów nie widać patrząc, że już czerwiec.

Do 1 czerwca obrywałem pączki według zaleceń i co teraz takie miniaturki mają owocować :?: <study>
Ma ktoś jakiś pomysł/radę ?

16263
16264
16265
Avatar użytkownika
Nefryt

NOWY
 
Posty: 40
Images: 47
Dołączył(a): 28 sie 2020, o 15:59
Papryki: Habanero, Anaheim, Poblano, Serrano


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron