Seria pytań nowicjusza

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Seria pytań nowicjusza

Postprzez Multik » 15 mar 2022, o 00:05

Witam serdecznie mam kilka pytań, a forum nie pozwala mi napisać tak długiego postu więc muszę moje pytania podzielić na kilka części.

Mimo, że uprawiam ostre papryczki 3 sezon, to jestem totalnym nowicjuszem. 2 lata temu zakupiłem kilka odmian papryczek w markecie i posiałem z ciekawości. O dziwo coś mi wyrosło i kilka owoców udało mi się nawet zebrać. Rok później było jeszcze lepiej, ale nigdy nie interesowałem się, ani nie zagłębiałem w tajniki hodowli dlatego mam kilka pytań do was, ekspertów w tej dziedzinie.

Wyczytałem z postu Mr. Ed 10 podstawowych błędów nowicjusza i mam pytanie do pkt 1 – wybór odmian. Czy te tzw. superhoty jestem w stanie wyhodować w zwykłych warunkach domowych? Bez, growboxów, bez specjalnych nawozów i gleby, bez jakiejś specjalnej pielęgnacji? Przypomnę, że do tej pory nie zajmowałem się jakoś specjalnie papryczkami, ale miałem te „łatwe” w uprawie odmiany tj. cayenne, habanero czy birdseye. Początkowo trzymałem je przy oknie w domu, a po zimnej zośce wystawiałem na zewnątrz. Jak bardzo różni się uprawa superhotów od tych co wymieniłem wyżej? Zakupiłem od kolegi z tego forum odmiany: Dragon Breath, Carolina Reaper, 7 Pod Douglah Brown oraz Bhut Jolokia Chocolate i zastanawiam się jak inaczej powinienem się przygotować i traktować te odmiany, a jeśli tak, to co konkretnie?

Drugie pytanie chodzi o sadzonki. Znalazłem kilka sposobów na siew. Moczenie nasionek dobę w wodzie, a następnie wrzucenie ich prosto do gleby, wrzucenie ich od razu do gleby, rozłożenie na wacie/ręczniku papierowym na kilka dni aż puszczą kiełki. Która opcja według was jest najlepsza i dlaczego? Przy 1 lub 2 opcji, po jakim czasie nasionka w rozsadniku powinny zacząć kiełkować i wybić z gleby?

-- 15 mar 2022, o 00:07 --

Trzecie pytanie dotyczy podlewania, wyczytałem, aby wsadzić palec w glebę na 1cm i sprawdzić czy czuć wilgoć. Czy tyczy się to tak samo już rozwiniętej roślinki jak i nasion, czy np. nasionka powinny być mocniej nawodnione aby wykiełkowały?

Czwarta seria pytań, dlaczego większość z was hoduje papryki w growboxach? Jakie są tego korzyści (wiem, że papryczki będą lepszej jakości, ale co poza tym)? Czy bez growboxa nie mam szans na owocowanie superhotów? Czy ma ktoś porównanie (zdjęcia) tej samej odmiany papryczki hodowanej w growboxie i poza nim? Nie planuje budowy growboxa ponieważ jestem słaby jeśli chodzi o elektrykę i nie wiem czy podołałbym w budowie czegoś takiego z doprowadzeniem odpowiedniego oświetlenia i wentylacji, tym bardziej nie wiedząc jakie są korzyści korzystania z takiego boxa.

Piąta pula pytań, gdy powiedzmy, że już uda mi się wyhodować kilka krzaczków i one podrosną. Załóżmy, że mają kilkanaście cm wysokości i kilka segmentów liści, czy muszę je przycinać? Nie robiłem tego wcześniej i czy poza tym, że ładnie mi się rozrosną na boki zwiększając liczbę głównych gałęzi, co za tym idzie większą liczbę owoców, ale jak często i ile razy powinno się przyciąć drzewko?

-- 15 mar 2022, o 00:07 --

Czy trzymanie w mieszkaniu przy oknie, zaraz za szybą jest niezdrowe dla papryczek? Gdzie najlepiej je umieścić i dlaczego? A może nie trzymać ich w domu tylko lepiej im będzie na zewnątrz (po zimnej zoście oczywiście).

Jak często nawozić glebę i co proponujecie? Ja jedynie co posiadam w domu to nawóz firmy Substral 100% naturalny na pomidory i zioła i do tej pory 2-3x na sezon podlewałem tym nawozem papryczki.

Ostatnie już pytanie, mszyca, jak jej zapobiec, jak sobie z nią radzić gdy już się pojawi? Czy oprysk, aby pozbyć się mszyc, bardzo negatywnie wpływa na papryczki i ich jakość?

Na tą chwilę nie przychodzi mi więcej pytań. Mam nadzieję, że nie przesadziłem z ich ilością. Jeśli posiadacie jakieś dodatkowe protipy niezwiązane nawet z moimi powyższymi pytaniami, to również chętnie je przeczytam =)
Avatar użytkownika
Multik

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 5 lut 2022, o 15:24
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Seria pytań nowicjusza

Postprzez oqnisty » 16 mar 2022, o 17:07

Kolego.
Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi na tym forum.
Przestudiuj wszystkie działy a znajdziesz odpowiedzi.
Większość tych odpowiedzi to będzie: "to zależy..."
bo każda taktyka jest dobra, każda dla kogo innego...
najważniejsze to - zasiać i cieszyć się z tego co urośnie, bez spiny...

<chili> <salut>
Avatar użytkownika
oqnisty

NOWY
 
Posty: 38
Images: 14
Dołączył(a): 8 kwi 2021, o 19:58
Pochwały: 3
Papryki: cherry bomb i kilka chinensów

Re: Seria pytań nowicjusza

Postprzez Multik » 16 mar 2022, o 19:58

No właśnie przeglądałem forum i nie ma odpowiedzi typowo pod ten rodzaj papryczek. Jest zbyt ogólnikowo. Ludzie sieją po 20-30 rodzajów papryk, a mi chodzi konkretnie o te 4 rodzaje. I właśnie dlatego, że większość odpowiedzi zaczyna się od: "to zależy", to chcę aby się tu rozpisały te osoby i napisały od czego. Bez sensu mam zadawać w kilkunastu tematach po jednym pytaniu i czekać na odpowiedź. Właśnie dlatego założyłem ten temat, aby przebrnąć w jednym miejscu przez cały proces od nasionka aż po roślinkę z owocami. <study>
Avatar użytkownika
Multik

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 5 lut 2022, o 15:24
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron