Wybór odmian na parapet

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Wybór odmian na parapet

Postprzez Leif » 1 sty 2021, o 13:47

Cześć
Chciałbym was poprosić o doradę w kwestii odmian, które mogą się najlepiej sprawdzić w moich warunkach.
Chcę wrócić do uprawy chili po dosyć długiej przerwie, obecnie mam inne warunki, dlatego czuję się jak świeżak i liczę na wasze rady. W tym roku chcę posadzić parę krzaczków i nie przesadzić z ilością względem swoich możliwości (głównie czas) jak w 2017 - growlog 2017.

Warunki
Pokój i balkon są po południowej stronie, ale w obu miejsce jest ograniczone i nie mogę zastawić całego balkonu donicami.
Ponieważ balkon nie wystaje z bryły bloku, lecz zaczyna się od krawędzi ściany (wnęka), a za balkonem są moje okna, to przez część dnia i w pochmurne dni jest u mnie trochę za ciemno żeby papryki (zwłaszcza te bardziej "tropikalne") rosły bez bez doświetlania. Z tego powodu zastanawiam się nad doświetlaniem lub zakupem/zmajsterkowaniem niewielkiego growboksa (postaram się zgłębić temat na dniach), dla którego jestem w stanie wygospodarować powierzchnię do ok 80x60cm i ok 155cm wysokości. Dodatkowy problem jest taki, że ja zimą preferuję niższe temperatury niż papryki.
Część roślin będę miał możliwość uprawiać zdalnie na drugim balkonie (rodzicom podoba się taka alternatywa dla pelargonii), ale bez opcji zimowania.

Odmiany
Najbardziej interesują mnie odmiany łatwiejsze w uprawie, raczej mniej wymagające,i nie za duże, a przy okazji smaczne. Ekstremalna ostrość nie jest moim priorytetem (chociaż kusi mnie Habanero Red Savina). Może w tym sezonie uda mi się zrobić bonchi. Oczywiście kluczową kwestią jest dostępność nasion wybranych odmian.
Mocnymi kandydatami na rok 2021 są moje ulubione paprykami z poprzedniej uprawy: Explosive Ember (wielkość, dekoracyjność), White Peruvian Habanero (wielkość, urok) i Lemon Drop (smak, balkon, może bonchi?).
Kuszą mnie odmiany Capsicum pubescens (również z uwagi na wymagania termiczne) oraz coś łagodniejszego w stylu Habanada, Habanero St. Lucia Island, NuMex Suave, Aji Dulce, Trinidad Perfume.
Co możecie polecić albo odradzić przy moich warunkach i preferencjach?
Jaka odmiana byłaby dobra do bonchi dla potencjalnego adepta tej sztuki?
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron