Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie takie

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie takie

Postprzez forresty » 27 lip 2020, o 12:33

Kupiłem na alle Małego Elfa, Piri piri i Jalapenio na początek zabawy. Jakieś dziwne potwory mi rosną. Mały elf ponoć to karłowa odmiana a mi już liście na 13cm samej blaszki porosły.. Może nie jest za wysokim krzakiem bo w małej doniczce go chowam, ale i tak coś za duży liściowato mi wychodzi chyba. Piri piri w sumie chyba w normie, mały krzaczek, ale licie tez solidne. Jalapa za to wyrosła na 40cm i liście ma porównywalne z tymi co ma Elf. Przerzedziłem pierwsze pączki i wrażenia mam takie że Jalapa niezbyt dobrze to zniosła bo odtworzyła kwiatostan tylko na jednym pędzie. Na drugim nie widze paków a poniżej z lodyg nie chce wypuszczać gałązek. Piri za to krzewi się bardzo mocno tyle że nie jestem pewien czy to że te pączki z których ma wyrosnąć kwiat kierują się ku dołowi. Myslałem ze Piri sterczy do góry papryczkami a nie w dół? Elf to samo w sumie.
Tak się zastanawiam co z tego porośnie i czy sprzedający czegoś nie namieszał.
Avatar użytkownika
forresty

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 10 maja 2020, o 08:43
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie tak

Postprzez mati537 » 28 lip 2020, o 07:33

forresty napisał(a):Kupiłem na alle Małego Elfa, Piri piri i Jalapenio na początek zabawy. Jakieś dziwne potwory mi rosną. Mały elf ponoć to karłowa odmiana a mi już liście na 13cm samej blaszki porosły.. Może nie jest za wysokim krzakiem bo w małej doniczce go chowam, ale i tak coś za duży liściowato mi wychodzi chyba. Piri piri w sumie chyba w normie, mały krzaczek, ale licie tez solidne. Jalapa za to wyrosła na 40cm i liście ma porównywalne z tymi co ma Elf. Przerzedziłem pierwsze pączki i wrażenia mam takie że Jalapa niezbyt dobrze to zniosła bo odtworzyła kwiatostan tylko na jednym pędzie. Na drugim nie widze paków a poniżej z lodyg nie chce wypuszczać gałązek. Piri za to krzewi się bardzo mocno tyle że nie jestem pewien czy to że te pączki z których ma wyrosnąć kwiat kierują się ku dołowi. Myslałem ze Piri sterczy do góry papryczkami a nie w dół? Elf to samo w sumie.
Tak się zastanawiam co z tego porośnie i czy sprzedający czegoś nie namieszał.

Co do wielkości liści i ich ilości to chyba nie ma reguły wiec tym bym sie nie przejmował.
Ale kupowanie na allegro to rożnie może być narazie czekać co wyrośnie.
Avatar użytkownika
mati537

NOWY
 
Posty: 39
Dołączył(a): 7 kwi 2020, o 14:15
Papryki: Chill Lemon Drop

Re: Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie tak

Postprzez forresty » 28 lip 2020, o 08:41

Kupilem raczej od dość znanego hodowcy więc zakładam że nasiona powiny być ok. Zastanowil mnie mocno ten maly elf. Zmierzyłem go dziś i ma ponad 40cm a rośnie w 1.5L doniczce po... właśnie nie pamietam jak te kwiatki co rosną w takich stożkowych doniczkach wodę czerpiąc przez takie jakby liany z podłoża. No nieważne, ważne że coś rośnie i będa moze jakieś papryczki. Zobaczymy.
Avatar użytkownika
forresty

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 10 maja 2020, o 08:43
Papryki:

Re: Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie tak

Postprzez forresty » 19 sie 2020, o 12:27

Już trochę to porosło i mniej więcej widać co i jak. Miał być Little elf i Piri Piri. Co wyrosło? Może ktoś wie. Ten mały to wyglada bardziej jak Apache z tego co widze po zdjęciach w necie. Wys ok 35cm. Długość papryczki ok 5cm. A to duże to nie wiem. Niby wygląda jak piri-piri czy bird's eye, ale wszystkie papryczki w dół i chyba trochę zbyt 'tęgie' jak na piri-piri. Wysokość ok 50cm . Papryczka dł ok 3.5 i dośc grubawa - przynajmniej te najbardziej wyrośnięte. Ktoś cos?
W przyszłym roku będę potrzebował jakiejś pewniejszej dostawy bo mnie facet lekko wkurzył. Woreczek na kwiatku to nie świadectwo zabawy w Miczurina tylko chciałem sobie zabezpieczyć jedna papryczkę bo wiatrak u mnie w pokoju pracuje i nie chce żebym mutanty miał w przyszłym roku bo nasionka sobie zostawię choc z drugiej strony nie wiem co faktycznie mam za odmiany więc i zbieranie może nie ma sensu chyba że ktoś tu rozpozna co to jest.
https://zapodaj.net/96f722f1dd7da.jpg.html

https://zapodaj.net/a8713ff658287.jpg.html
Avatar użytkownika
forresty

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 10 maja 2020, o 08:43
Papryki:

Re: Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie tak

Postprzez ch4 » 19 sie 2020, o 18:27

Forresty,
Zarówno Little Elf jak i Piri-Piri rosną owocami "do góry".
A na obydwu Twoich zdjęciach owoce wyraźnie rosną do dołu.
I o ile pierwsza papryka faktycznie przypomina Jalapenio, o tyle podobieństw do Little Elfa jak i Piri-Piri wiele tam nie ma.

Little Elfy nie tylko rosną owocami do góry, ale też dość charakterystycznie się wybarwiają - najpierw są kremowe, a następnie przechodzą w intensywną czerwień (u mnie wyglądają one tak).
Piri-Piri także rosną do góry, natomiast wyróżniającą je cechą jest to, że owoce rosną w gronach - wiele owoców wyrasta z tego samego węzła (u mnie wyglądają one tak)
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie tak

Postprzez forresty » 19 sie 2020, o 18:54

Jalapenio???? :o :o :o Tyle że to maluch . 30 cm z okładem a Jalapy to chyba trochę większe rosną. To że to nie Elf to w zasadzie wiedziałem gdy zaczęły rosnąć liście wielkie jak na sałacie przy dość nikłym wzroście, ale nie wiem co to jest. Chciałem konkretną roślinkę a facet zmarnował chyba mi czas. To drugie to też nie wiadomo co to. Szukam i też nie potrafię do niczego tego dopasować. Tabasco tez rośnie w górę. Ciekawe co z trzeciej wyrośnie? Tam jeszcze nie mam papryczek. Bedzie tak że po roku więcej pożytku będzie ze zwykłej słodkiej z ogródka niż z tych wynalazków. Kupiłem w nasiona w konkretnym celu a tu....
Ciekawym co u sąsiadki wyrośnie bo dałem jej ponoć Jamaican Hot Red. Może mi sprzedał skundlone nasiona po prostu?
Avatar użytkownika
forresty

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 10 maja 2020, o 08:43
Papryki:

Re: Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie tak

Postprzez ch4 » 19 sie 2020, o 19:12

No rzeczywiście, Jalapenio to również nie jest.
Jalapy tak jak słusznie zauważyłeś są raczej większymi krzakami, a do tego owoce mają bardziej obły i nie tak ostro zakończony czubek.
Dodatkowo skórka Jalapów przy dojrzewaniu lubi sobie delikatnie pękać, przez co pojawiają się na owocach wzdłuż typowe dla nich "kreseczki".
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie tak

Postprzez forresty » 19 sie 2020, o 19:28

Jalapenio to mam w trzeciej donicy. Pamiętam że najszybciej nasionko skiełkowało i nie ma szans abym pomylił odmiany przy wysiewie. Urosło duże, z większymi niż te dwa krzaki na zdjęciach kwiatami. nie wiem.. szykuje się może coś okazałego. Może papryka Ożarowska :lol: ? W sumie papryka jak papryka, ale po to sa odmiany żeby wybierać to co rzeczywiście ma wyrosnąć i jakas przyjemnośc z tego była. Na teraz mogę śmiało założyc że małego elfa już nie mam bo nie zakładam aby sąsiadka go przez pomyłke dostała a te co u mnie stoją nijak elfem okazać się już nie mogą.
Ten mały to mi tak wizualnie najbardziej przypomina Apacza, ale to tylko tak na oko wygląda. Natomiast ten wyższy krzak to nie mam pojęcia. W dodatku wyrósł z nasionka które było w torebce podpisanej jako Elf :roll:
Avatar użytkownika
forresty

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 10 maja 2020, o 08:43
Papryki:

Re: Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie tak

Postprzez forresty » 21 wrz 2020, o 12:25

Zrobiłem próbę genralna papryczki z tej mniejszej roślinki co miało byc Elfem. Jalapenio to to na pewno nie jest :? Powykręcało mnie dośc konkretnie, aż czkawki dostałem, ale musze poczekać aż Jalapa dojdzie i wtedy porównam. W sumie idealna roślinka na parapet. Malutka, ostra, plenna w smaku przeciętna - właściwie bez większego smaku. Pełno nasion w srodku. Ot taka do doostrzania sosów byłaby idealna. Nie wiem czy to nie jest Apache bo chyba najbardziej ją przypomina, ale może być też kundelek. W każdym bądź razie ostry- podejrzewam że tak w dolnej granicy średniego przedziału ostrości. Trzyma około 20minut, ale mlekiem popijałem. Nie wiem jak z suszeniem bo dośc grubą skóre mają .
Wybarwiła się tez jedna papryka z tej dużej rosliny. na dziś chyba dam sobie spokój z degustacją :roll:
Avatar użytkownika
forresty

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 10 maja 2020, o 08:43
Papryki:

Re: Jakieś dziwne krzaczory mi rosną - chyba odmiany nie tak

Postprzez forresty » 27 maja 2021, o 10:43

Odnowię w tym roku temat.
Mógłby ktoś eksperckim okiem powiedziec czy to jest Piri-Piri, Bird's Eye czy też Tajskie chili? szukam po netach, porównuję zdjęcia i kompletnie sie zamotałem. Czernieje i od razu przechodzi w czerwony kolor. Wygląda mi na piri-piri bo tajskie chili to chyba dłuższe, cieńsze, mniej pękate a bird's eye to bliżej tabasco chyba - takie bardziej beczułkowate i krępe. Otrzymałem mix nasion wiec nie wiem co to wyrosło, ale chyba tym razem coś rasowego a nie kundelki.
https://zapodaj.net/1c736bc990d2f.jpg.html
Avatar użytkownika
forresty

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 10 maja 2020, o 08:43
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 11 gości

cron