Pierwsza hodowla, mieszkanie i działka, niezbyt ostre

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Pierwsza hodowla, mieszkanie i działka, niezbyt ostre

Postprzez thonka » 23 lut 2012, o 02:41

Witam.

Trafiłem tu za sprawą aukcji Beerciika ;) i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem jego asortymentu oraz wiedzy tu zawartej.

O ile sam wysiew nie jest dla mnie żadnym problemem (od kilku lat sadzimy z sukcesem pomidory na działce) to jednak od przeglądania samych gatunków boli mnie pomału głowa, głównie z braku zdecydowania i sporych warunków do spełnienia.

Do rzeczy:
chciałbym wyhodować dwie grupy papryczek tj.
1) takie które można trzymać z powodzeniem w domu, a później na balkonie, nie mogą być one jednak zbyt duże, bo w kawalerce ciężko będzie znaleźć miejsce na metrowe "krzaczory",

oraz

2) takie, które w maju będzie można wynieść na działkę i tam zasadzić, ale tu uwaga - niestety bez możliwości włożenia pod folie (o ile w ogóle jest jakiś gatunek, który bez niej wytrwa to byłbym wdzięczny za informacje, nie jest to zależne ode mnie). Pomidory bez folii zarówno cherry jak i zwykłe malinówki z reguły rosły bardzo dorodne i smaczne.

Łącznie nie chce przesadzić i zacząć powiedzmy z 4-5 odmianami by się nie zniechęcić.

Jakby tych obwarowań było mało, w obu przypadkach odmiany te nie mogą być zbyt ostre, by mógł je zjeść również przeciętny gość na domówce czy działce, a również dlatego, że dziewczyna niestety nie chce by były one zbyt ostre (co sprowadza się do wcześniejszego ;) ). Wyjściowym odniesieniem jest sos tabasco co mnie trochę smuci, ale dlatego szukam tu pocieszenia w niedoli ;)

I tak w grupie 1 nazwanej roboczo "domowej" widziałbym na pewno coś ozdobnego, coby cieszyło oko dziewczyny, nie musi przecież odrazu tego jeść ;) a także coś mniej ostrego co nie urośnie za wielkie.
Pierwsza moja myśl to były Explosive Ember lub Starbrust, a z mniej ostrych Golden Greek Pepperoncini lub Rocotillo.
Bardzo zastanawiała mnie też Jalapenio Purple oraz Serano Del Sol jednak boje się, że może się zbyt mocno rozrosnąć. Balkon co prawda ma prawie 5 m.kw. ale wolałbym go całego sadzonkami nie obsadzić. :lol:

Grupa 2 - "działkowa" z pewnością daje większą swobodę rozrostu, ale brak folii mocno ogranicza pole działania. Tu niestety muszę się zdać na Wasze doświadczenie oraz wiedzę.

Będę wdzięczny za każdy pomysł i poradę.
Avatar użytkownika
thonka

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 00:30
Lokalizacja: Szczecin
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pierwsza hodowla, mieszkanie i działka, niezbyt ostre

Postprzez V3rtyX » 23 lut 2012, o 11:47

1. ozdobne odmiany typu explosive ember, bolivian rainbow, starburst
odmiany o malych owocach jak bird's eye, tabasco, white habanero i tepin. Niestety sa bardzo ostre
habanero. niestety tez bardzo ostre
jalapeno i serrano rosna na +-1 metr :)
2. najlepiej odmiany przystosowane do europejskich warunkow: polski cyklon, cherry pepper, bulgarian carrot. Serrano tez sobie poradzi bo jest przystosowana do chlodnego klimatu. Wszystkie odmiany rocoto sobie bez problemu poradza bo toleruja temperatury do -5*C. Capsicum baccatum(lemon drop, aji itp) tez ale na ten gatunek juz troche za pozno bo potrzebuje dlugiego sezonu. Cayenne, jalapeno, fresno, pasilla, guajillo, ancho(prawie slodka) wola cieplejszy klimat ale tez sobie poradza bez szklarni.
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Pierwsza hodowla, mieszkanie i działka, niezbyt ostre

Postprzez sic » 23 lut 2012, o 13:52

do domu zaje... jest de arbol, ze wszystkich co mialem w zeszlym sezonie na parapecie to de arbol najlepiej owocowal przy malym oswietleniu ( wschodnie okno ) i bardzo nie wiele wymagajaca odmiana jest... dlatego od zeszlego roku wszystkim do domu polecam ta odmiane
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Pierwsza hodowla, mieszkanie i działka, niezbyt ostre

Postprzez aldorn » 23 lut 2012, o 18:22

thonka napisał(a):Jakby tych obwarowań było mało, w obu przypadkach odmiany te nie mogą być zbyt ostre, by mógł je zjeść również przeciętny gość na domówce czy działce, a również dlatego, że dziewczyna niestety nie chce by były one zbyt ostre (co sprowadza się do wcześniejszego ;) )

Kobietką to ty się nie sugeruj, wiem po sobie :) Sadzisz pod siebie, kto chce ten je i tyle, a że papryki rosną lepiej jak są w towarzystwie ozdobnych to się rozumie, kobieca ręka przy okazji dbania o ozdobne zadba o wszystkie :)
Co jeszcze do ostrości, moja od kilku dni je ostro, choć była zażartym przeciwnikiem nawet pieprzu. Zrobiłem taki dość łagodny sos z Cyklonów (70% składu cyklony), w smaku całkiem zaje..., to teraz sama je ostre :) :) :)
Więc głowa do góry, kwestia czasu i tego jak dobry jesteś w łóżku... yyyy znaczy się kuchni :P
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Pierwsza hodowla, mieszkanie i działka, niezbyt ostre

Postprzez thonka » 24 lut 2012, o 14:50

Przespałem się z tym wszystkim.
Jedną-dwie większe umieszczę na balkonie, a z resztą mniejszych ozdobnych będę kombinować. Z pewnością będę jednak też trzymać się czegoś typu Greek Peperoncini itp. by nie były ostre.

Co do działki to wezmę tam zasieje Serano i Jalapenio (te dwie zostawię sobie na balkonie sztuk 1 z każdej).
Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś inne pomysły.

Wysiałem teraz na watę ususzone ziarna cyklonu z zeszłego roku dla potrzeb testowych, jeżeli zakiełkują to pójdą na działkę ;)
Avatar użytkownika
thonka

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 00:30
Lokalizacja: Szczecin
Papryki:

Re: Pierwsza hodowla, mieszkanie i działka, niezbyt ostre

Postprzez ras13 » 24 lut 2012, o 14:53

Greek Peperoncini jest wcale nie ostre, za to jest soczyste i smaczne.
Avatar użytkownika
ras13

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 539
Images: 312
Dołączył(a): 6 cze 2011, o 19:16
Lokalizacja: whitestock
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Pierwsza hodowla, mieszkanie i działka, niezbyt ostre

Postprzez beerciik » 25 lut 2012, o 15:33

golden greek ma niewyczuwalną ostrość więc wg mnie warto coś mocniejszego
bulgarian carrot - dobra i na parapet i na dwór/folie/
cyklon również
explosive ember, starburst, purple flash na parapet
na parapet/balkon lub dwór można też w jedno jalapeno zainwestować
ja bym ewentualnie dał jednego chinensa, tak choćby z ciekawości, ale też jak robimy przetwory, i jest np ocet to choć trochę chinensa by się przydało do zaostrzenia tego, bo z samych anuumów może wyjść słabe
ten pseudo de arbol o którym pisał sic też jest ok, też mam tą odmianę ale jej nie wystawiam [bo jak pisałem to jest pseudo de arbol, prawdziwy de arbol nie ma pionowo postawionych owoców a ta odmiana ma]
i serrano też ciekawa odmiana :)
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Pierwsza hodowla, mieszkanie i działka, niezbyt ostre

Postprzez thonka » 28 lut 2012, o 01:47

a więc stanie chyba na 4 odmianach.
Starbrust, Jalapenio oraz Corno di Toro

Co do chinesa to zupełnie nie mam pomysłu jaki to może być. Aribibi?

A i jeszcze jedno - co lepiej - Starburst'a czy Explosive Ember? ;)

Ogólnie oprócz tych 4 odmian planuje wysiać kilka Cyklonów oraz de Arbola jak tylko przyjdzie list od Sic'a za co mu z reszta bardzo dziękuję :)
Avatar użytkownika
thonka

NOWY
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 00:30
Lokalizacja: Szczecin
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości