Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Zjadłeś i co teraz....

Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez telep_lbn » 10 maja 2013, o 15:17

Witam, chciałem spytać czy gdy ktoś np. ma problemy neurologiczne albo z sercem/krążeniem to po zjedzeniu takiego chociażby Bhuta może mu się stać krzywda?

Pytanie może nieco dziwne, ale ja np. jestem raczej zdrowy i ostatnio dorwałem Nagą Jolokię na targu na Węgrzech to jak ją wszamałem to pierwszy raz w życiu miałem taką akcję, że zdrętwiały mi dłonie tak jakbym leżał na nich całą noc i praktycznie czułem jakby mi ktoś pociągał za nerwy w rękach, dodatkowo miałem ciarki na całym ciele i pulsowanie głowy :lol:
Oprócz tego standardowe pocenie, palenie i cała reszta.
Nie będę ukrywał, że miałem ostatnio detox od tych naprawdę ostrych rzeczy bo mi się zapasy pokończyły więc byłem skazany na sklepowe wynalazki.

No i zauważyłem jeszcze, że czasem jak zjem coś powyżej 100k Scoville na pusty żołądek to palenie pod mostkiem nie ma już nic wspólnego z jakąkolwiek przyjemnością, wręcz pojawia się lekki niepokój ze względu na to, że uczucie jest podobne jakby tam się działo naprawdę coś złego. Przy względnie pełnym żołądku ten stan nie występuje.

Ktoś wie jak to jest? ;)

Pozdrawiam
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez hanka » 10 maja 2013, o 15:27

chciałam kiedyś się zabawić w pogromcę mitów i sprawdzić sobie ciśnienie i mierzyć tętno co kilka minut po zjedzeniu, ale nieszczęśliwie mi się schrzanił ciśnieniomierz.

jak masz w domu to obczaj jak się ciśnienie zmienia, bo jeśli jest bez różnicy to nie ma cię czym martwić, po prostu receptory bólowe szaleją.
Wsadzę ci głowę do pralki.
Avatar użytkownika
hanka

VIP
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 518
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 13:52
Lokalizacja: kraków
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez xlukaszox » 10 maja 2013, o 15:45

Pulsowanie w głowie to i ja miałem najgorsze jest to jak zaczynają się w brzuchu dziać różne nie pożądane skutki capsy, ja miałem przez te super ostre problem z wątrobą ale mi przeszło ale to jak to piszą na OK :


Kapsaicyna powoduje wydzielanie endorfin (grupa hormonów peptydowych) które:
- kształtują odczucie zakochania
- wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie (tzw. hormon szczęścia)
- dzięki nim nie odczuwa się np. drętwienia, a nawet bólu

Spożycie kapsaicyny w niewielkich ilościach ma dobroczynne działanie:

- pobudza wydzielanie śliny
- pobudza żołądek do produkcji kwasów trawiennych, dzięki czemu wspomaga trawienie
- Brytyjscy naukowcy dowiedli, iż przyspiesza proces przemiany materii i może przyczyniać się do spalania większej ilości kalorii.
- alkaloid ten, działa podobnie jak witamina A, C czy E, unieszkodliwia cząsteczki uszkadzające komórki, które podejrzewa się o przyczynianie do powstawanie chorób serca
- z testów laboratoryjnych wynika, iż alkaloid ten, uniemożliwia substancjom toksycznym mutację komórek powodującą raka
Avatar użytkownika
xlukaszox

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1217
Images: 280
Dołączył(a): 19 cze 2011, o 16:01
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Pochwały: 12
Papryki: http://www.hot-chili.com

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez dami » 11 maja 2013, o 12:33

Ostatnio zauważyłem że po zjedzeniu ostrego dania mój organizm reaguje jakbym był uczulony, chodzi głównie o obrzęk w okolicach nosa i gardła. Jeśli chodzi o układ trawienny pierwsze co powinno się zrobić to wykonać próby wątrobowe, ryzyko podrażnienia ścianek żołądka, wrzody żołądka w przypadku jedzenia ostrych rzeczy jest dość duże wszystko powinno wyjść na gastroskopii. "Ostre jedzenia zapobiega miażdżycy" układ krwionośny chyba najmniej cierpi z faktu spożywania ostrego. Jak działa kapsaicyna na układ nerwowy? to już chyba od dawki zależy. <salut>
Avatar użytkownika
dami

NOWY
 
Posty: 49
Dołączył(a): 12 maja 2011, o 13:25
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez V3rtyX » 11 maja 2013, o 16:20

Tak ostre zarcie moze zaszkodzic jezeli ktos ma problemy ze zdrowiem. Serce mocniej napier... i jak ktos ma z nim problemy to moze byc nieciekawie. poza tym kapsaicyna nie jest dobra dla watroby.
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez debileq » 11 maja 2013, o 17:23

Można zrobić sobię krzywde i to dużą jak ktoś kto bez wcześniejszej styczności z ostrym jedzeniem zabiera się za sos z bhuta. Gość zemdlał i miał jeszcze jakieś problemy więc nie warto zabierać się od razu za coś tak mocnego jak bhut bez wcześniejszego przygotowania.
btw. artykuł o tym ktoś tu zamieścił i to niedawno
Avatar użytkownika
debileq

NOWY
 
Posty: 17
Dołączył(a): 10 mar 2012, o 13:37
Lokalizacja: Koszczyn
Highscores: 1
Papryki: Aji Cito, Explosiv Ember, Aribibi, Habanero White, Habanero Orange, Thai Chilli

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez Justysia » 11 maja 2013, o 22:33

Jak to mówią w PL naszej rodzimej wszyscy mają 3 specjalizacje: sędziego, polityka i...lekarza ;) jak widzę powyżej nie mylą się w tych PL osądach. Pzdr

Jedno jest pewne- w nadmiarze wszystko szkodzi. Od badań in vitro do badań in vivo jeszcze kupa drogi z przewagą kupy drodzy panowie. Bez zbytniego przesadyzu. Pozdrowienia sobotniego wieczoru.
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez telep_lbn » 12 maja 2013, o 00:33

A co powiecie o tym motywie zdrętwienia rąk?
Miałem taką akcję jak nieraz w nocy się budzi człowiek i ręka jest sparaliżowana gdy się na niej spało :p
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez Syndi » 12 maja 2013, o 02:04

to co poniżej jest napisane, to są moje subiektywne odczucia
Kapsaicyna, mimo tego, że sama w sobie, nawet w sporawych ilościach jest biologicznie zupełnie niegroźna dla organizmu, to działa bardzo mocno i poważnie na układ nerwowy. W małych ilościach może odprężać i powodować wręcz uczucie "błogości", ale w większych dawkach może powodować różne dziwne reakcje, które w zasadzie są jedynie wynikiem oddziaływania mózgu na bodźce. Mózg steruje organizmem, i to on jest wyznacznikiem do reagowania na pewne bodźce. Jeżeli pobudza się go odpowiednią akcją (w tym wypadku kapsą), to efektem mogą być komplikacje z żołądkiem, sercem, itp... (z wątrobą to nie słyszałem, ale wyprostujcie mnie,- jak mam niedobory wiedzy). To co opisaliście powyżej - jest przede wszystkim oddziaływaniem organizmu na "inną" substancję, (którą nasz mózg kwalifikuje błędnie do kategorii "palących", "drażniących",itp) - do której spożywania w dużych ilościach nie jesteśmy genetycznie przyzwyczajeni, gdyż nie mieliśmy z nią do czynienia przez dłuuuuugi czas- z względów geograficznych.
jeszcze raz nadmieniam, że to co napisałem, to są tylko i wyłącznie moje subiektywne odczucia
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez aldorn » 12 maja 2013, o 07:10

Syndi napisał(a): do której spożywania w dużych ilościach nie jesteśmy genetycznie przyzwyczajeni, gdyż nie mieliśmy z nią do czynienia przez dłuuuuugi czas- z względów geograficznych.

Mi się wydaje, że nie chodzi o genetykę a o przyzwyczajenie od dziecka. Ponoć w Indiach czy gdzieś tam, dzieci od 3 roku życia przyzwyczaja się do ostrego dając do jedzenia kulki pieprzu. Tak "zagruntowany" organizm poradzi sobie z sporą ilością ostrego :twisted:
Ps. moja 2 letnia córka to już je ostre - znaczy szczypiorek i kiełbasę z grudkami pieprzu, no i oczywiście sos czosnkowy :)
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Następna strona

Powrót do Gdy pali i piecze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron