Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez mk77 » 9 wrz 2018, o 19:41

Planuję zrobić growbox, w którym na początku nasiona by kiełkowały a następnie zostaną one zasadzone w plastikowych kubeczkach (200ml lub 330ml) i tam miały by wzrastać aż do wsadzenia ich do ziemi pod foliakiem.
W growboxie będą papryczki oraz pomidory.
Oświetlenie chcę zrobić z żarówek LED GROW full spectrum 28W GU10 https://allegro.pl/zarowka-led-grow-ful ... 08400.html
Zakładając że powierzchnia tego growboxa będzie niecały 1 metr kwadratowy - planuję wsadzić tam około 80-90 sadzonek w kubeczkach, to:
- ile powinienem wsadzić tych żarówek ?
- jaki wysoki powinien być ten growbox ?
- jakie powinienem utrzymywać wilgotność i temp przy kiełkowaniu oraz później przy wzroście roślinek ?
- czy w jednym growboxie mogą być pomidory i papryki ?
- wentylacja - na dole 2 pasywne wloty powietrza na wysokości kubeczków i na górze 2 wentylatory wydmuchujące powietrze ?
- czy stosować jakiś jeszcze wentylator do imitacji wiatru ?

Jakieś jeszcze wskazówki ?
Avatar użytkownika
mk77

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 23 wrz 2017, o 20:25
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez lath » 11 wrz 2018, o 09:55

Widzę że robisz boxa na tych żarówkach co ja

przeglądnij sobie mój topic

http://www.chilihead.pl/viewtopic.php?f=30&t=5258

powklejałem fotki które zniknęły z zew. servera powinny być już wszystkie zdjęcia

po krótce

ja miałem w swoim 40x40 boxie 10 slotów na żarówki - początkowo 8 grow i 2 halogenowe ale ze względu że halogeny za bardzo grzały zmieniłam konfigurację na 9 grow i 1 halogen

wysokość zależy jak długo będziesz siewki trzymał, ja miałem 120 cm i było komfortowo, jak krzaki podchodziły pod oświetlenie, dawałem ramkę wyżej

27-29 st to optimum do kiełkowania

pomidory i papryka mogą być w jednym boxie

moim zdaniem przy kiełkowaniu nie są potrzebne żadne wentylatory, chyba że masz problem z wilgocią,
Zbiór 2018: 27,398 kg
Avatar użytkownika
lath

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 153
Images: 227
Dołączył(a): 22 lis 2017, o 13:01
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez piru » 11 wrz 2018, o 10:11

Jak chcesz budżetowo to kup zwykłe ledy o barwie zimnej. Zrobiłem oświetlenie z 12 żarówek GU10 6000K 400lm do boxa o powierzchni 50x50cm. 12 oprawek w ustawieniu 4x3 umieszczone na szkielecie z drewnianych listw. Wszystko rosło bez żadnego problemu, pamiętaj tylko, że w tym spektrum światła rośliny słabo kwitną. Osobiście wysiałem piri piri, scarlet lanterny, little elfy, purirę i heatwave.

Wszystko w ramach eksperymentu po tym, jak ktoś na forum napisał, że zimne ledy wystarczają do wzrostu. Eksperyment udany, rośnie wszystko pięknie. Koszt lampy z 4800lm (co dawało prawie 20000lm/m2) to 80zł.


edycja: oczywiście mowa tutaj o przypadku, gdy chodzi o wzrost. Te wszystkie grow-ledy to są do roślin, które docelowo mają kwitnąć w boxie. Papryki, które idą na światło słoneczne nie potrzebują czerwonego spektrum, niebieskie z zimnych ledów w zupełności wystarczy.
Avatar użytkownika
piru

NOWY
 
Posty: 21
Dołączył(a): 14 kwi 2018, o 15:24
Papryki:

Re: Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez mk77 » 11 wrz 2018, o 11:02

Założenie jest takie że w boxie mają kiełkować i potem rosnąć do momentu w którym zostaną wsadzone do ziemi pod foliakiem. Kiedy ten moment będzie najlepszy ? Trzymać jak najdłużej w boxie ? czy szybko pod foliak dawać ? Czy poprostu jak się nie będą mieścić w boxie to wtedy pod foliak ?
Czy chcę po taniości ? Chcę aby było dobrze ale też nie koniecznie chcę przepłacać. Rośliny na pewno nie będą owocować w boxie, więc jeśli można zastosować tańsze żarówki ale równie skuteczne to jakie ? Ewentualnie wymieszać żarówki.
Pierwotnie planowałem zrobić boxa o wymiarach 70cm x 100cm i wysokości 100cm i dać tam 10 żarówek GROW full spectrum, ale może można dać ich mniej i dołożyć inne żarówki tańsze ale równie skuteczne do kiełkowania i wzrostu ?
Avatar użytkownika
mk77

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 23 wrz 2017, o 20:25
Papryki:

Re: Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez piru » 11 wrz 2018, o 11:52

Znalazłem ten temat odnośnie oświetlenia: viewtopic.php?t=3260

Moim zdaniem te grow-ledy są niepotrzebne - drogie, w przypadku papryk przepłacasz za światło do kwitnięcia, gdzie i tak z tego raczej się nie skorzysta. Jedyna kwestia to temperatury - pytanie ile stopni masz zimą w domu i czy jesteś w stanie na tych żarówkach utrzymać optymalną temperaturę do wzrostu. W moim przypadku na najtańszych zimnych ledach przy temperaturze otoczenia 21 miałem problem ze zbiciem temperatury, która wynosiła po 28-30 stopni :mrgreen: ale sam box był niski, około 70cm.

Co do wsadzania do ziemi, trzymaj jak najdłużej w boxie. Ja swoje oświetlałem po 16 godzin na dobę, a tyle światła naturalnego na pewno w polskich warunkach nie dostaną. Problem będzie inny - za mało miejsca w boxie, nawet przy moim, budżetowym podejściu trzeba było przycinać, manewrować i wywalać najgorsze sadzonki na okno, żeby zrobić miejsce tym najładniejszym :mrgreen:

Fajnie by było jakby główny mózg tego projektu opartego o zimne ledy się odezwał - Mr. Ed, ale niestety nie wiem jak go zawołać do tego wątku.
Avatar użytkownika
piru

NOWY
 
Posty: 21
Dołączył(a): 14 kwi 2018, o 15:24
Papryki:

Re: Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez mk77 » 11 wrz 2018, o 14:41

To wychodzi że najlepiej jeśli rośliny nie mają kwitnąć w boxie to dawać zwykłe żarówki led 6400K czyli zimne światło bo dużo niebieskiego jest w nich a będą silne i krzaczaste a jak dorzucimy 2700k czyli ciepłe białe w proporcji 2:1 (zimne:ciepłe) to dzięki ciepłemu światłu roślinka także będzie iść w górę.
Jeśli dobrze zrozumiałem i nic nie pokręciłem.
Avatar użytkownika
mk77

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 23 wrz 2017, o 20:25
Papryki:

Re: Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez piru » 11 wrz 2018, o 16:40

Dokładnie tak <thumright> Papryki idą u Ciebie do ziemi to nie przejmuj się na zapas. Przy sztucznym oświetleniu w dobrych warunkach rośliny szaleją z objętością zielonego. Zobacz sobie growlogi kolegów z forum - przy wysiewie w listopadzie/grudniu w marcu już zaczyna być problem z pomieszczeniem roślin w boxach.
Avatar użytkownika
piru

NOWY
 
Posty: 21
Dołączył(a): 14 kwi 2018, o 15:24
Papryki:

Re: Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez mk77 » 11 wrz 2018, o 19:59

Czy na boxa 70cm x 100cm i wysokości 100cm danie 10 żarówek biały zimny oraz 4 biały ciepły będzie sensownym rozwiązaniem ?
Avatar użytkownika
mk77

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 23 wrz 2017, o 20:25
Papryki:

Re: Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez mk77 » 22 wrz 2018, o 19:47

Zabrałem się za konstruowanie swojego growboxa.
Miałem kilka płyt wiórowych 12mm i złożyłem z nich korpus boxa o wymiarach 90cmx60cm i wysokość 90cm.
Wyszedł z tego taki trochę "ulep" bo musiałem sztukować bo płyty które miałem nie zawsze były odpowiednich wymiarów.
Na drzwi brakło mi płyt to zrobiłem z podwójnej płyty pilśniowej (skleiłem dwie ze sobą) aby uzyskać większą sztywność.
Oświetlenie na takiej kracie zrobionej z resztek płyty. 3 rzędy po 5 ledów po 6W GU10. 12 zimnych i 3 ciepłe białe.
Wysokość regulowana przy pomocy kołków meblowych do pólek.
Z lewej stronie na dole otwory wentylacyjne przez które będzie zasysane powietrze. Przyjdzie na nie jakiś filtr powietrza.
Z prawej strony na górze 2 otwory pod 2 wentylatory 12cm.
Do środka wejdzie jeszcze jeden wentylator do robienia wiatru.
Sterowanie na razie przy zwykłych programatorach kupionych w obi. Może z czasem zrobię jakieś sterowanie na mikroprocesorze atmega ale to jak czas pozwoli.
Do zrobienia jeszcze zostało mi
- dokończenie oświetlenia - połączenie oprawek - brakło mi przewodu
- wyklejenie środka kocem ratunkowym, z uwagi na to że te drzwi takie lipne wyszły to wyklejając boki będę chciał w jednym kawałku folię wywinąć na drzwi tak aby szparami nie wiało a dodatkowo jeszcze z góry zrobić taką spuszczaną zasłonę z tego koca, tak że jak się otworzy drzwi to jeszcze trzeba będzie podnieść tą zasłonkę.
- zamontowanie wentylatorów i jakiś filtr powietrza na otwory do pasywnego zasysania powietrza.

I to chyba wszystko będzie tak aby ukończyć to w wersji 1.0, potem może jakieś poprawki się pojawią.
Może jakieś sugestie ? co zmienić albo co dodać ?
Box na być tyko do kiełkowania oraz wzrostu. Owoce pod foliakiem będą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
mk77

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 23 wrz 2017, o 20:25
Papryki:

Re: Growbox pod kiełkowanie i początkowy wzrost

Postprzez Al_Coholik » 25 paź 2018, o 13:14

A filtr powietrza w jakim celu? Bo sam jestem w trakcie konstruowania growboxa i zacząłem się zastanawiać nad powodem dla którego chcesz filtr dawać
Avatar użytkownika
Al_Coholik

NOWY
 
Posty: 14
Dołączył(a): 28 sty 2018, o 12:05
Papryki:

Następna strona

Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron