Deformacje/usychanie liści, ograniczony wzrost

Leczenie, zapobieganie

Deformacje/usychanie liści, ograniczony wzrost

Postprzez Alex » 12 mar 2018, o 16:36

Cześć, bardzo proszę o opinię.

Od pewnego czasu liście niektórych moich papryk usychają od końców i na brzegach blaszki, tak jak na zdjęciu. Zauważyłam również spowolniony wzrost oraz ograniczony rozwój młodych części roślin. Wszystkiemu towarzyszyła delikatna chloroza nowych liści.

13901

Pierwsza moja myśl - niedobory składników odżywczych, więc szybko zaopatrzyłam się w nawóz. Od ponad tygodnia dostają Biobizz Bio-Grow. Zazielienily się trochę, ale poza tym nie wiedzę dużej poprawy. Co może być nie tak?
Avatar użytkownika
Alex

NOWY
 
Posty: 34
Images: 14
Dołączył(a): 21 sty 2015, o 20:44
Lokalizacja: 50°27′01″N 18°59′21″E
Pochwały: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Deformacje/usychanie liści, ograniczony wzrost

Postprzez mih000 » 12 mar 2018, o 17:22

Opisz więcej szczegółów z życia tej rośliny, jakie ma warunki, gdzie rośnie, nasłonecznienie itp. Każdy niuans może wpłynąć na ocenę problemu.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Deformacje/usychanie liści, ograniczony wzrost

Postprzez Alex » 12 mar 2018, o 17:42

Ok, a więc papryki trzymane są w domu, mają zbudowany "grow-namiot" z folii ratowniczej, oświetlenie 4 x 6500K (dwie świetlówki kompaktowe i dwie żarówki led), brak wentylacji, ale stały dostęp powietrza, bo jedna ściana "namiotu" jest otwarta. Temperatura 23 w dzień i ok 20 w nocy, chociaż dwa tygodnie temu był mały kryzys temperaturowy (spadek do 17-18 stopni) i mniej więcej wtedy zaczęły się problemy. Ziemia Compo Sana - uniwersalne podłoże kwiatowe, wymieszana z torfem. Podlewane co drugi dzień lub codziennie w zależności od wilgotności podłoża. Nawóz Biobiz Bio-Grow od około 10 dni przy każdym podlewaniu. Problemy z usychaniem liści dotyczą głównie Jalapenio i Satan's Kiss. Lemon dropy, Bird's Eye i Jola White mają się trochę lepiej, chociaż też zdecydowanie zwolniły ze wzrostem
Avatar użytkownika
Alex

NOWY
 
Posty: 34
Images: 14
Dołączył(a): 21 sty 2015, o 20:44
Lokalizacja: 50°27′01″N 18°59′21″E
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Deformacje/usychanie liści, ograniczony wzrost

Postprzez ch4 » 12 mar 2018, o 21:41

Alex,
Nie widzę tu niedoborów, a wręcz przeciwnie objawy, które opisujesz w mojej ocenie są spowodowane przenawożeniem.
Na Twoim miejscu wstrzymałbym się z nawożeniem i przez tydzień lub dwa podlewał papryki samą czystą wodą.

Istnieje opinia, że nawozami organicznymi nie da się przenawozić.
Niemniej jednak również i ich nadmiar nie pozostaje bez wpływu na roślinę.
W szczególności upatrywałbym się tu postępującego spadku pH ziemi, w wyniku czego ilość mikroelementów rozpuszczonych w wodzie i pobieranych przez roślinę zaczyna przekraczać bezpieczne dla niej wartości.
Ich toksyczne działanie powoduje charakterystyczne zamieranie tkanek postępujące od czubka liścia oraz krawędzi blaszki liściowej i postępujące stopniowo w głąb.
Martwa część liścia staje się sucha, szeleszcząca w dotyku i łatwo się kruszy.

Dalsze dostarczanie roślinie pożywienia szczególnie w stanie stresu (piszesz, że zatrzymał się wzrost) spowoduje jeszcze większe pogłębienie się problemu przez kumulację dostarczanych jej substancji, których już teraz nie jest w stanie wykorzystać.
Niskie pH oraz nadmiar składników odżywczych, głównie w formie kationów blokuje również przyswajanie wapnia (Ca), czego objawem są trwałe deformacje liści widoczne u Ciebie tuż pod pierwszym rozwidleniem.

Pozdrawiam <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Deformacje/usychanie liści, ograniczony wzrost

Postprzez Alex » 12 mar 2018, o 22:24

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Jedyne co mnie zastanawia, to że objawy (łącznie z zamieraniem liści) pojawiły się zanim zaczęłam podawać im jakikolwiek nawóz. Wcześniej dostawały jedynie małe (na pewno nie przekraczające zalecanej ilości) dawki biohumusu (Humus Up, Ekodarpol).

Odnośnie pH ziemi... Czy może być np tak, że wykorzystane przeze mnie podłoże jest odrobinę za kwaśne i rośliny w wyniku stresu związanego ze spadkiem temperatury przestały je tolerować? Może powinnam zbadać pH ziemi w doniczce? Jeśli jest za niskie to jak je "podnieść"?

Oczywiście na wszelki wypadek zrobię jak mówisz, będę podlewać czystą wodą i zobaczę co się stanie.
Avatar użytkownika
Alex

NOWY
 
Posty: 34
Images: 14
Dołączył(a): 21 sty 2015, o 20:44
Lokalizacja: 50°27′01″N 18°59′21″E
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Deformacje/usychanie liści, ograniczony wzrost

Postprzez ch4 » 12 mar 2018, o 23:10

Alex napisał(a):Jedyne co mnie zastanawia, to że objawy (łącznie z zamieraniem liści) pojawiły się zanim zaczęłam podawać im jakikolwiek nawóz. Wcześniej dostawały jedynie małe (na pewno nie przekraczające zalecanej ilości) dawki biohumusu (Humus Up, Ekodarpol).

Zdarza się, że w gotowej kupowanej ziemi dodawany tam nawóz nie jest za dobrze rozmieszany.
Jeżeli korzonek rośliny natrafi na taki punkt to "łyknie" on większą niż zwykle dawkę.
Co więcej wraz z podlewaniem ziemi, dodane do niej składniki stopniowo rozpuszczają się lub przechodzą w formy przyswajalne dla roślin (np. działający wolno azot z postaci amidowej, przez amonową do azotanowej).
A zatem ilość dostępnych w glebie substancji oraz towarzyszące tym przemianom wahania pH (forma amonowa azotu uwalnia H+ zakwaszając otoczenie) zmieniają się, co może trwać nawet kilka tygodni.

Alex napisał(a):Odnośnie pH ziemi... Czy może być np tak, że wykorzystane przeze mnie podłoże jest odrobinę za kwaśne i rośliny w wyniku stresu związanego ze spadkiem temperatury przestały je tolerować? Może powinnam zbadać pH ziemi w doniczce? Jeśli jest za niskie to jak je "podnieść"?

Jeśli podlewasz wodą kranową lub wodą ze studni, to zwykle ma ona odczyn lekko zasadowy (u mnie w kranie jest pH 7,8).
A zatem każde kolejne podlanie będzie normować sytuację i lekko podnosić pH.
Unikałbym tu gwałtownych ruchów, aby roślina spokojnie wyszła ze stresu oraz pozwoliłbym, aby zużyła to, co w ziemi już ma, zaś po kolorze oraz wielkości liści widać, że głodna to ona nie jest :D
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Deformacje/usychanie liści, ograniczony wzrost

Postprzez Alex » 12 mar 2018, o 23:47

Brzmi logicznie, przekonałeś mnie <thumright>

Dzisiaj dziewczyny idą spać o suchym pysku, od jutra dieta na czystej wodzie.
Dam znać co z tego wyniknie <salut>
Avatar użytkownika
Alex

NOWY
 
Posty: 34
Images: 14
Dołączył(a): 21 sty 2015, o 20:44
Lokalizacja: 50°27′01″N 18°59′21″E
Pochwały: 1
Papryki:


Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron