Obcięcie czubków u papryczek

Masz ciekawy poradnik, chciałbyś się nim podzielić, tutaj jest właściwe miejsce.

Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez bzq » 13 kwi 2015, o 11:26

Witam, obciąłem czubki łodyg z pąkami kwiatków ponieważ stwierdziłem że są za małe aby już kwitnąć. Teraz zaczynają wypuszczać wszędzie małe listki. Mam pytanie, mam je zrywać czy zostawiać ?. Pozdrawiam.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
bzq

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 26 lut 2015, o 11:19
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez CATALAYA » 13 kwi 2015, o 12:22

Witam, jeśli przeszkadzały ci pąki (i słusznie bo jest za wcześnie na kwitnienie) to trzeba było te pąki oberwać a nie uciąć stożek wzrostu :!:
Ideą ucięcia stożka wzrostu jest spowodowanie zatrzymanie wzrostu w górę i rozpoczęcie rozkrzewiania się rośliny poprzez wypuszczenie bocznych pędów (to te małe listki, które chcesz obrywać).
Reasumując, skoro zatrzymałeś wzrost w górę to przynajmniej pozwól roślinie rosnąć na boki bo innego wyjścia nie widzę. Powodzenia <thumright> :D
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez JaroBot » 15 kwi 2015, o 16:30

Ostatnio przeczytałem fajną pracę "Metodyka INTEGROWANEJ PRODUKCJI PAPRYKI " W pracy pisano o ogławianiu papryk i że później należy prowadzić paprykę na 2 do 4 najsilniejszych pędów które będą przewodnikami. Dotyczyło to odmian słodkich towarowych ale można się pokusić o mały eksperyment i poprowadzić tak chili. Fakt że z chili to inna zupełnie bajka bo one znacznie bardziej się krzewią i dobrze, to można wyprowadzić te 4 przewodniki i potem po osiągnięciu jakiejś wcześniej przyjętej wysokości pozwolić się jej już samej krzewić. Przy tej metodzie trzeba mieć sporo miejsca do krzaka bo pójdzie mocno w obwód.
Avatar użytkownika
JaroBot

NOWY
 
Posty: 28
Dołączył(a): 8 lut 2014, o 19:36
Papryki:

Re: Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez CATALAYA » 15 kwi 2015, o 16:32

O foliaku nie wspomniałeś :D
Avatar użytkownika
CATALAYA

CHILIHEAD
 
Posty: 708
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez chyzio » 5 kwi 2016, o 08:34

To może ja się podłacze od razu pod ten temat.
Jak chce mieć roślinę wysoką oraz krzaczasta to nie ucinam stożka wzrostu a obcinam tylko boczne liscie?

Czy ewentualnie fim'a zrobić plus boczne liscie?
Avatar użytkownika
chyzio

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 sty 2016, o 22:59
Papryki: test

Re: Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez mih000 » 5 kwi 2016, o 09:24

To wtedy nic nie ucinasz. Dajesz jej full miejsca, regularnie podlewasz - najlepiej w glebie, zapewniasz foliak itp. itd. Samym majstrowaniem przy częściach zielonych rośliny niewiele się zdziała - muszą też inne czynniki być zachowane.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez Ciapek23 » 16 lis 2016, o 13:40

Hej jestem tutaj nowa. Mam na imie Kasia. Mam 23 lata i jestem z Warszawy. W zeszlym roku zaczelam domowa hodowle (byla szalwia ziola mieta pomidory i papryki ostre cayenne). Duzo mialam problemow. Glownie ze swiatlem bo mam koty wiec jedynie w gabinecie zamykanym moga byc rosliny. Niestety swiatla tam prawie nie mam. Mam cztery swietlowki T8. Stelarz oblozony folia aluminiowa z trzech stron. Temp jest 25-28 stopni. Przeczytalam juz prawie cale forum z "hodowla".

I mam pytanie: kiedy mozna obciac ten stozek? Bo ilu tyg albo ile papryka musi miec cm?

Bede w grudniu budowac growboksa. Zamowilam 7 gatunkow chili. Zamawiam tez petersa. Ogarniam nawoz i ziemie. Informacje z forum bardzo mi rozjasnily wszystko. Ale nie wiem co z tym cieciem stozkow ;(


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
Ciapek23

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 137
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 17:33
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez DarkSkorpion » 16 lis 2016, o 13:51

I mam pytanie: kiedy mozna obciac ten stozek? Bo ilu tyg albo ile papryka musi miec cm?

Cześć Kasiu, witam Cię na forum. :) U siebie obciąłem po 3 miesiącach. Rośliny miały wtedy po 3-4 pary liści właściwych. Teraz się bardzo ładnie rozkrzewiły. Jeśli chodzi o wysokość jaką wtedy miały to było to około 7 cm od ziemi w górę. Jak zrobisz tak będzie, lepiej przyciąć niż nie robić nic - ładniej rosną po tym zabiegu i łodygi robią się masywniejsze.
Pomagam w uzyskaniu odszkodowań i świadczeń z wypadków.
Avatar użytkownika
DarkSkorpion

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 2
Dołączył(a): 18 wrz 2016, o 19:19
Lokalizacja: Bytom
Pochwały: 4
Papryki: Habanero, Trinidad Moruga Scorpion

Re: Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez Ciapek23 » 16 lis 2016, o 14:48

DarkSkorpion napisał(a):Cześć Kasiu, witam Cię na forum. :) U siebie obciąłem po 3 miesiącach. Rośliny miały wtedy po 3-4 pary liści właściwych. Teraz się bardzo ładnie rozkrzewiły. Jeśli chodzi o wysokość jaką wtedy miały to było to około 7 cm od ziemi w górę. Jak zrobisz tak będzie, lepiej przyciąć niż nie robić nic - ładniej rosną po tym zabiegu i łodygi robią się masywniejsze.


Czesc, milo mi :)
Bardzo szczgolowa odpowiedz - wielkie dzieki! To tak zrobie w nastepnym sezonie. Chce zrobic tez wlasnego growloga. Generalnie kocham ostre jedzenie od malego i oszalalam na punkcie hodowli. Dziekuje raz jeszcze - to kolejny temat mam odhaczony mozna powiedziec.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
Ciapek23

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 137
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 17:33
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Obcięcie czubków u papryczek

Postprzez solymr » 16 lis 2016, o 18:39

To moja papryczka z uciętym stożkiem wzrostu. Operacja dokonana 2 tygodnie temu, po lewej przed zabiegiem, po prawej stan na dziś. Na międzywęźlach pojawiło się 5 nowych pędów. Za dwa dni usunę parę najwyższych liści. A po tygodniu zostaną jedynie liście z nowych pędów.

12015
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Następna strona

Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości