Wciornastki

Leczenie, zapobieganie

Wciornastki

Postprzez Polishteam » 6 maja 2011, o 08:42

Wciornastki (Thysanoptera, Physapoda syn. przylżeńce, tripsy ang. thrips) – rząd owadów obejmujący ok. 5 tys. gatunków (w Polsce ok. 220) Są to zwierzęta kosmopolityczne. Większość wciornastków żywi się sokami i tkankami roślinnymi, jednak są wśród nich gatunki grzybożerne, drewnożerne, jak również drapieżne (żywiące się larwami i jajami innych drobnych bezkręgowców). Część wciornastków to potencjalne szkodniki upraw, obok strat związanych ze zjadaniem tkanek roślinnych są również przenosicielami wirusów, bakterii i grzybów chorobotwórczych.

Wygląd Drobne owady 1–3 mm długości (wyjątkowo tropikalne gatunki 20 mm). Aparat gębowy kłująco-ssący, skrzydła wyposażone są w szczecinki zwiększające powierzchnię lotną, odnóża kroczne z tzw. przylgą. Owady te przechodzą rozwój z przeobrażeniem niezupełnym, ich larwa wyglądem przypomina postać dorosłą.

SzkodliwośćWciornastki najczęściej atakują liście i płatki kwiatowe, chociaż również mogą atakować inne części rośliny. Wciornastki, dostają się po nacięciu liścia sztylecikiem do komórek miękiszu gąbczastego, który to opróżniają. Miejsca te wypełnia powietrze (efekt srebrzenia się liści), następnie są to miejsca żerowania larw i postaci dorosłych. Z powodu braku soków w liściach, tworzą się różnego rodzaju plamy o kształcie nie regularnym. Dodatkowo można zauważyć czarne grudki, są to odchody wciornastków.

ZwalczanieWykrycie wciornastka jest dosyć proste, wystarczy roślina potrząsnąć na kawałkiem papieru i zobaczyć małe gryzonie. Jest wiele środków, które można kupić w sklepach ogrodniczych np. Aphisol Bio AL, lub można stosować tablice niebieskie lub żółte.

Źródło: Wiki , Zdjęcia:strona
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Wciornastki

Postprzez black » 5 lis 2015, o 23:06

Kilka real foto bo moje wyglądają bardziej sympatycznie i tym mnie zmyliły :) (liść na pierwszym zdjęciu jest mały i wciornastek wydaje się większy , drugie zdjęcie lepiej oddaje jego rzeczywisty rozmiar, jest ok.2-3x mniejszy od mszycy)
10347
10346
Ostatnio edytowano 9 lis 2015, o 12:54 przez black, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
black

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 53
Images: 1
Dołączył(a): 10 kwi 2015, o 14:03
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 1
Papryki: Lubię wszystkie ;)

Re: Wciornastki

Postprzez ch4 » 8 lis 2015, o 22:10

Wredne bestie i trudne do wybicia.
Może znasz jakiś skuteczny środek na pozbycie się ich, który można byłoby bezpiecznie zastosować w mieszkaniu?
Ja w ubiegłym roku sie z nimi przez zimę i wiosnę woziłem i nie dałem rady ich się pozbyć.
Czytałem, że radzi sobie z nimi Spinosad, ale sam go jeszcze nie próbowałem.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Wciornastki

Postprzez black » 9 lis 2015, o 13:06

Ze względu na późną identyfikację przeciwnika i trwające zbiory jeszcze nie walczyłem. Na razie jakby zapadły w sen zimowy, nie dają się bardzo we znaki, ale i wcześniej nie były zbyt liczne. Z tego co wyczytałem należy opryskać wszystkie rośliny w domu dolistnie i doglebowo, najlepiej naprzemiennie dwoma opryskami o odmiennym składzie chemicznym . Z ekologicznych środków: podobno niebieskie tablice lepowe lepiej się sprawdzają niż żółte w przypadku wciornastków ale efekty nie są szybkie, bardzo dobre opinie na forach "zielarskich" zbiera płytka na owady Expel .
Avatar użytkownika
black

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 53
Images: 1
Dołączył(a): 10 kwi 2015, o 14:03
Lokalizacja: Lublin
Pochwały: 1
Papryki: Lubię wszystkie ;)

Re: Wciornastki

Postprzez Valakras » 11 kwi 2018, o 00:42

Są jakieś domowe sposoby na pozbycie się tego szkodnika czy bez chemi się nie obejdzie? Wyczytałem gdzieś że woda z szarym mydłem pomaga. Owadów nie ma dużo póki co pojedyncze sztuki usuwam ręcznie.
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:


Powrót do Szkodniki roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron