Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez Mr. Ed » 31 sty 2014, o 22:58

Niniejszym zgłaszam swoją Wielką Improwizację do konkursu na najbrzydszy growbox na forum :D

Na początek oświetlenie. Lubię lampy LED, nie lubię świetlówek, o ile mi wiadomo temat nie jest zbyt przećwiczony więc wytypowałem się na królika doświadczalnego.

Trochę teorii:

Typowa biała dioda LED w tanich komercyjnych produktach to niebieska LED z nałożonym luminoforem, który wyłapuje część niebieskich fotonów i zamiast nich emituje fotony żółte. Wynikowe widmo, które dla ludzkiego oka sprawia wrażenie światła białego, wygląda tak (źródło - Wikipedia):

Obrazek

Długości fal są raczej niezmienne niezależnie od konstrukcji: maksimum przy 450 nm pochodzi z niebieskiej diody LED, a drugi "garb" jest generowany przez luminofor. Diody ciepłe i zimne różnią się proporcjami tych maksimów - jeśli nałożyć więcej luminoforu, więcej światła niebieskiego zostanie przerobione na żółte. Ale długości fal dla obu prążków pozostają niezmienione.

A jak to się ma do preferencji roślin? Wróćmy do Wikipedii:

Obrazek

Zielona linia przerywana oznacza absorpcję światła przez chlorofil - ale tylko w warunkach laboratoryjnych, przez roztwór chlorofilu w alkoholu etylowym, o ile pamięć nie zawodzi. W uproszczeniu, lewe maksimum (światło niebieskie) odpowiada za wzrost wegetatywny, maksimum prawe (światło czerwone) za kwitnienie. Specjaliści od hodowli egzotycznych ziół, którym zależy na obfitym kwitnieniu i małych rachunkach za prąd, są więc zwolennikami paneli LED złożonych z diod czerwonych i niebieskich. Na mój chłopski inżynierski rozum:

1. Ponieważ fotosynteza jest złożonym zjawiskiem (patrz wypadkowy wykres niebieski), ciągłe spektrum powinno być dla naszych pupilek zdrowsze niż tylko dwa wąskie prążki, czerwony i niebieski.
2. Sadzonki chili doświetlamy tylko na etapie wegetatywnym, więc niebieskie światło jest dla nas ważniejsze niż czerwone. Większość teorii i rozwiązań praktycznych krążących w necie pochodzi od hodowców innych roślin o innych wymaganiach :mrgreen:

Krótko mówiąc, białe zimne diody LED powinny być całkiem przyjazne dla naszych krzaczków. Białe ciepłe nie mają sensu, tracimy sporą część promieniowania niebieskiego i zyskujemy bardzo niewiele promieniowania czerwonego.

Na podstawie tych głębokich filozoficznych przemyśleń kupiłem tuzin białych zimnych reflektorków LED w obsadce GU10, dających wg zapewnień sprzedawcy 460 lumenów z 5,5 W. Dane na pewno zawyżone, ale nie znów tak bardzo - skuteczność 84 lm/W nie jest szczególnie kosmiczna, a moje lampy są *naprawdę* jasne w porównaniu z innymi lampami LED, których używam w domu :)

Growbox ma powierzchnię 50 x 70 cm, więc w teorii powinienem otrzymać ponad 15 000 lm/m2.

Oświetlenie wygląda tak:

4937

Na wszelki wypadek podłączyłem 4 puste oprawki, do których mogę włożyć dodatkowe lampy.

Pora na Wielką Improwizację.

Elementy składowe growboxa:
- Lampa (patrz powyżej): listewki 25x10 mm, gniazda GU10, wkręty 3x16 mm, wygospodarowany kabel
- Podwieszenie lampy: zrobione z 2 sznurówek i 4 zacisków do regulacji ściągaczy w kurtkach :mrgreen:
- Podstawa: płyta paździerzowa 60 x 80 cm
- Ścianki: skrzynki kartonowe po owocach 40 x 60 x 10 cm z Biedronki (wystawione za kasami, każdy może wziąć) 9 szt
- Odbłyśnik: kupiona okazyjnie rolka ekranu zagrzejnikowego
- Montaż: taśma pakowa, taśma dwustronnie klejąca, jakieś kostki, śrubki, podkładki itp.
- Wentylacja: jeszcze nie gotowa, czekam na przesyłkę z 2 wentylatorkami 120 mm 12V

Koszty:
Lampy LED i oprawki wraz z dostawą: 166 zł (lampy po 11 zł)
Ekran zagrzejnikowy: rolka okazyjnie za 16 zł
Taśma pakowa: rolka 2,60 zł
Reszta wygospodarowana, więc zmieściłem się w 200 zł.

Podwieszone lampy:

4936

Zawiesia linowe dla lamp (regulacja wysokości zawieszenia). Okrągłe otwory czekają na wentylatorki.

4938

Pierwsze kiełki już zażywają kąpieli słonecznej, na razie z 4 lamp:

4939

Autor postu otrzymał pochwałę
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez aldorn » 31 sty 2014, o 23:31

Daj więcej info co to za diody, jakiej firmy i gdzie kupione, potrzebował bym takich :)
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez Mr. Ed » 31 sty 2014, o 23:38

Ja kupiłem http://www.allegro.pl/show_item.php?item=3868488226 ale wygląda na to że wszyscy sprzedają ten sam model, najtańsze mocne białe LEDy w oprawkach GU-10. Przyjrzyj się zdjęciom - charakterystyczna aluminiowa obudowa z raczej cienkiej blachy :)
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez Mr. Ed » 9 lut 2014, o 14:24

Drobny up.

Założyłem w końcu wentylatory, 2 x 120 mm, 12V, jeden do nawiewu drugi do wyciągu. Na razie nie muszę używać - w pudle nie jest ani za ciepło, ani za wilgotno.

W puste oprawki włożyłem 4 słabsze żarówki LED, które pałętały się po domu, łącznie jakieś 600-700 lumenów. Teoretycznie powinienem teraz mieć około 6200 lm na 0,35m2, czyli prawie 18 000 lx.

Jak na razie wykiełkowało 20 sztuk, siedzą sobie pod lampami:

5005

Za wcześnie na wnioski, ale póki co wygląda na to, że typ oświetlenia roślinkom służy. W ogóle się nie wyciągają, zalążki pierwszych liści właściwych pojawiają się po 5-6 dniach od wykiełkowania.

5004

Zrobiłem ściankę przednią do pudła, ale przed wykończeniem po prostu zasłoniłem kocem ratunkowym. Stwierdziłem, że tak mi się podoba i tak już zostanie - jakieś 2-3% światła ucieka a w zamian mam własne Grow TV :D

5006
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez MPED » 9 lut 2014, o 14:29

Stwierdzic mozna ze tu psychopaci sami sa na forum :D Jeszce troche to beda zdjecia jak ktos z forum spi z jakims habanero w donicy przytulonym do serca albo bedzie szklanka ze swiezymi kilerami stala na szawce nocnej jak w gardle zaschnie :D
Avatar użytkownika
MPED

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 498
Images: 186
Dołączył(a): 24 wrz 2012, o 21:18
Lokalizacja: Grudziądz
Pochwały: 4
Papryki:

Re: Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez Psyhe » 9 lut 2014, o 15:45

MPED napisał(a):Stwierdzic mozna ze tu psychopaci sami sa na forum :D Jeszce troche to beda zdjecia jak ktos z forum spi z jakims habanero w donicy przytulonym do serca albo bedzie szklanka ze swiezymi kilerami stala na szawce nocnej jak w gardle zaschnie :D

:lol:

Nie no ! bardzo fajne :D

Mr. Ed stawia krzesło przed boxem i wyświetla sobie seans :D
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez MPED » 9 lut 2014, o 15:47

To zalatuje Paprykofilem :D podoba mnie sie to I like this <thumright>
Avatar użytkownika
MPED

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 498
Images: 186
Dołączył(a): 24 wrz 2012, o 21:18
Lokalizacja: Grudziądz
Pochwały: 4
Papryki:

Re: Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez Poms » 9 lut 2014, o 15:47

Muszę przyznać, że wyszło to naprawdę dobrze. LEDy mają tę zaletę, że świecą bardziej punktowo i ich strumień światła jest bardziej skoncentrowany. I te 6200 lm da lepsze efekty niż 6200lm w postaci CFL.
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:

Re: Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez Polishteam » 5 mar 2014, o 22:17

Podzieliłem na dwa wątki, w tym zostawiłem Tylko z budowy Boxa i oświetlenia, druga część w Nasze Growlogi : viewtopic.php?f=24&t=3185
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Mr. Ed - growbox na białych lampach LED

Postprzez Mr. Ed » 8 kwi 2014, o 15:52

Niniejszym zamykam sezon doświetlania 2014. Pora na podsumowanie, jak sprawdził się growbox.

1. Skrzynia

Posklejana i poskręcana ze skrzynek kartonowych z Biedronki, tylko płyta podłogowa z pilśni. Wygląda paskudnie, ale nic nie kosztowała, a przy tym zaskakująco solidna i stabilna.

2. Wyłożenie

Folia zagrzejnikowa jest do tego całkiem fajna. Nie zwija się, nie robi hotspotów. Do oklejenia wszystkich ścianek zeszła 1 rolka, można kupić za niecałe 20 zł. Co dziwne, raczej słabo trzymała się na folii dwustronnej. Albo użyć więcej folii, albo przytwierdzić innym sposobem. Zszywki, cienkie blachowkręty z podkładkami, klej...

3. Grow TV :D

Prowizorka to najtrwalsza konstrukcja. Wprawdzie w planach miałem wszystkie ścianki z kartonu, ale "na tymczasem" zasłoniłem przód kocem ratowniczym. Spodobało mi się - mogłem w każdej chwili przechodząc koło pudła zajrzeć jak się mają roślinki. Strata światła niewielka, na pokój wydostawało się tyle co daje np. niezbyt jasny ekran laptopa. Folia przyklejona od góry, obciążona od spodu, łatwo unieść i serwisować hodowlę.

4. Wentylacja

Żadne cudo. Jeden wentylator 12 cm nawiewający, jeden wyciągający powietrze, zasilane z 7,5 V żeby chodziły wolniej i ciszej. Ale wystarczyły do wymiany powietrza, nawet lekko telepały roślinami.

5. Oświetlenie

Myślę, że spełniło swoją rolę. Sadzonki rosły ciemnozielone, krępe, rozłożyste, z grubymi łodygami i tendencją do rozkrzewiania. Bardzo mało nagrzewało box, przy włączonej wentylacji temperatura rosła o jakieś 3 stopnie w stosunku do otoczenia, większość ciepła promieniowała w górę z aluminiowych oprawek.

Mogło być lepiej? Na pewno. Ale nie narzekam, lampy kosztowały stosunkowo niewiele, dawały zaskakująco niemęczące oczy światło, a roślinki zniosły wyprowadzkę na parapet i przesadzanie bez najmniejszych problemów.

Regulowane zawieszenie na sznurówkach okazało się bardzo praktyczne (i wymagało zero robocizny :) )

6. Klimat

Jak już wspomniałem, box był chłodny i przewiewny, stał w suchym pomieszczeniu więc wilgotność wewnątrz była niska. Zapewne w bardziej cieplarnianych warunkach (i z mocniejszym oświetleniem) sadzonki rosłyby szybciej, ale przeżyłyby większy szok po wyciągnięciu z pudła.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Następna strona

Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron