Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez wlodizw » 2 wrz 2013, o 22:13

:?
Pratchett to mój miszcz.
Świat Dysku to super saga.
Mógłby tylko białą brodę zgolić, bo mnie to wk...... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez Mr. Ed » 2 wrz 2013, o 22:22

Sorry, ale akurat z tym tematem zapoznałem się dość dokładnie (z czystej ciekawości), więc nie krzycz niepotrzebnie :)

Sos "sriracha" taki, jaki znamy z lokalnych sklepów, został stworzony przez wietnamskiego emigranta (David Tran, założyciel Huy Fong Foods Inc.) około roku 1980. Receptura oryginalnego sosu tajskiego została przez niego zmodyfikowana, aby lepiej pasować do amerykańskich gustów. W ten sposób powstała wersja Tương Ớt Sriracha (nazwa jest wietnamska, co nie dziwi biorąc pod uwagę autora). Oryginalny tajski sos sot Siracha (ซอสศรีราชา) albo nam phrik Siracha (น้ำพริกศรีราชา) jest rzadszy, słodszy, ostrzejszy, bardziej cierpki. Charakterystyczna plastikowa butelka z zieloną nakrętką i kogutem została zaprojektowana właśnie w Huy Fong Foods. Produkt zdobył taką popularność na amerykańskim rynku, że mnóstwo azjatyckich firm zaczęło go podrabiać, zastępując koguta innym drobiem ale zachowując kształt butelki (patrz Absolut -> Absolwent itp.) Różne kolory nakrętki i odmiany sosu to stosunkowo nowy pomysł podrabiaczy. Huy Fong Foods wciąż produkuje tylko jedną wersję i to w naprawdę dużych ilościach.

Podróbki (między innymi z gęsią) nie mają charakteru tajskiego oryginału, ale naśladują amerykańską wersję: mają bardzo podobną teksturę i ostrość. Jutro specjalnie otworzę butelkę z kogutem, wyciągnę z lodówki resztki chińskiej podróbki i złożę raport o różnicach :)


Źródła? Proszę bardzo:

http://www.businessweek.com/articles/20 ... ne-rooster
http://www.nytimes.com/2009/05/20/dinin ... d=all&_r=0
http://articles.latimes.com/2013/apr/12 ... n-20130414
http://www.bonappetit.com/trends/articl ... -hot-sauce
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez wlodizw » 2 wrz 2013, o 22:33

No i tłumacz koniowi...

Sriracha (Thai: ศรีราชา, Thai pronunciation: [sǐː.rāː.tɕʰāː]) is a type of hot sauce, named after the coastal city of Si Racha, in the Chonburi Province of Eastern Thailand

źródło: wiki

W ameryce są podróby. Amerykanie zrobią wszystko pod siebie i tam Ci tak piszą koniu z resztą w tych artykułach.
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez Mr. Ed » 2 wrz 2013, o 22:44

W Ameryce są podróby. W Chinach są podróby. Ja cytuję źródła, a Ty argumentujesz jedynie swoją niechęcią do Amerykanów :)

Jeszcze raz:

"What Mr. Tran developed in Los Angeles in the early 1980s was his own take on a traditional Asian chili sauce. In Sriracha, a town in Chonburi Province, Thailand, where homemade chili pastes are favored, natives do not recognize Mr. Tran’s purée as their own."

Sos "Sriracha" z kogutem jest wynalazkiem amerykańskim, dopasowanym do smaku Hamerykanów i wietnamskich emigrantów. Wszystkie jego podróbki z innym ptactwem, które można kupić na bazarze u Wietnamczyka, są podróbkami AMERYKAŃSKIEGO sosu "Sriracha" a nie oryginalnymi sosami tajskimi, nawet jeśli dziwnym zbiegiem okoliczności są produkowane w Tajlandii a nie ChRL!
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez wlodizw » 2 wrz 2013, o 22:47

Nie gadam więcej, bo widzę, że można gadać jak do konia.
Koniowi nie przetłumaczysz....
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez Polishteam » 3 wrz 2013, o 19:13

Wlodi powiem jedno, wycięte zdanie z wiki, jako jedyny dowód - twój ??? I już wszystko wiesz z skąd jest i kto to wyprodukował !
Jakbyś przeczytał do końca (patrz: ZROZUMIAŁ) to tam jest takie magiczne zdanie : "...where it was possibly first produced for ...".
Koń jak zwiesz użytkownika, zagłębił się trochę głębiej niż Ty . Przeczytałeś w ogóle to co jest w tych artykułach czy tylko spojrzałeś i stwierdziłeś, że wiesz lepiej???
Zanim zaczniesz "prawić" swoje "teorie" itp. to może sprawdź inne źródła a nie ślepo ufaj swojej ukochanej wiki !


P.S.
Dla OUI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez Slayered » 4 wrz 2013, o 07:08

Panowie Panowie... ta dyskusja jest glupia fesr. To jalkby rozprawiac ktory keczup jest orginalny... po to jest tego tyle na rynku bo ludzie maja rozne smaki.. mi osobiscie kogut podchodzi bardziej :-) a kto inny powie ze syf i MDI najlepszy :-) dla mnie oba inaczej smakuja w gesi przeszkadza mi benzoesan ktorego nie ma w kogucie :-) tak naprawde to nikt z nas nie dojdzie co jest orginalem vo trzebaby szukac raczej w tajskich stronach. Zamiast sie tu wyklucac kto ma wiecej racji umowcie sie na wodke i potestujcie rozne warianty :-) jestem ciekaw czy ktos z wawy wybiera sie do camacho na zakupy 19 wrzesnia na zakup?
Avatar użytkownika
Slayered

NOWY
 
Posty: 37
Images: 15
Dołączył(a): 15 mar 2013, o 11:14
Lokalizacja: Zielonka k. Warszawy
Papryki:

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez DomeZ » 6 wrz 2013, o 14:09

ja mialem z kogutem jakieś 2 odmiany(zielona i fioletowa), mi smakował, pewnie dlatego ze nie mialem porównania
Avatar użytkownika
DomeZ

ROZGADANY
 
Posty: 245
Images: 167
Dołączył(a): 15 sie 2013, o 23:28
Lokalizacja: Września
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez Robcyk » 29 mar 2014, o 18:18

Kupiłem w Kauflandzie ostatnio za chyba 5,7zł. Mało ostre ale całkiem smaczne. Co ciekawe jak już poszczypie w mordę to dosyć długo pali. Z racji tego że nie jadłem Srirachy nigdy to sie skusiłem i nie żałuję. 520 gr za taką kasę to grzech nie wziąść. Choćby i dla butelki z fajnym zamknięciem :D jest gęsta i nawet niezbyt słona. Made in Vietnam na butelce i ważność do 2016r. Jak ktoś chce niech kupuje. Mi smakuje :D
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Robcyk

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 478
Dołączył(a): 9 paź 2011, o 18:56
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Witam i pytam :) - Sosy sriracha

Postprzez DomeZ » 31 mar 2014, o 07:33

wlodizw napisał(a):I tu się jak najbardziej muszę z koniem nie zgodzić. Głupi amerykanie podrobią wszystko i dlatego tak sądzisz.
Sos z Tajlandii Sriracha (Thai : ศรีราชา) jest z prowincji Chonburi.
Wygooglujcie sobie a potem głosujcie!!!
Ameryka to podróba wszystkiego i wszystkich!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oryginał Sriracha: http://flyinggoosebrand.com/

Kolor korka wbrew pozorom drodzy "znawcy" tematu nie zależy od oryginalności tylko od smaku i ostrości Srirachy... Pisałem już to kiedyś.

Najpierw zapoznajcie się z tematem a potem głosujcie!! Proszę Was!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


tez robisz problem z koguta...zobacz ile syfu lewego w sklepach kupujesz bo wątpię ze kupujesz wszystko oryginalne bo bys majatek za to placił... nie rób afery z tego ze komuś smakuje kogut...mi tez smakuje...
-
Avatar użytkownika
DomeZ

ROZGADANY
 
Posty: 245
Images: 167
Dołączył(a): 15 sie 2013, o 23:28
Lokalizacja: Września
Pochwały: 1
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sosy i dipy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron