Krówka

Czy trzeba coś więcej tłumaczyć ;)

Krówka

Postprzez Justysia » 17 sty 2012, o 23:48

Przepis bardzo prosty, powiedziałabym taki babski likierek. Osobiście bardzo go lubię, zresztą tak samo jak ajerkoniak. Proporcie alkoholu/krówki wedle uznania do jakiej konsystencji i mocy chcemy doprowadzić. Jeśli wolimy bardzo gęstą konsystencję lejemy pół na pół spirytus+wódka. Ja zazwyczaj leje to co mam pod ręką, brandy czy koniak też dają dobry efekt.

Baza to mleko słodzone zagęszczone w puszce.
Wsadzamy puszki do garnka najlepiej z grubym dnem, zalewamy wodą ponad poziom puszek, przykrywamy pokrywką. Stawiamy na maluteńki (!) ogień i gotujemy ok 2godziny. Oczywiście puszek nie otwieramy. Po tym czasie jak puszki trochę przestygną- otwieramy, a brązową masę wsadzamy do garnka. Powoli miksujemy dodając stopniowo alkohol do uzyskania odpowiedniej mocy. Wszystko musi się jeszcze przegryźć kilka dni i to tyle. Fajny smakołyk na zimowe wieczory lub do kawy.

Osobiście wolę robiś masę sama choć na rynku są dostępne gotowe masy krówkowe. Można też do likieru dodać mocnego espresso jak ktoś lubi aromat kawowy. Wariacje mile widziane. Próbowałam robić masę z pełnotłustego mleka i cukru choć sposób z puszkami jest łatwiejszy a efekt smakowy bardzo się nie różni.
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Krówka

Postprzez dziobd2 » 17 sty 2012, o 23:51

babski nie babski, ja robiłem podobny i bardzo mi smakował.
ko kosówka powinna Tobie również posmakować, na mleczku kokosowym i cukrze trzcinowym, polecam.
Obrazek
Avatar użytkownika
dziobd2

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 121
Dołączył(a): 14 sty 2012, o 15:28
Papryki:

Re: Krówka

Postprzez karlos » 18 sty 2012, o 06:13

dziobd2 napisał(a):babski nie babski, ja robiłem podobny i bardzo mi smakował.
ko kosówka powinna Tobie również posmakować, na mleczku kokosowym i cukrze trzcinowym, polecam.



Podaj jak możesz przepis na kokosówkę ;)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Krówka

Postprzez dziobd2 » 18 sty 2012, o 12:51

karlos napisał(a):
dziobd2 napisał(a):babski nie babski, ja robiłem podobny i bardzo mi smakował.
ko kosówka powinna Tobie również posmakować, na mleczku kokosowym i cukrze trzcinowym, polecam.



Podaj jak możesz przepis na kokosówkę ;)


przepis mojej dziewczyny, będzie wracać w weekend z delegacji to postaram się zamieścić
Obrazek
Avatar użytkownika
dziobd2

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 121
Dołączył(a): 14 sty 2012, o 15:28
Papryki:

Re: Krówka

Postprzez Justysia » 18 sty 2012, o 21:23

raznastawiałam wódkę/bimber na wiórkach kokosowych i rodzynkach, ale z chęcią posłucham jak robi się tą kokosówkę także nie zapomnij napisać;)!!
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Re: Krówka

Postprzez karlos » 18 sty 2012, o 21:47

wszyscy na samogonie tu jadą :D
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Krówka

Postprzez Syndi » 5 cze 2012, o 19:58

no i dziobd2 i karlos mnie zainspirowali:
zrobiłem krem kokosowy tadaaam! :D
...nie tak jak piszą w tych przepisach na necie, tylko wymyśliłem sobie tak:
- mleko kokosowe w puszce 400g, ale nie te kupowane w markecie, tylko takie gęste jak jogurt pitny, kupione u wietnamców,
- syrop cukrowy z brązowego cukru trzcinowego (gotowca dałem firmy Rioba) dolewany podczas blendowania do czasu osiągnięcia pożądanej słodkości;
- spirytus (weszło ok 200-250ml) dolewany podczas blendowania do czasu osiągnięcia pożądanej mocy (tak ok 30%);
- na koniec okazało się że po dodaniu spirytu trzeba troszkę dosłodzić syropem;
- no i wlałem do butelek.
Zkokos.jpg

wyszło ok. 0.8l. - fajny smak (bez mleka - TYLKO mleko kokosowe)
wada produktu:
przed polaniem trzeba wstrząsnąć butelka bo gęsta pianka lokuje się w szyjce butelki.

Przepis ten spodobał mi się (no moze bardziej mojej kobicie) i będę go pewnie często powtarzał :D
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Krówka

Postprzez AdamL » 6 cze 2012, o 21:00

Przypadkowo dziś właśnie robiłem ten likierek (zwany tu krówka) i właśnie odkryłem na tym forum ten temat :)
Czyżby Justysia działała na wino.org.pl? Chyba nie, gdyż tam ten likier nazywany jest Bailey's.
Zamieszczę tu moją osobistą recepturę, która daje trunek niezbyt mocny i jednocześnie niezbyt gęsty, dający się łatwo usunąć z kieliszka ;)

BAILEY'S
puszka słodzonego mleka zagęszczonego (oczywiście gotowana)
300 ml: whisky
50 ml ciemnego rumu
200 ml śmietanki 12%
pół łyżeczki kawy rozpuszczalnej (zalać odrobiną wrzątku)
3-4 krople olejku migdałowego (nie przesadzać)
opcjonalnie można dodać:
3-6 płaskich łyżeczek kawy rozpuszczalnej (zalać odrobiną wrzątku) - wychodzi likier kawowy
lub
5-6 „pasków” gorzkiej czekolady+5-6 łyżeczek cukru (rozpuścić na łaźni wodnej lub podgrzać w części likieru) – wychodzi likier czekoladowy

Polecam zastąpienie czystego alkoholu przez whisky lub brandy i dodatek rumu - efekt jest wyraźnie smaczniejszy. Koszty można nieco w tym przypadku też ograniczyć. Nie stosuję oryginalnego ciemnego rumu Jamaica, a zaprawkę do alkoholi firmy Prestige.
Avatar użytkownika
AdamL

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 153
Dołączył(a): 27 mar 2012, o 23:57
Lokalizacja: Legnica
Papryki:

Re: Krówka

Postprzez 4ndrew » 8 cze 2012, o 20:39

Wlasnie zrobilem ta "Krówke" , dalem na puszke 500g mleka 2setki spirytusu , dodalem jeszcze lyzeczke kawy rozpuszczalnej i 3-4lyzeczki nutelli ;] , jak sie przegryzie dam znac czy dobre wyszlo ;) .
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Krówka

Postprzez Sanders » 25 cze 2013, o 22:33

Ja robiłam podobnie jak Justysia z jedną małą różnicą. 2 dni przed planowaną 'akcją' do alkoholu dodawałam wiórki kokosowe - odsączałam przed złączeniem z krówką :) Pyyycha !
Avatar użytkownika
Sanders

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 95
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 00:00
Lokalizacja: Zielona Góra
Papryki:

Następna strona

Powrót do Napoje i alkohole

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości