Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Czyli co powinien mieć każdy chilihead

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez Polishteam » 3 gru 2013, o 18:35

Tutaj masz instrukcje na wykonanie takiego urządzenia wraz z elementami - całość 300zł (bez próżniowego zamykania worków)

http://seattlefoodgeek.com/2010/02/diy- ... -about-75/
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez aldorn » 3 gru 2013, o 19:18

Dziękować :)
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez LaTeX » 8 gru 2013, o 02:39

Te próżniowe worki są głównie po to, by jak najmniej aromatu uchodziło poza potrawę, bo tego typu gotowanie troszkę dłużej trwa (jeśli chodzi o mięso to w zależności od rodzaju, części i grubości od godziny do 24, owoce i warzywa oczywiście krócej). W ogóle jakby logicznie rozważyć, to przecież każdy wie, że białko ścina się (czy tam denaturuje - jeden pies) około tych 45 stopni, to chyba jasne, że można obniżyć temperaturę gotowania kosztem czasu. Cały szał polega na tym, że przecież mamusia tak nie robiła.

Nie przeczę, że na pewno smakuje lepiej, a przynajmniej inaczej, ale jeśli chodzi o mnie, to dla mnie taki tam niuans kulinarny (teraz się modny w Polsce zrobił bo się tych programów namnożyło). Tak się niestety złożyło, że nie będę walczył w tym roku o gwiazdki Michelin dla mojego M3 z z kuchnią 10m^2. No trudno. Może w przyszłym.
Tak więc sous vide tak mi potrzebne jak plantacja sumaka octowca.
Obrazek
Avatar użytkownika
LaTeX

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 69
Images: 3
Dołączył(a): 17 lut 2012, o 20:24
Papryki:

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez aldorn » 17 gru 2013, o 11:15

LaTeX napisał(a):Nie przeczę, że na pewno smakuje lepiej, a przynajmniej inaczej, ale jeśli chodzi o mnie, to dla mnie taki tam niuans kulinarny (teraz się modny w Polsce zrobił bo się tych programów namnożyło). Tak się niestety złożyło, że nie będę walczył w tym roku o gwiazdki Michelin dla mojego M3 z z kuchnią 10m^2. No trudno. Może w przyszłym.
Tak więc sous vide tak mi potrzebne jak plantacja sumaka octowca.

Moim zdaniem, urządzenia tego typu będą stały na podobnym poziomie popularności co szynkowary, kombiwary, itp, raczej nie będą tak popularne jak kuchenki mikrofalowe, ale na pewno za czas jakić pojawią się w domach. Dają produkty które są smaczniejsze, ale nie dla każdego, np mój ojciec nie znosi tak zrobionego mięsa.
Co do ceny(znalazłem), to urządzenia do tego - garnki ze sterowaniem i grzałką kosztują w CHINACH od 7 dolarów :) tylko jest haczyk, trzeba zamówić minimum 1000 sztuk... :(
Pakowarki próżniowe 30 dolarów.
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez aldorn » 2 lip 2015, o 21:39

Kupiłem sobie to coś... w końcu...
Fajna sprawa, na upartego nawet bez pakowarki próżniowej (jeszcze jej nie mam), można z worka własnymi płucami odessać powietrze, oczywiście jeśli się chce ugotować obiad a nie przechowywać żywność nie wiadomo ile :)
Jest tylko jedno ale: ale to zajmuje miejsca! znaczy niewiele, ale to kolejny grat, bądź co bądź często u mnie będzi używany, ale jednak grat, polecam ni całe obudowane urządzenia a takie co to można włożyć do dowolnego garnka/miski/jakiego kolwiek pojemnika :)
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez Psyhe » 2 lip 2015, o 21:48

aldorn napisał(a):Kupiłem sobie to coś... w końcu...
Fajna sprawa, na upartego nawet bez pakowarki próżniowej (jeszcze jej nie mam), można z worka własnymi płucami odessać powietrze, oczywiście jeśli się chce ugotować obiad a nie przechowywać żywność nie wiadomo ile :)
Jest tylko jedno ale: ale to zajmuje miejsca! znaczy niewiele, ale to kolejny grat, bądź co bądź często u mnie będzi używany, ale jednak grat, polecam ni całe obudowane urządzenia a takie co to można włożyć do dowolnego garnka/miski/jakiego kolwiek pojemnika :)


Dobra ! dobra !
Chłopie czy robiłeś stejka na tym, jak wyszło ?
Gdzie to kupiles i za ile !?
Zdjęcia !

:D

Ps. sam ostatnio myślałem o tym ale pakowarka prożniowa moim zdaniem nie odzowna

coś takiego do garnka

http://www.ebay.co.uk/itm/Sansaire-Sous ... 4ae9e32d4d
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez aldorn » 2 lip 2015, o 22:20

Kupiłem na allegro po pokazowy, gość wystawiał tego sporo jedno po drugim, pierwsze poszły za ponad tysiaka, ja kupiłem ostatnie tanio :)
To odradzam, chyba nie ma pompki która jest konieczna:
http://allegro.pl/sous-vide-gotowanie-p ... 61563.html
ja kupiłem takie:
http://www.digitaltrends.com/home/caso- ... de-center/
a właśnie takiego typu do wsadzania polecam ze względu na przechowywanie:
http://allegro.pl/cyrkulator-do-gotowan ... 79753.html
no chyba że ktoś ma nieograniczone miejsce w kuchni :) Ja mam dość sporą kuchnię i i tak ...
steka jeszcze nie robiłem, nie mam czasu bo roboty dużo itp, za miesiąc będę miał czas usiąść na kompie to dam zdjęcia, ale jajko w 63.0 zrobiłem (na filnie 63.5):
https://www.youtube.com/watch?v=KO3Kc0-Ye4Y
tylko to tak nie do końca z tym jajkiem... :)
Ogólnie bawię się amatorsko w niskie temperatury sporo czasu, rzeczy super wychodzą :) teraz mam urządzenie to mniej bawienia będzie :)
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez LaTeX » 3 lip 2015, o 21:57

Jakiś czas temu nazwałem sous vide niuansem kulinarnym.
Po latach (niecałych dwóch) i przyswojeniu całkiem sporej ilości wiedzy na temat tego co i jak działa podczas gotowania - uwaga, uwaga - zmieniam zdanie.
Sous vide to całkiem przydatna technika przygotowania potraw, szczególnie gdy chcemy osiągnąć konkretny stopień ugotowania/wysmażenia/wypieczenia.

W tradycyjnym gotowaniu/smażeniu/pieczeniu ciepło rozkłada się jak gradient - coraz mniejsza temperatura w miarę wchodzenia w głąb potrawy, np. mięso czesto na brzegach jest bardziej suche niż byśmy chcieli, a ponadto istnieje możliwość jej "przegotowania" - i na przykład z***iemy sobie stek za 60zł (a co) za kilogram, cały będzie dobrze wysmażony i o, taka zabawa. :(
Jeśli chodzi o sous vide to mam wszystko w d**ie - ustawiam temperaturę jaką chcę i zostawiam - będę mieć mięsko dokładnie jakie chce, za każdym razem, a do tego w całym przekroju. Jak danie powinno mieć chrupiącą skórkę, to najlepiej, żeby do akcji wkroczył palnik (niby 40zł w JULI, ale kto normalny...) albo bardzo rozgrzana patelnia.

To tak w ramach oczyszczania się z debilizmów jakie wypisywałem w przeszłości.
Pozdrawiam,
LTX
Obrazek
Avatar użytkownika
LaTeX

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 69
Images: 3
Dołączył(a): 17 lut 2012, o 20:24
Papryki:

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez pacpaw » 6 lip 2015, o 20:39

W sous vide bawiłem się jakiś czas temu. Oczywiście na sposób domowy: woreczek próżniowy z odsysanym powietrzem, duży garnek wody, termometr i zabawa w dolewanie chłodnej i odbieranie gorącej wody dla zachowania w miarę stałej temperatury (zgodnie ze wskazaniem termometru miałem wahania rzędu 4 stopni). Podgrzewałem przeważnie w temperaturze 59-64C przez kilka godzin. Największym minusem tej metody jest wg mnie jej największy plus ;) mianowicie to, że potrawa tak przygotowana nie jest zakłócona żadnym zewnętrznym smakiem. Mamy czysty smak mięsa plus ewentualnie przypraw, sosu. Zero strat składników, smaków. Brak wymycia przez wodę. To powoduje, że ten wsad kulinarny powinien być najwyższej jakości. Zakup w markecie czy u rzeźnika raczej odpada. jedynie sprawdzony towar od miejscowego dealera, który produkuje na własny użytek. <thumright> - a taki niestety ciężko dostać regularni. Musimy pamiętać, że mięso tak przygotowane ma również nieapetyczny wygląd. Jest szare, bez przyjemnego koloru. Najczęściej wymaga drobnego przyrumienienia na patelni - najlepiej grillowej. No i jeszcze ten czas przygotowania....
Na PLUS: potrawa nie może się nie udać i nie można tego spalić :mrgreen: Przy zachowaniu odpowiedniego czasu (przy odpowiedniej temperaturze) zawsze uzyskamy mięso idealnie ścięte, nieciągliwe i niegumowe. Do garnka z wodą możemy wrzucić zawsze kilka pakietów z wsadem. W ten sposób w jednym naczyniu może zrobić posiłek na cały tydzień. Takie danie tylko odgrzewamy przed spożyciem.
IMHO dla ciekawskich warto spróbować i samemu ocenić przydatność tej metody. W moim przypadku się nie sprawdziło.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
pacpaw

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 104
Images: 0
Dołączył(a): 30 cze 2013, o 09:17
Lokalizacja: Poznań
Papryki:

Re: Sous Vide - jak zrobić urządzenia?

Postprzez aldorn » 10 lip 2015, o 22:47

Najważniejsze jest to, że nie każdemu mięso zrobione w niskiej temperaturze będzie odpowiadało, mój ojciec piecze pieszenie w 180 stopniach przez kilka godzin i nie smakuje mu takie delikatne mięsko, wręcz twierdzi że jest surowe.
Jak najłatwiej sobie sprawić takie mięcho?
Kiedyś - kilkanaście lat temu, nie mówiło się o Sous vide, a o pieczeniu niskotemperaturowym. Czyli po prostu mięcho do piekarnika na kilka godzin i ustawić np. 60-65 stopni, jak kto ma elektryczny, to problem żaden, nie trzeba nawet termometru. Oczywiście gotowanie w próżni to troszkę inna bajka, ale efekt jak na początek/początkującego - podobny/daje radę.
Bawienie się przez kilka godzin z garem i termometrem... można ale po co? Długość pieczenia/gotowania zależy od GRUBOŚCI, zgodnie z tabelami gotowanie wieprzowiny:
Thickness 131°F 136°F 141°F 146°F
mm 55°C 57.5°C 60.5°C 63.5°C
5 1:17 42 21 10
10 1:21 46 25 15
15 1:28 53 32 22
20 1:37 1:02 41 31
25 1:49 1:14 53 41
...
Czyli jak się w worku ułoży obok siebie 5mm schabowe i nastawi na 63 stopni celsjusza to 10 minut i gotowe :) Ja robiłem golonkę i wyszła super poza tym, że aby się ścięgna "rozlazły" potrzeba minimum 12h. Ale im mięcho ma mniej przerostów ...
No i ta temperatura, tu ważny jest każdy stopień czy nawet pół, urządzenia Sous Vide mają zwykle tolerancję w dół -0,1 - -0,2 a w górę +0,2 - +0,4tu przykład na jajku:
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0561/ ... f1.jpg?986
Tak zrobione mięcho trzeba wykończyć, nie palnikiem, ale ostudzić do temperatury przynajmniej pokojowej i na rozgrzaną patelnię z obu stron na moment.
Natomiast co do surowca, to faktycznie nie użył bym mięsa z Kauflandu czy jakiegoś hipermarketu, tylko lokalne małe rzeźnie :) Wszak trzeba wspierać rodzimą produkcję!
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przybory kuchenne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości