Biedronki v/s mszyce

Owady i rośliny, które pomagają naszym paprykom walczyć z przeciwnikiem jakim są szkodniki.

Biedronki v/s mszyce

Postprzez G_R » 3 sty 2014, o 09:31

Witam!
Przed Świętami pojawiły mi się na roślinach mszyce. W dość dużej ilości. Niektóre z roślin wyglądały tak:

Obrazek

inne tak:

Obrazek

Obrazek

(przepraszam za jakość zdjęć)

Już przymierzałem się do zwalczania chemicznego. Czekałem tylko na odpowiedni moment (kilka godzin nieobecności ludzi w domu). Gdy zobaczyłem coś:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyli biedronki we wszystkich stadiach rozwoju.
Postanowiłem więc czekać. I spektakularny sukces. Tą poniżej przeniosłem na zaatakowany pęd. Chodziła bidula, Boża krówka na innej roślinie, jedzenia szukała. Więc ją przeniosłem, żeby się nie męczyła chodzeniem.

Obrazek

Kilka godzin później:

Obrazek

A larwa biedronki dalej wsuwa mszyce:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Avatar użytkownika
G_R

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 480
Images: 0
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 10:58
Lokalizacja: 8 minut na południe od Wrocławia
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Biedronki v/s mszyce

Postprzez mosashi » 3 sty 2014, o 11:06

Nieźle oczyściła. Na mojej zeszłorocznej uprawie co prawda biedronek nie miałem zbyt wielu, ale podczas zmasowanego ataku mszyc z pomocą ruszyły mi...mrówki. Niekiedy szybciej ode mnie lokalizowały "zainfekowane" miejsca na krzakach, dość skutecznie i szybko działające owady:)
Avatar użytkownika
mosashi

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 26 cze 2013, o 20:23
Lokalizacja: NDM
Papryki:

Re: Biedronki v/s mszyce

Postprzez G_R » 3 sty 2014, o 11:27

Źle interpretujesz działanie mrówek. One bronią mszyce przed biedronkami i innymi drapieżnymi owadami. Mrówki są miłośniczkami spadzi produkowanej przez mszyce.
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Avatar użytkownika
G_R

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 480
Images: 0
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 10:58
Lokalizacja: 8 minut na południe od Wrocławia
Papryki:

Re: Biedronki v/s mszyce

Postprzez tomek1491 » 3 sty 2014, o 11:31

Dokładnie jest tak jak mówi G_R.

Mi mszyce zaatakowały rośliny bardzo późno bo aż w pazdzierniku. Niestety nie znalazłem zadnych biedronek wiec pozwolilem paprykom "odejsc". Ale w srodku sezonu nie zdazylo mi sie miec mszyc bo biedronki z chęcią siadały na paprykach.
Avatar użytkownika
tomek1491

ROZGADANY
 
Posty: 218
Images: 17
Dołączył(a): 29 mar 2012, o 22:24
Lokalizacja: Ciechanów
Pochwały: 3
Highscores: 5
Papryki:

Re: Biedronki v/s mszyce

Postprzez 4ndrew » 3 sty 2014, o 11:39

mrowki wbrew pozora tez sie nadaja, jak jest duzo mszyc to wpieprzaja je jak sie patrzy i dbaja zeby ich populacja byla dosc znikoma.
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Biedronki v/s mszyce

Postprzez MPED » 3 sty 2014, o 12:13

dla mnie mrowka to pasozyt w paprykach jesli chodzi o same doniczki. Tam gdzie byly mszyce na krzakach to fakt mrowki dzialaly ale co z tego, jak zlozyly jaja w ziemi i papryki zaczely marniec.Miliony jaj wiec biedronka jest lepsza <thumright> .
Avatar użytkownika
MPED

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 498
Images: 186
Dołączył(a): 24 wrz 2012, o 21:18
Lokalizacja: Grudziądz
Pochwały: 4
Papryki:

Re: Biedronki v/s mszyce

Postprzez 4ndrew » 3 sty 2014, o 12:24

Ja pisalem o tunelu, w pierwszym sezonie pod paprykami mialem same mrowiska i nie szkodzilo to paprykom , a nawet wrecz przeciwnie bo bardzo dobrze spulchnialo glebe i latwiej woda przesiakala .
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Biedronki v/s mszyce

Postprzez MPED » 3 sty 2014, o 19:46

Andzej masz racje ziemia tip top spulchniona, ale wdlug mnie mrowka w ziemi to i tak pasozyt a bardziej mlode bo wydaje mi sie ze jednak zainteresuja sie korzeniami i zaczna je wpiepszac. A ilosc jaj swoja droga moze zadusic korzenie.
Avatar użytkownika
MPED

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 498
Images: 186
Dołączył(a): 24 wrz 2012, o 21:18
Lokalizacja: Grudziądz
Pochwały: 4
Papryki:

Re: Biedronki v/s mszyce

Postprzez G_R » 7 sty 2014, o 10:36

Od dwóch dni poczwarki zamieniają się w nowe biedronki. Oto uchwycony moment wyjścia owada. Nie wiedziałem, że świeże owady są bez kropek.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Nie udało mi się złapać ostrości z innego kąta.
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Avatar użytkownika
G_R

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 480
Images: 0
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 10:58
Lokalizacja: 8 minut na południe od Wrocławia
Papryki:

Re: Biedronki v/s mszyce

Postprzez mosashi » 7 sty 2014, o 14:41

Hm, z jednej strony poczytałem trochę w internecie i generalnie jest tak jak piszecie (sztama mrówka-mszyca), ale z drugiej strony w mojej uprawie ilość mszyc jakoś po pewnym czasie zmniejszyła się, a mrówki nie spowodowały jakichkolwiek szkód. hmm, może to jakaś autosugestia czy co;)
Avatar użytkownika
mosashi

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 26 cze 2013, o 20:23
Lokalizacja: NDM
Papryki:


Powrót do Pożyteczne owady i rośliny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron