Najbardziej klasyczne, domowe sosy z chili

Co jeszcze można z papryki...

Najbardziej klasyczne, domowe sosy z chili

Postprzez Mikkonen » 13 sie 2016, o 13:48

Witam, hoduję sobie kilka krzaczków habanero. Niedługo zaczną się zbiory, a ja stanę przed zadaniem przerobienia ich na sos. Nie chcę na pierwszy raz robić jakichś wynalazków, chciałem zrobić ze dwie wersje najbardziej "zwykłego i klasycznego" sosu. Ma to być sos nadający się do kanapek, pizzy, do zaostrzania potraw. Najlepiej pasteryzowany, nadający się do przechowywania w piwnicy przez okres minimum 2 lat. Ciężko znaleźć takie przepisy, większość tych które widziałem to eksperymenty i wariacje różnych sosów. Jeśli chodzi o skład, to nie mam nic przeciwko dodatkowi octu, cukru, czosnku, przypraw. W ostateczności może być jakaś prosta wersja z ananasem :) Jeśli macie jakieś sprawdzone przepisy tego typu to poproszę :)
Avatar użytkownika
Mikkonen

NOWY
 
Posty: 16
Images: 6
Dołączył(a): 27 maja 2016, o 08:57
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Najbardziej klasyczne, domowe sosy z chili

Postprzez bifu » 17 sie 2016, o 13:40

Witam. To przede wszystkim bo pierwszy post piszę więc wypada. . Jestem w trakcie "zbierania" owoców mojego zimowego zasiewu. Żoncia z dziećmi w zimie zakupili tatusiowi ( czyli mnie :D )jakieś nasionka ostrej papryki bo tata lubi ostro i tak się zaczęło. W międzyczasie kilka błędów w uprawie popełniłem, więc kilka krzaczków zdechło, ale ostało się jeszcze 12 doniczek. Trochę ususzę ( wiszą na okapie ), a z innych zrobiłem już kilka słoików pasto/sosu wg przepisu gdzieś z forum znalezionego, przerobionego pod siebie:
- ilość papryk chili 6-8 większych sztuk,
- 6 czerwonych "normalnych" :lol: papryk,
- duża łyżka kminu rzymskiego świeżo utartego w moździerzu ( wg mnie bardziej aromatyczny niż kupiony już zmielony ),
- łyżka cukru,
- soli też koło łyżki,
- przecier pomidorowy słoiczek, albo teraz zrobiłem z pomidorów na świeżo bo od cholery ich narosło,
- duża cebula,
- 10-12 ząbków czosnku,
- 1-2 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka octu balsamicznego
Cebulę pokroiłem w kostkę razem z czosnkiem i zeszkliłem, potem dodałem pokrojoną w byle jaką kostkę słodką paprykę, chili również, sól, oliwa, kmin, i podlałem wodą coby się nie przypaliło, Poddusiłem z 10 minut potem dodałem przetarte pomidory i cukier i kolejne kilka minut duszenia. Następnie blender w dłoń i miksowanie i w razie czego jak za "słaba " moc to się dodaje chili i jeszcze kilka minut gotowania. Na koniec zapakowałem do słoików i odwróciłem do góry dnem i się "zapasteryzowało".
Dodawać tego sosiku można do wszystkiego, problem w tym, że u mnie w domu tylko ja lubię "na ostro" no powoli starszy syn się "przyzwyczaja"

Pochwały przyznane za post: 3
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Najbardziej klasyczne, domowe sosy z chili

Postprzez AmiLoseQ99 » 17 sie 2016, o 15:20

Ile czasu może być przetrzymywany w spiżarni?
Pozdrawiam <salut>
Avatar użytkownika
AmiLoseQ99

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 69
Dołączył(a): 24 kwi 2016, o 19:30
Lokalizacja: Grybów woj. Małopolskie
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Najbardziej klasyczne, domowe sosy z chili

Postprzez bifu » 17 sie 2016, o 15:57

Zrobiłem tą pastę pierwszy raz w życiu, ale jak się słoik zapasteryzował należycie to i dwa lata problemem być nie powinny.

Kilka fotek tego co urosło.
11648
11646
Trzy krzaczki posadzone na zewnątrz, nie pryskane dlatego takie poskręcane, za rok się poprawię :)
11647
A takie se rosną na parapecie w domu zamiast kwiatów żonci :mrgreen:
11651
A oto pasta już w słoiczku
11650
Kilka sztuk się suszy.
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Najbardziej klasyczne, domowe sosy z chili

Postprzez AmiLoseQ99 » 17 sie 2016, o 17:38

Fajne krzaczki <thumright>
Pozdrawiam <salut>
Avatar użytkownika
AmiLoseQ99

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 69
Dołączył(a): 24 kwi 2016, o 19:30
Lokalizacja: Grybów woj. Małopolskie
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Najbardziej klasyczne, domowe sosy z chili

Postprzez czarny_krk » 22 sie 2016, o 11:39

Super przepis. Skorzystam niebawem :) No ale tak samo jak u kolegi Bifu u mnie w domu tylko ja lubie na ostro, więc będzie na jakiś czas <thumright>
Avatar użytkownika
czarny_krk

NOWY
 
Posty: 28
Images: 1
Dołączył(a): 17 sie 2016, o 12:35
Lokalizacja: Kraków
Papryki:

Re: Najbardziej klasyczne, domowe sosy z chili

Postprzez Fruldar » 2 wrz 2016, o 10:27

Fajne krzewy urosły podoba mi się, przepis też muszę sprawdzić jestem ciekaw jak mój pierwszy domowy sos chili wyjdzie.
Avatar użytkownika
Fruldar

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Dołączył(a): 1 wrz 2016, o 08:47
Papryki: Jalapeno


Powrót do Sosy, dipy, marynaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości