Sos na bazie bakłażanów

Co jeszcze można z papryki...

Sos na bazie bakłażanów

Postprzez Vazhyl » 28 paź 2015, o 23:03

Średnich rozmiarów bakłażan oskórowałem i pokroiłem w niewielkie kawałki. Dodałem do tego jedną czy dwie słodkie papryki, w celu uzupełnienia masy, a całość potraktowałem solidnie blenderem. Otrzymaną siekaninę przełożyłem do garnka, dodałem objętościowo mniej więcej tyle samo koncentratu pomidorowego. Dorzuciłem odrobinę bazylii i zgniecione dwa duże ząbki czosnku. Polskiego! Takiego, co jak się go obiera, to się klei do palców :) Całość gotowałem, aż uzyskało jednolitą konsystencję i odpowiednią gęstość.
Wcześniej, również za pomocą blendera, przygotowałem pastę z czerwonych Jolek. Ognistą masę dodałem do podgrzewanego sosu, uzupełniając dwiema łyżkami oliwy z oliwek i dwiema łyżkami octu ryżowego. Solidnie wymieszałem, potrzymałem jeszcze chwilę na ogniu i przełożyłem do słoików.
W pierwszej chwili smakuje trochę jak ajwar, a potem włącza się smak tego, co pali i piecze.
Na obrazku to ten słoik po prawej stronie - jak widać, zawartość już zaczyna znikać.
Obrazek
Po lewej stronie, w mniejszym słoiczku, właściwie tak samo przygotowywany sos, tylko nie ma bakłażana, a w całości zastąpiła go słodka, mięsista papryka - stąd bardziej intensywny, czerwony kolor.
Zrobiłem też jeden słoiczek eksperymentalny, gdzie do pasty paprykowo-pomidorowej dodałem wcześniej przygotowany wywar goździkowo-jałowcowy. Na razie obiekt eksperymentu kulinarnego stoi w piwnicy i dojrzewa, czekam aż całość się przegryzie i jak otworzę, to dam znać, jak smakuje.
Avatar użytkownika
Vazhyl

NOWY
 
Posty: 26
Dołączył(a): 7 mar 2015, o 15:33
Lokalizacja: Lublin
Papryki: Ostro: Jolki i Skorpiony.

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Powrót do Sosy, dipy, marynaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron