Sosy własnej produkcji - z różnych gatunków chili

Co jeszcze można z papryki...

Re: Sosy własnej produkcji - z różnych gatunków chili

Postprzez Psyhe » 13 paź 2013, o 20:56

Napisz o tym pierwszym, słodko kwaśnym coś więcej
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Sosy własnej produkcji - z różnych gatunków chili

Postprzez Walkero » 15 paź 2013, o 09:16

Przepis na ten sos znalazłem w sieci. Nie pamiętam czy można wstawiać linki więc opiszę co i jak. Sos ten można przyrządzić w dwóch postaciach: papki i a'la gluta w zaleznosci od upodobań. Ja poprostu dodałem więcej papryk aby otrzymac wersję ostrzejszą od proponowanej. Ogólnie w mojej wersji wygląda to tak:

Papka:

10 papryczek chili- u mnie jakieś cayenowate czerwone
3 ząbki czosnku
2-3 cm kawałek świeżego imbiru
1 puszka ananasów w zalewie (po odsączeniu 340g)
świeżo wyciśnięty sok z 1 limonki
50 ml białego octu
1 łyżeczka soli
3-4 łyżki cukru (do smaku). Ja dałem brązowy

Z tej ilości wyszły mi 4 słoiczki Łowicz trochę większe od tych najmniejsych 80g. Chyba 150g albo 180g.


W blenderze posiekałem papryki (ja brałem całe z pestkami), czosnek oraz imbir. Następnie dodałem ananasy odsączone wczesniej z zalewy i jeszcze raz posiekałem. Otrzymaną papkę przekładamy do zwilżonego wodą garnka a nastepnie dolewamy zalewę z ananasów,wyciśnięty sok z limonki oraz ocet. Całośc gotujemy. Kiedy sos zacznie wrzeć, dodajemy cukier i gotujemy jeszcze parę minut w zależności od upodobań w gęstości sosu. Na koniec rozlewamy sos do wcześniej wyparzonych słoików. Zakręcamy słoiki, odwracamy i odstawiamy do zassania. Za radą starszych domowników przykrywamy słoiki dodatkową ręcznikiem albo ścierką aby dłużej stygły.

Wersja A'la glut z chinczyka.

10 papryczek chili- u mnie jakieś cayenowate czerwone, ale dla efektu wizualnego można pomieszać z odmianami żółtymi
3 ząbki czosnku
2-3 cm kawałek świeżego imbiru
Zalewa z 1 puszki ananasów ( wychodzi około 200ml)
Woda ok 200ml- mniej więcje poł na pół z zalewą ananasową
świeżo wyciśnięty sok z 1 limonki
1 łyżka stołowa mąki ziemniaczanej
50 ml białego octu
1 łyżeczka soli
1/2 szklanki cukru (do smaku). Ja dałem brązowy. W oryginalne była cała szklanka, ale tam użyto samej wody bez zalewy ananasowej, która wg mnie daje dużo słodyczy więc zmniejszyłem ilośc cukry. Zawsze mozna sobie docukrzyć.


Zaczynamy od zagotowania zalewy ananasoej z wodą i cukrem. Po zagotowaniu dodajemy łyżeczkę soli, posiekana paprykę oraz przecisnięte w moim przypadku imbir i czosnek. Całośc gotujemy, aż papryka zmięknie i zacznie opadać na dno (około 3-4 minuty). Po tym czasie dodajemy ocet, sok z limonki. Po zagotowaniu dodajemy roztwór z mąki zimniaczanej oraz wody ( w moim przypadku 1 łyżka mąki na 4 łyzki wody). Najlepiej dodawać stopniowo aby nie przesadzić z gęstością. Następnie przelewamy sos do słoików i postępujemy jak w wersji pierwszej.
Avatar użytkownika
Walkero

NOWY
 
Posty: 12
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2013, o 10:37
Papryki:

Re: Sosy własnej produkcji - z różnych gatunków chili

Postprzez Mordziand » 19 paź 2013, o 09:00

Walkero dzięki za przepis :) mam nadzieję, że zrobię wszystko jak należy :D
Avatar użytkownika
Mordziand

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Dołączył(a): 4 paź 2013, o 17:53
Lokalizacja: Pruszków
Papryki:

Re: Sosy własnej produkcji - z różnych gatunków chili

Postprzez pacpaw » 27 paź 2013, o 22:06

Syndi napisał(a):Po licznych próbach i eksperymentach, wypracowałem sobie swój sposób na sosy z ostrych papryk. Obecnie wszystkie sosy robię tylko tą metodą. Oto przepis:
1. Na Patelni, na oliwie, posolić i podsmażyć do lekkiego zarumienienia:
- 2,3 duże cebule - najlepiej cukrowe, ale może być też zwykła,
- 5,7 rozgniecionych ząbków czosnku.
2. W wysokim garnku na 1/2 szklanki wody poddusić:
- 3,5 papryk słodkich,
- starkowaną marchewkę (opcjonalnie),
- pomidor (opcjonalnie),
- owoce w ilości zależnej od ilości i mocy sosu (np. ananasy z puszki, daktyle wcześniej zalane wrzątkiem, owoce tamaryndowca, brzoskwinie świeże lub z puszki, mango... itp. można sobie eksperymentować).
- chili 15 - 30 szt. w rodzaju i ilości zależnej od oczekiwanej mocy sosu oraz aromatu. Dobrze jest połączyć smaki baccatum i chinense, i tutaj też można sobie poeksperymentować.
3. Zblendować zawartość garnka jak wszystko zmięknie a następnie dodać zawartość patelni i jeszcze raz zblendować.
4. Dodać cukier do smaku, lub jeżeli jest wystarczająco słodkie - nie dodawać.
5. Dodać ocet. Możne być jabłkowy, balsamiczny, winny, ryżowy... a z braku takowych można też potraktować pulpę octem spirytusowym.
6. Pakować w słoiki trzymając na malutkim ogniu, w ten sposób unikamy kolejnej pasteryzacji.

Uwagi:
- sosy mają małą zawartość soli.
- nie dodaję żadnych innych przypraw, żeby nie psuć smaku dodanych odmian chili. U mnie ma być czuć wyraźnie tylko papryki i owoce. Reszta to tło.
- ten sposób pasteryzacji pozwala na utrzymanie sosów w dobrej formie nawet 2 lata.


Oto moje dzieło powstałe na podstawie przepisu powyżej. Sos przez słodycz, cytrusowo-limonkową kwaskowatość przechodzi w palącą ostrość z długim finiszem.

Sos habanero limon
habanero Orange 100g, piri piri 50 g, papryczka czerwona 800g, melon 1, ananas w puszce 1 puszka, 2 cebule, 6 ząbków czosnku, imbir 50g, pomidor 2, ocet balsamiczny 4 łyżki, ocet jabłkowy 4 łyżki, cukier 8 łyżek, dżem truskawkowy 4 łyżki, sos sojowy 8 łyżek, 1 limonka, masło 3 łyżki

Papryki habanero, piri piri oraz czerwone pozbawiamy pestek. Układamy na blaszce skórą do góry i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160°C. Zapiekamy do momentu, aż skórka zrobi się czarna. Z papryk słodkich skórę ściągamy. Następnie siekamy całość w robocie. Cebulę kroję w dużą kostkę. Szklę na maśle. Dodaję posiekany czosnek. Chwilę smażę oraz całość siekamy w robocie. Melon obieramy o kroimy na kawałki. Podobnie z ananasem oraz pomidorami. Te składniki przekładamy do szybkowaru, podlewamy ¼ szklanki wody i garujemy 10 minut aż zmiękną (można w zwykłym garnku). Miękkie siekamy w robocie. Posiekane składniki przekładamy do garnka. Dodaję ocet jabłkowy i balsamiczny, sos sojowy, cukier oraz dżem. Wyciskam sok z wcześniej sparzonej limonki. Oddzielnie świeży imbir oraz limonkę drobno siekam w roobcie. Dodaję do garnka z całą masą. Całość traktuję blenderem. Masa powinna być gęsta i w miarę jednolita. Garnek stawiam na ogień i zagotowuję. Gorącą masę przekładam do słoiczków. Z podanej ilość składników wyszło 2,5 litra sosu.
Avatar użytkownika
pacpaw

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 104
Images: 0
Dołączył(a): 30 cze 2013, o 09:17
Lokalizacja: Poznań
Papryki:

Poprzednia strona

Powrót do Sosy, dipy, marynaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron