Sosy, dipy, marynaty - definicje, twierdzenia, wzory :P

Co jeszcze można z papryki...

Sosy, dipy, marynaty - definicje, twierdzenia, wzory :P

Postprzez aldorn » 31 mar 2012, o 11:26

Króciutko, bo nie każdy wie co dokładnie jest czym, więc z wikipedii:

Sos (fr. sauce) – gęsty płyn, tworzony na bazie różnych składników, nadających mu odmienne smaki (ostry, łagodny, kwaśny, słodki), stosowany jako dodatek do: mięs, ryb, makaronów, wędlin, sałatek, deserów itd. W konsystencji luźniejszy od kremu. Sosy dzielą się na: gorące, zimne i majonezowe. Sosy gorące sporządzane są, podobnie jak zupy, na bazie wywaru. Do zagęszczania tych sosów stosuje się: zawiesinę z mąki pszennej lub mąki ziemniaczanej i wody, mąki pszennej lub ziemniaczanej i śmietany, zasmażkę lub żółtka jaj.

Dip (z ang. to dip - zamaczać) to gęsty sos do maczania warzyw, chipsów, wafli ryżowych oraz innych produktów. Często dipy wytwarza się na bazie śmietany.

Marynata – mieszanina cieczy (np. octu, wina lub oliwy) i przypraw.
Marynatą zalewa się produkty przeznaczone do obróbki cieplnej takie jak mięsa lub warzywa co ma na celu przeniknięcie aromatów przypraw do zamarynowanej żywności i poprawienia jej walorów smakowych.

Tak więc z sosem i dipem jest jak z prostokątem i kwadratem, dip to też sos tyle że specyficzny, więc jak już mamy w temacie działu rozróżnienie, to w tematach wątków też przydało by się to uwzględniać :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Sosy, dipy, marynaty - definicje, twierdzenia, wzory :P

Postprzez Halbjorn » 1 kwi 2012, o 17:35

Nie żebym był niegrzeczny, ale od zawsze mnie uczono (na studiach z wielkim naciskiem), że wikipedia nie jest dobrym źródłem wiedzy. Ale to tak na marginesie :)
Avatar użytkownika
Halbjorn

NOWY
 
Posty: 24
Images: 5
Dołączył(a): 26 sty 2012, o 15:02
Lokalizacja: Władysławowo/Łódź
Papryki:

Re: Sosy, dipy, marynaty - definicje, twierdzenia, wzory :P

Postprzez aldorn » 1 kwi 2012, o 20:58

Halbjorn napisał(a):(na studiach z wielkim naciskiem)

Tu się zgadzam, na studiach ... gdzie ważne jest naukowe podejście, tu gdzie potrzebne jest w wiedzy ogólnej wikipedia to podstawowe źródło informacji :P
Poza tym, jak ktoś zakałda temat "Sos czosnkowy" a pisze o dipie czosnkowym, to nie raczy nawet sprawdzić czy jest temat "Dip czosnkowy", a jest bądź co bądź założony przeze mnie. Więc żeby pogłębiać naszą wiedzę ogólną wikipedia = ok :)
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Sosy, dipy, marynaty - definicje, twierdzenia, wzory :P

Postprzez LaTeX » 5 maja 2012, o 22:02

Jeśli już to uczono cię, że wikipedii nie można traktować jako materiału źródłowego.
Obrazek
Avatar użytkownika
LaTeX

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 69
Images: 3
Dołączył(a): 17 lut 2012, o 20:24
Papryki:

Re: Sosy, dipy, marynaty - definicje, twierdzenia, wzory :P

Postprzez Justysia » 6 maja 2012, o 09:01

e tam, mi się bardzo przydała szczególnie kiedy nie wiedziałam jak to uszczknąć i gdzie szukać to na wiki są info. W moim przypadku często przedruki z klasycznych książek medycznych, które są sztandarowe :) także nie demonizujmy tej wikipedii! zawsze można zgłosić zastrzeżenia na stronie ;) wiadomo, że pisząc coś naukowego to tak ciut średnio opierać się na wikipedii ale żeby zasięgnąć podstaw.
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Re: Sosy, dipy, marynaty - definicje, twierdzenia, wzory :P

Postprzez aldorn » 6 maja 2012, o 20:42

Dzięki Justysia, studęciaki nie wiedzą czym się różni zastosowanie Wikipedii do celów naukowych a czym do wiedzy ogólnej. Sam poprawiam książki profesorów w swojej dziedzinie, ale to się tyczy tylko płaszczyzny naukowej, a życie życiem. Kto twierdzi, że w pogłębianiu wiedzy ogólnej wikipedia jest zła to... musi dojrzeć, takie jest moje zdanie, a kto twierdzi że wikipedja jest dobra na politechnikę czy uniwerek, to powinien z niego wylecieć. TO JEST RÓŻNICA, grunt to wiedzieć jak z niej korzystać :)
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Sosy, dipy, marynaty - definicje, twierdzenia, wzory :P

Postprzez LaTeX » 6 maja 2012, o 20:58

E, niekoniecznie. Na końcu większości artykułów są przypisy, gdzie można znaleźć linki do materiałów źródłowych (których użycie w jakiejś poważnej pracy to już nie wstyd :D), a często pojawia się rubryka bibliografia.
Obrazek
Avatar użytkownika
LaTeX

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 69
Images: 3
Dołączył(a): 17 lut 2012, o 20:24
Papryki:


Powrót do Sosy, dipy, marynaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości