Co decyduje o ostrości?

Co decyduje o ostrości?

Postprzez meerr » 4 lut 2018, o 16:52

Witam. Wiem że gdzieś już ten temat był ale szukałam i nie mogłam znaleźć. Co decyduje o ostrości papryczek? Z tego samego krzaka papryczki są różnej ostrości od czego to zależy?
Nie ma wyjścia bez wejścia ;)
Avatar użytkownika
meerr

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 53
Dołączył(a): 1 gru 2017, o 13:09
Papryki: :)

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Co decyduje o ostrości?

Postprzez Algiz » 23 lut 2018, o 12:07

Na pewno stopnia dojrzałości papryk, oraz zawartości wody. Więcej nie wiem. <chili>
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: Co decyduje o ostrości?

Postprzez Mr. Ed » 23 lut 2018, o 12:30

Mnóstwo czynników:

Zwykły losowy rozrzut pomiędzy egzemplarzami. W dużym stopniu zależy od odmiany - w niektórych może być bardzo wysoki, w innych znacznie mniejszy.
Pogoda: temperatura i nasłonecznienie, pewnie też wilgotność.
Dojrzałość owocu. Kapsaicyna wytwarzana jest głównie w łożysku dookoła nasion i stamtąd rozchodzi się stopniowo do miąższu. Dlatego często habanero dostępne na tackach w supermarketach są słabe - aby przedłużyć czas przechowywania, zrywa się je przed wybarwieniem. U siebie na balkonie trzymam zwykle wybarwione owoce jeszcze przez tydzień albo dłużej na krzaku, dopóki pogoda pozwala, i nie narzekałem jeszcze na ostrość zbiorów :mrgreen:
Substancje odżywcze w glebie. Tego nie jestem w 100% pewien, może ktoś potwierdzi?
Stresowanie roślin przez przesuszenie zwiększa (podobno) ostrość, aczkolwiek nie znalazłem jeszcze badań potwierdzających ten mechanizm.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów


Powrót do Informacje ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości