Piri-Piri & Birds Eye

Odmiany należące do Capsicum frutescens

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez V3rtyX » 29 cze 2012, o 17:34

No to musiales trafic na jakis dziwny szczep bird's eye bo zwykle krzaki sa srednie i daja duzo owocow :)
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez Raskovnik » 4 sie 2012, o 18:05

V3rtyX widzę że należysz do osób wprowadzających ludzi w błąd (w wolnym czasie poczytam inne twoje posty żeby zobaczyć co za bzdury tam powypisywałeś), oczywiście że jest dzika bird's pepper dla ścisłości nieudomowiona, morfologicznie przypomina swojego krewniaka Tabasco, krewniaka, ponieważ to również jest c. frutescens, a nie tak jak myślą niedoinformowani c. annuum.
Avatar użytkownika
Raskovnik

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Dołączył(a): 29 cze 2012, o 00:00
Papryki:

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez V3rtyX » 4 sie 2012, o 18:14

mysle, ze trafiles na niewlasciwa osobe :)
jak poczytasz sobie moje posty i lookniesz do galerii to zobaczysz fotke tego tabasco :) hoduja ja od jakiegos czasu. Roznica miedzy tabasco i birds eye jest ogromne poniewaz pomimo tego, ze naleza do tego samego gatunku bird's eye nie zawiera w sobie soku(tabasco wlasnie slynie z zawartosci soku) wiec nie sa wcale takie podobne. Poza tym juz samo wybarwienie tabasco jest calkowicie rozne od bird's eye. Tabasco zaczyna jasno zielone, pozniej stopniowo robi sie pomaranczowe i na koncu czerwone. Bird's eye zaczyna ciemno zielony i przechodzi odrazu do czerwonego.
Nie wiem czemu zakladasz, ze wszyscy sa tutaj niedoinformowani. Nie, nie ma dzikiej bird's eye. To, ze cos dziko rosnie nie znaczy, ze jest dzikie. jak sam napisales bird's eye nalezy do c.frutescens ktory jest udomowionym gatunkiem. przykladem dzikiej odmiany jest c.lanceolatum. Dzikusy zachowuja sie calkowicie inaczej od udomowionych papryk. Zwykle osiagaja ogromne rozmiary nawet do kilku metrow, posiadaja malutkie owoce i spora czesc dzikusow rozni sie nawet liczba chromosomow od udomowionych papryk. ostatnim dzikim gatunkim z rodziny annuum jest c.annuum var. glabriusculum czyli popularny tepin/bird pepper.
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez LaTeX » 4 sie 2012, o 18:17

Daj no chłopcze jakieś zdjęcie tego swojego birds pepper.
Obrazek
Avatar użytkownika
LaTeX

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 69
Images: 3
Dołączył(a): 17 lut 2012, o 20:24
Papryki:

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez karsky87 » 8 maja 2013, o 14:41

Jak się ma hodowla birds eye ? trzeba doświetlać na początku ? i czy ogólnie trudne w hodowli z góry dzięki :)
Avatar użytkownika
karsky87

NOWY
 
Posty: 31
Images: 0
Dołączył(a): 10 maja 2012, o 10:01
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Papryki: z Afryki

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez karlos » 8 maja 2013, o 17:00

Odmiana łatwa w uprawie. Nie trzeba doświetlać jeśli masz dość światła naturalnego. To zresztą widać po roślinie jak rośnie...
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez ishi » 28 cze 2014, o 20:11

Obrazek

Udało mi się dostać w anglielskim tesco świeże birds eye bynajmniej tak bylo napisane na opakowaniu i kraj pochodzenia ghana jak dla mnie mega ostre mam sporo nasion wiec w next sezonie bedzie sianie :P
Avatar użytkownika
ishi

ROZGADANY
 
Posty: 299
Images: 0
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 14:43
Lokalizacja: Piaseczno/Szczecin
Pochwały: 11
Papryki:

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez pepper_dev » 14 kwi 2017, o 16:04

No ja przywiozłem z Tajlandii nasionka bird's eye (ładują je tam wszędzie i do wszystkiego w każdych ilościach) i mam tez piri piri. niezależnie od tego jak się co nazywa, to nie ma moim zdaniem opcji żeby piri piri to było to samo co bird's eye.

bird's eye są węższe, dłuższe, ostro zakończone. piri piri, są podobne ale jakby ciut szersze, bardziej pękate. No i moim zdaniem mają zupełnie inny aromat niż piri piri. Po miesiącu w tajlandii można poznać bird's eye po samym zapachu przy gotowaniu/smażeniu nie mówiąc już o jej jedzeniu.
Aha, moim zdaniem bird's eye jest dużo mocniejsza od piri-piri.
Avatar użytkownika
pepper_dev

NOWY
 
Posty: 43
Dołączył(a): 14 kwi 2017, o 00:28
Papryki: Bhut Jolokia, CR, Jalapeńo, Scorpion, Bird's Eye, Red Habanero

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez Syndi » 14 kwi 2017, o 17:18

trochę czasu upłynęło od założenia tego wątku i świadomość społeczna wzrosła;)
pepper_dex czyli z Twojego doświadczenia wynika, że:

To jest "Piri-Piri":
piri-piri-web.jpg


a to "Birds Eye"
birds eye.jpg


Hę?
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Piri-Piri & Birds Eye

Postprzez Mr. Ed » 14 kwi 2017, o 19:22

Heh. Im więcej czytam na ten temat, tym bardziej rozmyta staje się definicja "Piri-piri". Trudno nawet zdecydować się, czy mówimy o odmianie C. annuum, C. chinense czy C. frutescens, zależnie od kraju! Sama nazwa pochodzi z języka Suahili i oznacza po prostu "chili-chili".

W Malawi Piri-piri to C. annuum o ostrości ok. 100 000 - 110 000 SHU.
W Ugandzie "Piri-piri" mówi się na odmianę C. frutescens (175 000 SHU)
Pierwsze chili przywiezione przez Portugalczyków do Afryki i nazwane Piri-piri (pili-pili, peri-peri, peli-peli, zależnie od transkrypcji) to były bodajże C. chinense.
W Portugalii pod tą nazwą rozumie się praktycznie każdą ostrą papryczkę.
Żeby było jeszcze śmieszniej, sklep semillas pod nazwą Piri-piri sprzedaje odmianę C. baccatum...

Z Bird's Eye jest niemal równie fatalnie.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Capsicum frutescens

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości