Chlebek

Przepisy na potrawy nie tylko ostre

Re: Chlebek

Postprzez wolek68 » 22 paź 2011, o 09:41

Mój wczorajszy chlebek hinduski czyli razowy z kminem i kolendrą.
foto 007 .jpg
foto 008 .jpg
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
wolek68

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1855
Images: 11
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 06:48
Lokalizacja: Koszalin
Pochwały: 12
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Chlebek

Postprzez szaryctf » 22 paź 2011, o 13:19

Obrazek
to moje razowce, dokładniej razowce parzone, na zakwasie 100% żytnia mąka razowa + zakwas.
Brak takich w sklepach i nietolerancja glutenu u mojej córki zmusiły mnie do nauczenia się zawodu piekarza ;)
Zachowuje świeżość tak przez 5-7 dni a najlepszy jest 2 dnia od wypieku jak dojrzeje.
jeśli potrzeba przepisu i technologii wyrobu i wypieku to dostarczę z miłą chęcią.
Avatar użytkownika
szaryctf

NOWY
 
Posty: 16
Dołączył(a): 14 wrz 2011, o 12:40
Papryki:

Re: Chlebek

Postprzez Polishteam » 22 paź 2011, o 13:22

Bardzo fajnie wygląda, pewnie robisz w piekarniku ??
jak coś napisz przepis, bo mój bejbol uwielbia razowy chleb.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Chlebek

Postprzez szaryctf » 22 paź 2011, o 13:54

Zakwas
Zakwas można zrobić na 2 sposoby wolny 1-2 tygodnie do pierwszego chlebka i szybki jak masz wolne 4-5 godzin.
jak zrobić tradycyjną metodą nie będę pisał bo to można znaleźć wszędzie, ja zrobiłem na szybko bo kiedyś zmarnowałem porcję tradycyjnego i musiałem sobie jakoś poradzić.
Bierzemy 2 łyżki mąki żytniej razowej typ 2000 i 1 dkg drożdży piekarskich ( czyli najzwyklejszych z paczki ze sklepu) dodajemy wody i rozrabiamy do konsystencji śmietany, przykrywamy zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrosnięcia.
jak wyrosną mieszamy dodajemy trochę mąki i znowu pozwalamy im rosnąć i znowu rośnie i znowu mieszamy i znowu dodajemy maki i tak do uzyskania odpowiedniej ilości zakwasu.
Jeśli zauważysz że już nie chcą rosnąć to dodajesz 1-2 łyżki mąki razowej i wody rozrabiasz aż ładnie się maka rozprowadzi, i tak powtarzasz dokarmianie aż otrzymasz odpowiednią dla siebie ilość zakwasu, pamiętając że cały czas trzeba je dokarmiać i ma mieć konsystencję gęstej śmietany.
Jeśli zapewnisz im odpowiednią temperaturę 25-30 stopni to po 1-2 dniach dokarmiania drożdży masz już zakwas pachnący kwaskiem.

no i teraz chlebek, porcja na 1 średniej wielkości keksówkę :
Bierzemy 1 pełna szklankę mąki żytniej razowej ( najlepiej typ 2000 prosto z młyna) wsypujemy do garnka i zalewamy wrzątkiem ciągle mieszając do uzyskania bardzo gęstego kiślu, przykrywamy pokrywką i odstawiamy do wystygnięcia.
po wystudzeniu dodajemy zakwas nie mniej niż 1/2 szklanki ( można więcej bo nie ma to wpływu na końcowy efekt ale im więcej zakwasu czyli drożdży tym więcej białka zawiera chleb i jest bardziej sycący), dokładnie mieszamy i zostawiamy na noc w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
No i rano zaczynamy zabawę czyli wyrabianie ciasta.
na stolnicę wsypujemy 1-2 szklanki mąki razowej wykładamy wyrośnięte ciasto z garnka dodajemy 3-4 łyżki oliwy, 2 łyżeczki soli, 4-6 łyżeczek cukru i zaczynamy wyrabiać cały czas podsypując mąką aż ciasto przestanie się przyklejać do rak ( zajmuje to od godziny do dwóch w zależności od ilości ciasta i jakości mąki.
formę na ciasto smarujemy oliwą posypujemy mąką i do tak przygotowanej foremki wkładamy ciasto i wyrównujemy jego powierzchnię.
w elektrycznym piekarniku wkładamy najniżej jak się da blachę, wlewamy 1-2 szklanki wody i wstawiamy w nią foremki z chlebkiem podgrzewamy piekarnik do 30 stopni i zostawiamy chleb w nim utrzymując temperaturę 30-40 stopni aż do wyrośnięcia czyli podwojenia objętości.
Jak wyrośnie włączamy piekarnik ale UWAGA tylko górna grzałkę i ustawiamy 130-140 stopni jak już się prawie upiecze mniej więcej 1,5 -2 godziny, zwiększamy temperaturę do 160-170 stopni ale już włączając dolną i górną grzałkę i dopiekamy chlebek 20-30 minut do uzyskania odpowiedniego kolorku.
w czasie pieczenia należy go posmarować 3-4 razy roztworem wody i maki w celu uzyskania ładnej, lśniącej skórki.

po upieczeniu wyjmujemy z formy i możemy go zostawić do następnego dnia w ciepłym piekarniku żeby sobie powoli wystygł i dojrzał, czas dojrzewania razowców na zakwasie to 12-16 godzin.
Chleb razowy żytni wymaga sporo wysiłku ale za to nic lepszego nie ma niż domowy razowiec ze smalcem z cebulką i skwarkami :)
Zanim opanowałem wyrób i wypiek to z 5 razy wszystko wylądowało w koszu za to teraz wychodzi 100/100
WAŻNE : Żytni chleb sam w sobie jest tak ciężki że należy go piec od góry, inaczej ciasto podrośnie i opadnie dając nam w efekcie przepiękny zakalec o smaku i kolorze gliny.
Życzę udanych wypieków i SMACZNEGO
Avatar użytkownika
szaryctf

NOWY
 
Posty: 16
Dołączył(a): 14 wrz 2011, o 12:40
Papryki:

Re: Chlebek

Postprzez wlodizw » 2 lis 2011, o 08:31

A to moja Ciabatta (750g) upieczona wczoraj wieczorem:

Ciabatta.jpg


W tle maszynka do chleba.
A tak wygląda w środku:

Ciabatta2.jpg


Dodam jeszcze że pięknie pachnie oliwą z oliwek.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Chlebek

Postprzez wlodizw » 28 sty 2012, o 19:52

Dziś upiekłem chlebek pszenno-żytni ze smażoną cebulką. Pyszny wyszedł ale następnym razem dam więcej cebuli bo tylko pół dużej w nim było. Teraz spokojnie dowalę całą.
chlebek.JPG


chlebek1.JPG
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Chlebek

Postprzez wlodizw » 31 sty 2012, o 00:43

Chlebek z całą duuuużą cebulą smażoną z dedykacją dla V3rtyX-a.
Nazywa się "Cebulas for V" :lol: :lol:
cebulasek for V.jpg

Tu po przekrojeniu:
cebulasek for V_1.jpg

A tu najwspanialsza część czyli piętka z masełkiem, wędlinką, keczupem "zemdeinowanym" i świeżą bazylią:
kanapacz.jpg


V3rtyX, ten kanapacz był tak pyszny, że nie mam słów żeby to opisać :twisted: :lol:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Chlebek

Postprzez wlodizw » 13 lut 2012, o 13:46

Dziś z rana powstał chlebek z MDI... dałem 5 takich solidnych kropel i powiem wam, że ostrość jest nawet wyczuwalna (nie zanikła jak przy paprykach). Specjalnie jadłem, z żółtym serem bez żadnych sosów, ketchupów i innych dopalaczy, żeby sprawdzić czy coś czuć.

Przy następnym wypieku, czyli pojutrze dowalę spokojnie 20 kropel i będę miał zaje... ostry chlebek.
Papryki jednak miały to do siebie, że ostrość zgubiły (i świeże i suszone) a sos zostawił ślad po sobie i to mi się podoba :D
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Chlebek

Postprzez Sargento Garcia » 13 lut 2012, o 14:03

Jak dowalisz 20 kropli to twoja Pani nawet go kijem od szczotki nie dotknie :lol:
Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji!
Avatar użytkownika
Sargento Garcia

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 630
Images: 9
Dołączył(a): 15 kwi 2011, o 09:40
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 2
Papryki: Dla mnie żółty bell to szczyt możliwości

Re: Chlebek

Postprzez wlodizw » 13 lut 2012, o 14:06

No i dobrze.
Chlebek dla chiliheada będzie a Ona ze sklepu sobie weźmie :lol:
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości