Konfitura z Pomarańczy z imbirem i Lemon Drop

Przepisy na potrawy nie tylko ostre

Konfitura z Pomarańczy z imbirem i Lemon Drop

Postprzez rlx » 29 paź 2012, o 16:14

Witam,

Pomimo późnego wysiewu udało mi się wyhodować kilkanaście Lemon Dropów z czego część tradycyjnie trafiła do oliwki, część do młynka (do kurczaka i kaczki pasuje idealnie) a z pozostałych postanowiłem przeprowadzić kilka eksperymentów kulinarnych jednym z nich jest konfitura z Pomarańczy. Wydaje mi się, cytrusowy smak i lekka pikantność papryczek wzbogacą smak konfitury którą można jeść na kanapkach oraz podawać jako zimny dodatek do mięs.

Do przygotowania potrzebujemy:
Składniki:
1.5 -2 kg pomarańczy,
1 grapefruit lub zielone pomelo,
starty korzeń imbiru (łyżeczka do herbaty lub więcej wg upodobań),
dwie pełne szklanki cukru (może być brązowy choć wydatnie podnosi to koszt)
dwie łyżki stołowe miodu,
szklanka wody,
oraz dwa lemon dropp (z przepisu powinny wyjść 3 słoiczki od dżemu więc wychodzi 2/3 papryczki na słoik) jeśli ktoś lubi można też dodać nieco cynamonu
garnek z grubym dnem i przykrywką dobrze trzymający ciepło

Przygotowanie
Owoce myjemy i sparzamy, z połowy pomarańczy obieramy cienką, pomarańczową skórkę,
którą siekamy (można zetrzeć na tarce bezpośrednio z owocu uważając aby nie dostawała się biała osłonka - albedo-) dodamy ją pod koniec gotowania do konfitury.
Wszystkie owoce obieramy ze skóry i wyjmujemy jak najdokładniej miąsz do garnka, starając się wrzucać jak najmniej błonek (choć to nie apteka i kilka nie zaszkodzi). Tak samo postępujemy z grapefruitem (pomelo) wsypujemy cukier, wlewamy połowę szklanki wody (resztę dolewamy w miarę parowania). Dodajemy miód i posiekane drobno papryczki i zaczynamy powolne gotowanie (2.5-3h) na minimalnym ogniu, przerywane delikatnym mieszaniem w garnku . Po mniej więcej 2h wrzucamy skórkę z pomarańczy oraz starty imbir uzupełniamy braki wody
i dalej cierpliwie kręcimy w garnku :)
Zabawę kończymy kiedy konfitura zgęstnieje i zmieni kolor na bursztynową. Przekładamy do wyparzonych słoiczków zakręcamy i wekujemy na "sucho"


W niektórych przepisach można wyczytać, żeby dodać zawnięte w gazę pestki i białą skórkę ponieważ są bogate pektyny, które ułatwią "żelowanie" konfitury, ja tak nie robię bo znacznie zwiększa się goryczka która potrafi zepsuć smak konfitury.
pod sam koniec gotowania, można dodać whiskey (50g) lub namoczone i posiekane sułtanki (75-100g)
ja zdecydowałem się na wersję podstawową, chcę zobaczyć jak pasuje do tego papryczka

Dokumentacji foto, niestety nie dostarczę konfitura już od przeszło tygodnia sezonuje w mini spiżarni :)
a przy gotowaniu jakoś nigdy nie pomyślę o robieniu zdjęć.
Niech Kapsaicyna będzie z Tobą!!
Avatar użytkownika
rlx

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 12 maja 2012, o 10:57
Lokalizacja: Obiecana ziemia ŁDZ miastem snów, mam w dowodzie dąbrowe jak umrzeć to tu :)
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Powrót do Nasze przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości